• Statut Szkoły - wyciąg

        •  

          Cały tekst Statutu Szkoły

           znajduje się w bibliotece szkolnej

           

           

           Wyciąg ze statutu szkoły

           

          STATUT

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ  IM. KAROLA URBAŃSKIEGO

          W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH

           

           

          Rozdział 2

          Organizacja zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

                    § 25. 1. W sytuacjach wynikających z regulacji prawnych dyrektor szkoły zawiesza zajęcia i organizuje dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

          1. Zajęcia dla uczniów odbywają się według następujących zasad:
          1. lekcje i zajęcia dodatkowe są organizowane poprzez platformę Microsoft Teams,
          2. materiały do pracy dla uczniów oraz prace samodzielne uczniów przekazywane są poprzez platformę Microsoft Teams lub innymi kanałami informacyjnymi po uzgodnieniu z rodzicami,
          3. uczniowie potwierdzają swoją obecność na zajęciach poprzez zgłaszanie się na wezwanie nauczyciela w trybie głosowym lub, jeśli to możliwe w trybie wideo, oraz poprzez aktywności podejmowane podczas zajęć,
          4. zajęcia odbywają się zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć.
          1. Nauczyciele kierują się w szczególności następującymi zasadami:
          1. tematy zajęć należy wpisywać do dziennika elektronicznego zgodnie z podstawą programową i faktyczną realizacją, zapisując przy temacie KZ (kształcenie zdalne)
          2. na każdych zajęciach należy sprawdzić obecność uczniów,
          3. przygotowując tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach uwzględniać w szczególności:
          1. równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
          2. możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
          3. łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
          4. ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.
          5. ocenianie uczniów odbywa się zgodnie z postanowieniami Statutu.
          1. Kształcenie na odległość może być realizowane z wykorzystaniem:
          1.  materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez
          2. ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem zpe.gov.pl,
          3. materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,
          4. materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,
          5. innych niż wymienione w lit. a-c materiałów wskazanych przez nauczyciela;
          1.  Zasady bezpiecznego uczestnictwa uczniów w zajęciach w odniesieniu do ustalonych

          technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:

          1. uczniowie otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform,
          2. nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom,
          3. należy logować się przy użyciu prawdziwego imienia i nazwiska,
          4. nie należy utrwalać wizerunku osób uczestniczących w zajęciach,
          5. należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł.
          1. Zasady bezpiecznego uczestnictwa nauczycieli w zajęciach w odniesieniu do ustalonych

          technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:

          1. nauczyciele otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform,
          2. nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom,
          3. należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł,
          4. materiały udostępniane uczniom muszą być sprawdzone przez nauczyciela pod kątem zawartości merytorycznej i bezpieczeństwa.

           

          § 26. 1. Wśród uczniów szkoły na początku każdego roku szkolnego jest rozsyłana ankieta z pytaniami dotyczącymi dostępu do komputerów oraz ich wyposażenia. Wzór ankiety opracowuje dyrektor wraz z nauczycielem informatyki.

          1. Celem badania ankietowego, o którym mowa w ust. 1, jest uzyskanie informacji na temat posiadanego przez uczniów sprzętu informatycznego oraz systemów operacyjnych, co pozwala na dostosowanie używanych w czasie zdalnego nauczania programów wykorzystywanych w czasie nauki zdalnej.
          2. W przypadku braku dostępu do sprzętu komputerowego dyrektor ustala indywidualnie z rodzicami ucznia zasady jego uczestnictwa w nauce zdalnej.
          3. W zależności od uzyskanych wyników badania ankietowego, o którym mowa w ust. 1, w zakresie dostępności do sprzętu komputerowego i Internetu dyrektor wybiera jedną z metod prowadzenia zajęć zdalnych:
          1. synchroniczną – nauczyciel i uczniowie pracują w jednym czasie z wykorzystaniem platformy do prowadzenia lekcji online z wykorzystaniem platformy MS Teams,
          2. asynchroniczną – nauczyciel i uczniowie pracują w różnym czasie, z wykorzystaniem prezentacji, linków do materiałów edukacyjnych, filmów dostępnych na wybranej platformie edukacyjnej,
          3. łączoną – w której pracę równoległą łączy się z pracą rozłożoną w czasie, np. wspólne wykonywanie projektu,
          4. konsultacje – nauczyciel jest dostępny online dla uczniów.
          1. Każdy uczeń otrzymuje dane logowania do platformy, o której mowa w ust. 4. W celu zapewnienia bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach hasło dostępu do platformy powinno zostać przez ucznia niezwłocznie zmienione.
          2. Dyrektor odpowiada za skoordynowanie dziennej i tygodniowej liczby zajęć, w tym za ustalenie limitu zajęć prowadzonych w czasie rzeczywistym zarówno w tygodniu, jak i w konkretnym dniu, przy uwzględnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze (lub innym urządzeniu multimedialnym).
          3. Nauczyciele przekazują uczniom, z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość, o których mowa w ust. 4, informację o zadaniach dla uczniów z terminem ich wykonania/przesłania, nie krótszym niż dwa dni i ustalonym w taki sposób, aby uczniowie mieli możliwość wykonania zadania w warunkach pracy zdalnej.

          § 27. 1. Szkoła zapewnia nauczycielom możliwość prowadzenia nauczania zdalnego z siedziby szkoły, z wykorzystaniem szkolnego sprzętu komputerowego.

           

          § 28. 1. Prowadzone przez nauczycieli zajęcia online mogą być obserwowane przez dyrektora, w ramach prowadzonego wewnętrznego nadzoru pedagogicznego.

          1. Cele obserwacji, o której mowa w ust. 1, to weryfikowanie materiałów udostępnianych wychowankom do nauki, obserwowanie działań nauczyciela, w szczególności dotyczących: komunikowania uczniom celów zajęć, wskazywania wymaganych zadań i aktywności, wspierania uczniów w ich realizacji, dawania wskazówek, ukierunkowywania, oceniania, liczby zadawanych prac domowych. Obserwacje dyrektor prowadzi zgodnie z planem nadzoru pedagogicznego oraz – jeżeli wynika to z potrzeb – także w trybie doraźnym.

           

          § 29. 1. W okresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nauczyciele ustalają oceny bieżące za wykonywane zadania, w szczególności za:

          1. pracę domową (prace pisemne, karty pracy, zdjęcie wykonanej pracy, nagranie itp.),
          2. wypracowanie,
          3. udział w dyskusjach online, wypowiedź na forum,
          4. inne prace, np.: referaty, prezentacje, projekty itp.,
          5. rozwiązywanie testów, quizów, rebusów itp.,
          6. wszelkie formy aktywności wskazane przez nauczyciela,
          7. odpowiedź ustną.
          1. Wszystkie prace, które nauczyciel zlecił uczniom jako obowiązkowe, podlegają ocenie.
          2. Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w internecie, np. na platformie edukacyjnej, lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą elektroniczną.
          3. Uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane w czasie zdalnego nauczania w sposób i w terminie ustalonym przez nauczyciela. Zasady poprawiania ocen wynikają z odrębnych regulacji Statutu Szkoły.
          4. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do internetu.
          5. Nauczyciele mają obowiązek udzielenia dokładnych wskazówek technicznych, w jaki sposób zadanie z wykorzystaniem narzędzi informatycznych powinno zostać wykonane.
          6. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do internetu lub ze względu na uwarunkowania psychofizyczne, nauczyciel powinien umożliwić uczniowi wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
          7. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji informatycznych. Nauczyciel (w kontakcie z nauczycielem informatyki) uwzględnia zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosowuje poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.

           

          § 30. 1. Klasyfikowanie i promowanie uczniów podczas nauczania zdalnego odbywa się z uwzględnieniem następujących zasad:

          1. w czasie nauczania zdalnego rodzice są informowani o ocenie poprzez wpis w dzienniku elektronicznym,
          2. w czasie nauczania zdalnego nauczyciel bierze pod uwagę postępy ucznia podczas całego roku (półrocza) i oceny otrzymane do czasu zawieszenia zajęć; może również uwzględnić aktywność ucznia podczas zdalnego nauczania i wykonywanie zadawanych prac,
          3. podczas zdalnego nauczania ocena może być dokonywana podczas zajęć prowadzonych na wskazanej platformie, podczas bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem z wykorzystaniem wskazanego przez nauczyciela komunikatora,
          4. klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia i ustaleniu jednej opisowej oceny klasyfikacyjnej oraz oceny zachowania; ocenę śródroczną zamieszcza się w karcie oceny opisowej; podczas trwania zdalnego nauczania karta ta jest przekazywana rodzicom bądź opiekunom ucznia, np. za pomocą dziennika elektronicznego lub w inny sposób ustalony przez szkołę.
          1. Przy ustalaniu oceny rocznej z przedmiotu uwzględnia się:
          1. oceny bieżące uzyskane w czasie edukacji stacjonarnej,
          2. oceny bieżące uzyskane przy zdalnym nauczaniu.
          1. Przy ustalaniu oceny rocznej zachowania uwzględnia się:
          1. systematyczność i sumienność wywiązywania się z obowiązku szkolnego w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych, przy czym poprzez potwierdzenie spełnienia obowiązku szkolnego rozumie się w tym przypadku logowanie się na kontach wskazanych przez nauczyciela lub dyrektora oraz wymianę z nauczycielem informacji dotyczących sposobu wykonywania zadań zleconych przez nauczyciela,
          2. samodzielność w wykonywaniu zadań zleconych przez nauczyciela, w szczególności nie jest dopuszczalne kopiowanie prac lub ich niesamodzielne wykonanie przez ucznia,
          3. aktywność na zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

           

           

          Rozdział 11

          Współpraca szkoły z rodzicami

           

          § 47. 1.Szkoła współpracuje z rodzicami poprzez:

          1. organizację zebrań poszczególnych oddziałów wg wcześniej przedstawionego harmonogramu;
          2. prowadzenie konsultacji dla rodziców, w trakcie których rodzice mogą uzyskać informację na temat osiągnięć swojego dziecka, ustalić z nauczycielem sposób dalszej pracy z dzieckiem, uzyskać formy wsparcia pedagogicznego i psychologicznego;
          3. organizowanie wspólnych spotkań okolicznościowych np. festyn rodzinny, jasełka;
          4. włączanie rodziców w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
          5. włączanie w organizację imprez danego oddziału i szkoły;
          6. udzielanie przez nauczycieli bieżącej informacji na temat osiągnięć ucznia, wydarzeń klasowych i szkolnych za pośrednictwem dziennika elektronicznego;
          7. możliwość wglądu przez rodziców w dokumentację dotyczącą ich dziecka.
          1. Rodzice mają prawo do:
          1. Pełnego dostępu dla ich dzieci do wszystkich działań edukacyjnych na terenie szkoły z uwzględnieniem potrzeb i możliwości ich dziecka;
          2. wszelkich informacji dotyczących ich dziecka i jego funkcjonowania w szkole;
          3. zapoznania się z obowiązującymi w szkole dokumentami, w szczególności  z wymaganiami edukacyjnymi obowiązującymi na danym etapie edukacji ich dziecka, zasadami wewnątrzszkolnego oceniania, statutem szkoły i innymi dokumentami mającymi wpływ na funkcjonowanie ich dziecka w szkole;
          4. pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły;
          5.  do wyboru dla swojego dziecka zajęć pozalekcyjnych oraz nadobowiązkowych takich jak: religia, etyka, wychowanie do życia w rodzinie.
          1. Rodzice mają obowiązek:
          1. wychowywać swoje dzieci w duchu odpowiedzialności za siebie i innych;
          2. wychowywać swoje dzieci w sposób odpowiedzialny, otaczać je troską i dbać o nie;
          3. angażować się jako partnerzy w nauczaniu ich dzieci w szkole;
          4. przekazywać wszelkie informacje szkole, do której uczęszcza ich dziecko, związane z możliwością osiągnięcia wspólnych, (tj. domu i szkoły) celów edukacyjnych oraz informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka, jeżeli mają one istotny wpływ na funkcjonowanie dziecka w szkole;
          5. osobiście włączać się w życie szkoły ich dziecka i stanowić istotną część społeczności lokalnej;
          6. poświęcać swój czas i uwagę swoim dzieciom i ich szkole, tak aby wzmocnić ich wysiłki skierowane na osiągnięcie określonych celów nauczania;
          7. poznać siebie nawzajem, współpracować ze sobą i doskonalić swoje umiejętności  w kontakcie: szkoła-dom;
          8. zapewnić regularne uczęszczanie dziecka na zajęcia szkolne;
          9.  zapewnić dziecku warunki umożliwiające przygotowanie się do zajęć.
          1. Rodzic ma prawo zwrócenia się do dyrektora szkoły z wnioskiem o:
          1. objęcie dziecka nauką religii, etyki, wychowania do życia w rodzinie;
          2. odroczenie obowiązku szkolnego;
          3. przyspieszenie obowiązku szkolnego;
          4. objęcie dziecka indywidualnym nauczaniem;
          5. objęcie dziecka zindywidualizowaną ścieżką rozwoju;
          6. objęcie dziecka indywidualnym tokiem lub programem nauki;
          7. realizację obowiązku szkolnego poza szkołą.
          1. Wychowawca na początku każdego roku szkolnego przekazuje rodzicom kalendarz roku szkolnego oraz harmonogram spotkań, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2.
          2. Wychowawca oddziału może zwołać nadzwyczajne zebranie rodziców z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora szkoły, rady pedagogicznej oraz rady oddziałowej. O każdym nadzwyczajnym zebraniu wychowawca oddziału ma obowiązek poinformowania dyrektora szkoły.
          3. Wychowawca oddziału może porozumiewać się z rodzicami również telefonicznie, z wykorzystaniem poczty e-mailowej lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego.    

           

          § 48. Z tytułu udostępniania rodzicom gromadzonych przez szkołę  informacji  w zakresie nauczania, wychowania oraz opieki, dotyczących ich dzieci, nie mogą być pobierane od rodziców opłaty, bez względu na postać i sposób przekazywania tych informacji.

           

          § 49. W celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w szkole odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi  szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka.

           

           

           

          DZIAŁ VI

          ZASADY WEWNĄTRZSZKOLNEGO OCENIANIA UCZNIÓW

           

          Rozdział 1

          Ogólne zasady oceniania

           

          § 75. 1. Szkolne zasady oceniania obejmują zasady oceniania, klasyfikowania  i promowania uczniów.

          1. W szkole stosuje się elementy oceniania kształtującego.
          2. Ocenianiu podlegają:
          1. osiągnięcia edukacyjne ucznia;
          2. zachowanie ucznia.

           

          § 76. 1.Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny:

          1. bieżące;
          2. klasyfikacyjne:
          1. śródroczne i roczne,
          2. końcowe.
          1. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.

           

          Rozdział 2

          Szczegółowe zasady oceniania

           

          § 77. 1. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy  ucznia oraz przekazywanie mu informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.

          1. Ocena bieżąca poziomu wiadomości i umiejętności ucznia  dokonywana jest systematycznie w odniesieniu do wymagań edukacyjnych, o których mowa w § 73.
          2. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:
          1. wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
          2. sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
          3. warunkach i trybie uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
          1. Do zadań nauczycieli związanych z ocenianiem należy ponadto:
          1. indywidualizowanie pracy z uczniem;
          2. dostosowanie metod i form pracy do możliwości psychofizycznych ucznia;
          3. ustalenie ocen bieżących, śródrocznych i rocznych z prowadzonego przez siebie przedmiotu;
          4. dla uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, ustalenie śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przez nauczyciela prowadzącego dane zajęcia edukacyjne, po zasięgnięciu opinii nauczyciela zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia tych uczniów;
          5. ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
          6. umożliwienie uczniowi uzupełnienia braków, jeśli w wyniku klasyfikacji śródrocznej okaże się, że uczeń może nie otrzymać promocji do klasy programowo wyższej;
          7. na tydzień przed rocznym zebraniem rady pedagogicznej poinformowanie ucznia i jego rodziców o przewidywanej dla ucznia rocznej ocenie klasyfikacyjnej z prowadzonych przez siebie zajęć;
          8. ustalanie na koniec każdego półrocza śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych  z zajęć edukacyjnych i przedstawianie ich na zebraniu klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.
          1. Wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów  i rodziców o:
          1. warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
          2. warunkach i trybie uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
          1. Do zadań wychowawcy w zakresie oceniania należy w szczególności:
          1. ustalenie śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia  po zasięgnięciu opinii: nauczycieli uczących w danym oddziale, uczniów danego oddziału i ocenianego ucznia;
          2. przed rocznym zebraniem rady pedagogicznej poinformowanie ucznia i jego rodziców  przewidywanej dla niego rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
          3. ustalenie na koniec każdego półrocza śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych zachowania i przedstawienie ich na zebraniu klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.
          1. Ustala się następujące zasady informowania rodziców o:
          1.  wymaganiach z zajęć edukacyjnych i zasadach oceniania zachowania uczniowie i rodzice informowani są na początku roku szkolnego:
          1. uczniowie - na pierwszej lekcji zajęć edukacyjnych;
          2. rodzice – na pierwszym zebraniu rozpoczynającym rok szkolny.
          1. ocenach bieżących z zajęć edukacyjnych i o zachowaniu ucznia rodzice informowani są:
          1. na spotkaniach z rodzicami, zgodnie z kalendarzem szkoły;
          2. na spotkaniach indywidualnych, po wcześniejszym uzgodnieniu termin z wychowawcą lub nauczycielem przedmiotu;
          3.  pisemnie: w dzienniku elektronicznym;
          4. telefonicznie (w wyjątkowych sytuacjach wymagających natychmiastowego kontaktu          z rodzicem).

           

          Rozdział 3

          Ocenianie bieżące w klasach I-III

           

          § 78. 1. Bieżące ocenianie postępów w nauce ucznia klasy I – III ma charakter oceny opisowej i uwzględnia wiedzę oraz umiejętności z zakresu: mówienia i słuchania, czytania, pisania, liczenia, rozwiązywania zadań tekstowych, rozwiązywania problemów praktycznych, zagadnień społeczno – przyrodniczych, korzystania z komputera oraz aktywność artystyczną i ruchową.

          1. Ocena może mieć formę komentarza uwzględniającego poziom opanowania umiejętności oraz wskazówki do dalszej pracy lub być wyrażona w ocenach.
          2. Ocenianie bieżące ucznia w zakresie edukacji wczesnoszkolnej prowadzone jest przez nauczyciela na podstawie obserwacji ucznia, wyników jego sprawdzianów, prac pisemnych oraz innych wytworów.
          3. Podstawową formą oceny bieżącej ucznia jest komentarz słowny i pisemny nauczyciela odnoszący się do osiągnięć i postępów dziecka, jego pracy i włożonego wysiłku.
          4. Dla rozpoznania poziomu opanowanych wiadomości i umiejętności ucznia stosowane i oceniane są:
          1. odpowiedzi ustne i pisemne;
          2. kartkówki;
          3. sprawdziany;
          4. testy;
          5. dyktanda;
          6. prace domowe;
          7. zeszyty ćwiczeń;
          8. samodzielna praca ucznia podczas zajęć;
          9. wykonywanie prac dodatkowych;
          10. udział w konkursach;
          11. twórczość dziecięca.
          1. Oceny cząstkowe dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej wyrażane są za  pomocą  symboli cyfrowych,  które  odpowiadają  poniższym komentarzom:
          1. stopień 6 – „Praca wykonana samodzielnie, bezbłędnie i starannie. Wspaniale!”
          2. stopień 5 – „Praca wykonana starannie z pojedynczym błędem. Bardzo ładnie!”
          3. stopień 4 – „Praca wykonana poprawnie (z drobnymi błędami). Ładnie!”
          4. stopień 3 – „Praca wykonana częściowo poprawnie. Postaraj się!”
          5. stopień 2 – „Praca wykonana słabo (duża liczba błędów). Pomyśl!”
          6. stopień 1 – „Praca wykonana bardzo słabo (bardzo duża ilość błędów). Pracuj więcej!”
          1. Dodatkowo nauczyciel w klasach I-III stosuje ocenianie wspomagające: pochwałę ustną, pisemną, uśmiech, gest – nagradzające wysiłek i zaangażowanie w pracy, wskazujące, co uczeń powinien poprawić czy wyeksponować.
          2. Oceniając zachowanie uczniów klas I-III, nauczyciel może zastosować oznakowanie symbolami. Decyzję o zastosowaniu odpowiednich symboli podejmuje nauczyciel, informując o formie oceniania uczniów i ich rodziców na początku roku szkolnego.
          3. W klasach I-III przy ocenianiu prac pisemnych i ustnych stosuje się procentową skalę oceniania, taką jak w klasach IV-VIII.

           

           

          Rozdział 4

          Ocenianie bieżące w klasach IV-VIII

           

          § 79. 1.Oceny bieżące z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według skali przedstawionej w § 82.

          1. Wiadomości i umiejętności ucznia sprawdzane są  w formie:
          1. wypowiedzi ustnej  na lekcjach, polegającej na sprawdzeniu wiedzy w zakresie rozumienia problemu i związków przyczynowo - skutkowych jej zastosowania;
          2. aktywności, rozumianej jako uczestnictwo ucznia we wszystkich formach zajęć szkolnych;
          3. pisemnych prac klasowych i sprawdzianów wiedzy i umiejętności uczniów, zapowiedzianych z tygodniowym wyprzedzeniem, obejmujących wskazany przez nauczyciela materiał;
          4. kartkówek sprawdzających wiedzę i umiejętności z trzech ostatnich lekcji, mających charakter pisemny lub praktyczny;
          5. sprawdzianów umiejętności praktycznych w formie zadań do wykonania w obecności nauczyciela;
          6. prac pisemnych oraz prac praktycznych  wykonanych przez ucznia samodzielnie lub zespołowo;
          7. prac domowych w formie pisemnej lub praktycznej.
          1. Prace pisemne powinny być sprawdzone i ocenione przez nauczyciela w terminie do 14 dni od dnia ich przeprowadzenia i przechowywane w szkole do końca bieżącego roku szkolnego:
          1. Na wniosek rodzica, skierowany do wychowawcy klasy lub bezpośrednio do nauczyciela przedmiotu,  nauczyciel  kopiuje prace klasowe uczniów  i  przekazuje rodzicom;
          2.  Dopuszcza się wykonanie przez ucznia zdjęcia ocenionej pracy klasowej.
          1. Uczeń ma prawo do poprawy ocen bieżących na warunkach ustalonych przez nauczyciela, który wystawił ocenę.
          2. Uczeń, który nie uczestniczył w określonej formie sprawdzania osiągnięć z powodu nieobecności, może zostać zobowiązany do zaprezentowania wiadomości i umiejętności we wskazanej formie i terminie ustalonym przez nauczyciela. 
          3. Liczba ocen bieżących ustalonych każdemu uczniowi w danym półroczu powinna wynosić:
          1. 1 godz./tygodniowo - minimum 3 oceny;
          2. 2 godz./tygodniowo - minimum 4 oceny;
          3. 3 godz./ tygodniowo - minimum 5 ocen;
          4. 4 godz./ tygodniowo - minimum 6 ocen.
          1. Bieżące ocenianie zachowania uczniów odnotowywane jest w dzienniku elektronicznym, bądź w zeszycie uwag wychowawcy poprzez pochwały i uwagi.
          2.  Oceny z prac pisemnych i ustnych wyrażone będą w następującej skali (wg.  specyfiki przedmiotu:
          1. 100% celująca
          2. 98% bardzo dobra +
          3. 95% bardzo dobra
          4. 90% bardzo dobra -
          5. 85% dobra +
          6. 75%  dobra
          7. 70%  dobra -
          8. 65%  dostateczna +
          9. 60%  dostateczna
          10. 55%  dostateczna -
          11. 45%  dopuszczająca +
          12. 30%  dopuszczająca      20%  (uczeń o obniżonych możliwościach edukacyjnych)
          13. poniżej 30% niedostateczna;
          1.  W celu wyeliminowania zbytniego obciążenia ucznia różnymi formami kontroli    jego postępów ze wszystkich zajęć edukacyjnych jednocześnie, wprowadza się następujące ograniczenia i zasady przy sprawdzaniu wiedzy i umiejętności:
          1. z ostatniej lekcji - bez zapowiedzi;
          2. trzy  prace  klasowe w ciągu  tygodnia,  przy  czym nie  więcej  niż  jedna  dziennie;
          3. co najmniej tygodniowe uprzedzenie  o  zamiarze  badania  kompetencji.
          1. Wychowawca i nauczyciele na bieżąco wpisują do dziennika elektronicznego pochwały i uwagi dotyczące wywiązywania się ucznia z jego obowiązków, respektowania norm zachowania w szkole, a także informacje o zastosowanych środkach wychowawczych, udzielonych nagrodach i karach oraz skutkach zastosowanych wobec ucznia środków wychowawczych.
          2. Wychowawca zobowiązany jest prowadzić pełną ewidencję działań wychowawczych prowadzonych w szkole wobec zespołu klasowego i każdego ucznia oddzielnie.
          3.  Nauczyciel zobowiązany jest przekazywać rodzicom informacje o postępach  i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o jego szczególnych uzdolnieniach.
          4. Przekazanie informacji odbywa się w formie indywidualnego kontaktu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu spotkania. Spotkanie oraz treść przekazanych informacji jest odnotowana w dokumentacji wychowawcy.   
          5. Na życzenie rodzica nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę odnosząc się do wymagań edukacyjnych lub kryteriów oceny zachowania.
          6. Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniom i rodzicom do wglądu na terenie szkoły:
          1. Na wniosek rodzica, skierowany do wychowawcy klasy lub bezpośrednio do nauczyciela przedmiotu,  nauczyciel  kopiuje prace klasowe uczniów  i  przekazuje rodzicom;
          2. Dopuszcza się wykonanie przez ucznia zdjęcia ocenionej pracy klasowej.

           

          § 80. 1. Podstawą ustalania w szkole  śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych  z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są wymagania edukacyjne określone przez nauczyciela i podane do wiadomości uczniów, rodziców i dyrektora szkoły.

          1. Wymagania edukacyjne to oczekiwane przez nauczyciela osiągnięcia ucznia, niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych odnoszące się do realizowanego  programu nauczania.
          2. Nauczyciel formułując wymagania określa poziom koniecznych wiadomości i umiejętności na poszczególne oceny oraz sposób i formy ich sprawdzania.
          3. Uczniowie corocznie, na pierwszych zajęciach lekcyjnych, informowani są o wymaganiach edukacyjnych na poszczególnych zajęciach edukacyjnych, przez nauczyciela prowadzącego te zajęcia, a rodzice otrzymują informację  od wychowawcy oddziału na pierwszym w danym roku szkolnym zebraniu z rodzicami.
          4. Nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa  w ust. 4 do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
          1. posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym;
          2. posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia;
          3. posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
          4. objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów w szkole- na podstawie tego rozpoznania;
          5. posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.
          1. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do możliwości ucznia, o którym mowa w ust. 5 dotyczy:
          1. warunków prezentowania wiedzy i umiejętności;
          2. poziomu koniecznych umiejętności i wiadomości na poszczególne oceny oraz sposób i formy ich sprawdzania;
          3. zadawania prac domowych.
          1. Szczegółowe zasady oceniania znajdują się w przedmiotowych zasadach oceniania.

           

           

           

          Rozdział 5

          Ocenianie zachowania

           

          § 81. 1. Ocenianie zachowania ucznia ukierunkowane jest na proces samokontroli  i zachęcania uczniów do wzmożonej pracy nad sobą.

          1.  Ocena zachowania powinna utrwalać i nagradzać postawy pozytywne, a eliminować te, które w społeczności szkolnej zostały uznane za niewłaściwe.
          2. Uczniowie na pierwszych zajęciach z wychowawcą informowani są o kryteriach oceniania zachowania przez nauczyciela wychowawcę, a rodzice otrzymują informację  od wychowawcy oddziału na pierwszym w danym roku szkolnym zebraniu z rodzicami.
          3. Kryteriami oceniania zachowania są:
          1. sposób wywiązywania się z obowiązków ucznia, w tym:
          1. właściwego zachowania podczas zajęć edukacyjnych na terenie szkoły i  poza nią;
          2. przestrzegania zasad usprawiedliwiania nieobecności w określonym terminie  i formie;
          3. przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły;
          4. przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły;
          5. właściwe zachowanie wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów;
          1. sumienność i zaangażowanie w realizacje zadań zespołowych organizowanych w szkole;
          2. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
          3. troska o mienie szkolne i własne.
          1. Szczegółowe kryteria oceniania zachowania, w tym tryb ustalania oceny zachowania określa regulamin oceniania zachowania, opracowany przez zespół nauczycieli i zaopiniowany przez radę pedagogiczną.
          2. Corocznie, w terminie do 15 września regulamin, o którym mowa w ust. 5  jest przedstawiany uczniom i ich rodzicom przez wychowawcę klasy. Regulamin ten jest publikowany na stronie internetowej szkoły.

           

          Rozdział 6

          Klasyfikowanie uczniów

           

          § 82. 1. Rok szkolny dzieli się na dwa półrocza. Każde półrocze kończy się klasyfikacją. Pierwsze półrocze kończy się w ostatni piątek stycznia. Jeżeli przypada on w czasie ferii zimowych, to pierwsze półroczne kończy się w piątek poprzedzający ferie zimowe, drugi z końcem zajęć edukacyjnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

          1. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego, w ostatnim tygodniu pierwszego półrocza, w terminie ustalonym przez dyrektora szkoły; klasyfikację roczną przeprowadza się w ostatnich dwóch tygodniach zajęć dydaktycznych danego roku szkolnego,  w terminie ustalonym przez dyrektora szkoły.
          2. Klasyfikowanie śródroczne i roczne polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych:
          1. dla I etapu edukacyjnego ocena klasyfikacyjna śródroczna i roczna oraz ocena zachowania są ocenami opisowymi:
          1. klasyfikacja śródroczna polega na pisemnym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia; ocenę sporządza w formie śródrocznej karty oceny ucznia;
          2. klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania; ocenę sporządza w dzienniku elektronicznym;
          1. dla II etapu edukacyjnego ustala się oceny klasyfikacyjne w stopniach według skali:
          1. z zajęć edukacyjnych:
          • stopień celujący (6),
          • stopień bardzo dobry (5),
          • stopień dobry (4),
          • stopień dostateczny (3),
          • stopień dopuszczający (2),
          • stopień niedostateczny (1),
          1. oceny zachowania:
          • wzorowe,
          • bardzo dobre,
          • dobre,
          • poprawne,
          • nieodpowiednie,
          • naganne.
          1. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne. Ocenę śródroczną wystawia się na podstawie ocen bieżących, a roczną na podstawie oceny śródrocznej i ocen bieżących uzyskanych w drugim półroczu.     
          2. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
          3. Przy ustalaniu śródrocznej  i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia,  u którego w orzeczeniu lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzono dysfunkcje rozwojowe wywołujące zaburzenia zachowania, wychowawca powinien uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń i dysfunkcji rozwojowych w ocenie jego zachowania.
          4. Najpóźniej  na tydzień przed  śródrocznym zebraniem rady pedagogicznej poszczególni nauczyciele oraz wychowawca klasy są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców o planowanych dla niego śródrocznych ocenach klasyfikacyjnychz edukacyjnych zajęć obowiązkowych i dodatkowych oraz o planowanej śródrocznej ocenie zachowania.
          5. Planowane śródroczne oceny klasyfikacyjne z poszczególnych zajęć edukacyjnych, zajęć dodatkowych oraz  zachowania mogą być podwyższone na zasadach określonych przez nauczyciela, który ustalił daną ocenę.
          6. O przewidywanych rocznych ocenach niedostatecznych z zajęć edukacyjnych  uczeń i jego rodzice są informowani pisemnie, na miesiąc przed klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej.  Rodzice zobowiązani są do pisemnego potwierdzenia otrzymania informacji.
          7. Najpóźniej na tydzień przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej wychowawca jest zobowiązany poinformować ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z edukacyjnych zajęć obowiązkowych i dodatkowych  oraz o ustalonej dla niego rocznej klasyfikacyjnej ocenie zachowania.
          8. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej (następnym półroczu), nauczyciel stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków. Informuje pisemnie ucznia i jego rodziców o formie pomocy
          9. Roczne przewidywane oceny klasyfikacyjne z poszczególnych zajęć edukacyjnych i zajęć dodatkowych oraz  przewidywana roczna ocena zachowania, mogą być podwyższone na zasadach określonych w rozdziale 8.
          10. Zastrzeżenia dotyczące procedury ustalania rocznych ocen klasyfikacyjnych  z edukacyjnych zajęć obowiązkowych i dodatkowych oraz rocznych klasyfikacyjnych ocen zachowania, rozstrzyga dyrektor szkoły na podstawie odrębnych przepisów.

           

           

          Rozdział 7

          Promowanie uczniów

           

          § 83. 1. Uczeń klasy I-III otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.

          1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III na wniosek:
          1. wychowawcy klasy w porozumieniu z rodzicami;
          2. na wniosek rodziców po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.
          1. Jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas, rada pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia do klasy programowo wyższej zgodnie z odrębnymi przepisami.
          2. Począwszy od klasy IV uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne.
          3. O promowaniu do klasy programowo wyższej ucznia posiadającego orzeczenie  o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną  w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia rada pedagogiczna, uwzględniając ustalenia zawarte w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.
          4. Uczeń, który nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej powtarza klasę.
          5. Uczeń kończy szkołę, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne i przystąpił do sprawdzianu ośmioklasisty.
          6. Uczeń, który nie spełnił warunków, o których mowa w ust. 7, powtarza ostatnią klasę.
          7. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę klasyfikacyjną zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
          8. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
          9. Uczeń, który realizuje obowiązek szkolny poza szkołą i w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

           

          Rozdział 8

           

          Tryb uzyskiwania oceny wyższej od przewidywanej

           

          § 84. 1.  Uczeń lub jego rodzicie mogą wnieść prośbę do nauczyciela o umożliwienie uzyskania oceny wyższej od przewidywanej.

          1. Uczniowi przysługuje prawo ubiegania się o wyższą niż przewidywana ocenę roczną obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli w ciągu całego roku szkolnego uczeń przystąpił do wszystkich prac klasowych lub wykorzystał możliwość ich dodatkowego uzupełnienia, a także wykorzystał możliwości ich poprawy.
          2. Ustalenie oceny wyższej niż przewidywana następuje w formie sprawdzianu wiadomości i umiejętności.
          3. Sprawdzian obejmuje wiadomości i umiejętności uwzględnione w wymaganiach na daną ocenę, o którą ubiega się uczeń, określonych w wymaganiach edukacyjnych obowiązujących na danych zajęciach.
          4. Sprawdzian przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, a w przypadku sprawdzianu z informatyki, zajęć muzycznych, plastycznych lub wychowania fizycznego,  w formie pisemnej i zadań praktycznych.
          5. Ocena ustalona w wyniku sprawdzianu jest ostateczna, z zastrzeżeniem sytuacji, gdy ocena ta jest niższa od przewidywanej, wówczas uczniowi wpisuje się ocenę przewidywaną.
          6. Ocena zachowania może być zmieniona w przypadku, gdy uczeń na piśmie złoży przekonywujące dowody  spełnienia wymagań  na ocenę zachowania, o którą wnioskuje, zgodnie z kryteriami i wymaganiami, o których mowa w regulaminie oceniania zachowania.
          7. Wniosek o uzyskanie wyższej oceny zachowania rozpatruje komisja, w skład której wchodzą:
          1. wicedyrektor lub wyznaczony nauczyciel  - jako przewodniczący;
          2. wychowawca klasy;
          3. nauczyciel, o którego wnioskuje uczeń;
          4. przedstawiciel samorządu uczniowskiego.
          1. Decyzja komisji w sprawie wniosku o podwyższenie oceny zachowania jest ostateczna.

           

          Rozdział 9

          Egzamin klasyfikacyjny

           

          § 85. 1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się dla:

          1. uczniów nieklasyfikowanych  z powodu usprawiedliwionej nieobecności;
          2. dla uczniów nieklasyfikowanych z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności  za zgodą rady pedagogicznej;
          3. ucznia realizującego obowiązek szkolny poza szkołą;
          4. ucznia realizującego indywidualny tok nauki;
          5. ucznia, który indywidualnie uzupełnia ustalone z dyrektorem szkoły zajęcia edukacyjne.
          1. Ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna,  z zastrzeżeniem dotyczącym oceny niedostatecznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, o którym mowa w odrębnych przepisach.
          2. Tryb i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego określają odrębne przepisy.

           

          Rozdział 10

           

          Egzamin poprawkowy

           

          § 86. 1.  Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych może, na pisemny wniosek rodzica, złożony do dyrektora szkoły najpóźniej  w dniu klasyfikacyjnego zebrania rady pedagogicznej, zdawać egzaminy poprawkowe.

          1. Tryb i sposób przeprowadzania egzaminu poprawkowego określają odrębne przepisy.

           

          Rozdział 11

          Tryb wnoszenia zastrzeżeń do oceny ustalonej niezgodnie z obowiązującymi przepisami

           

          § 87. 1.Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.

          1. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny przeprowadza się  sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia zgodnie z odrębnymi przepisami.
          2. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny powołuje się komisję w celu jej ustalenia zgodnie  z odrębnymi przepisami.

           

          DZIAŁ VII

          UCZNIOWIE

           

          Rozdział 1

          Prawa i obowiązki ucznia

           

          § 88. 1. Uczeń szkoły ma prawo do:

          1. bezpiecznych i higienicznych warunków nauki w szkole i na zajęciach organizowanych przez szkołę poza jej siedzibą;
          2. efektywnie zorganizowanego procesu nauczania, wychowania i opieki, w tym znajomości planów i programów pracy szkoły;
          3. sprawiedliwej i jawnej oceny osiągnięć edukacyjnych i zachowania;
          4. zrzeszania się w organizacjach działających w szkole, w tym wyrażania własnych myśli z zachowaniem zasad współżycia społecznego;
          5. rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów zgodnie z możliwościami szkoły;
          6. otrzymania pomocy w przypadku zagrożenia niepowodzeniem szkolnym;
          7. wpływania na życie szkoły przez działalność w samorządzie uczniowskim;
          8. pomocy wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora szkoły i innych pracowników szkoły w przypadku potrzeby;
          9. pomocy materialnej i stypendialnej w przypadku pozostawania w trudnej sytuacji ekonomicznej lub życiowej.
          1.  Do obowiązków ucznia należy:
          1. punktualne przychodzenie do szkoły i aktywne uczestniczenie we wszystkich zaplanowanych dla niego  zajęciach szkolnych;
          2. usprawiedliwienie każdej nieobecności na zajęciach;
          3. systematyczne uczenie się  i podnoszenie swoich umiejętności;
          4. odnoszenie  się z szacunkiem do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły;
          5. przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
          6. dbanie o porządek i ład w klasie i szkole;
          7. szanowanie mienia szkolnego oraz mienia kolegów, nauczycieli i innych osób;
          8. dbanie o swoje zdrowie, higienę osobistą, bezpieczeństwo własne i kolegów;
          9. nieuleganie nałogom i przekonywanie innych o ich szkodliwości;
          10. przestrzeganie zasad ubioru określonego  w ust. 6:
          11. szanowanie symboli państwowych i szkolnych;
          1. W szkole obowiązuje następujący tryb usprawiedliwiania nieobecności ucznia w szkole:
          1.  uczeń jest zobowiązany dostarczyć pisemne usprawiedliwienie dłuższej  nieobecności w szkole do wychowawcy, a w przypadku braku możliwości dostarczenia do wychowawcy do sekretariatu szkoły, najpóźniej w ciągu dwóch tygodni po powrocie do szkoły;
          2. jednodniową nieobecność może ustnie usprawiedliwić rodzic podczas indywidualnego spotkania z wychowawcą, zachowując dwutygodniowy termin po powrocie do szkoły;
          3.  wychowawca może odmówić usprawiedliwienia nieobecności ucznia, gdy ma wątpliwości, co do wiarygodności usprawiedliwienia i zasadności powodu nieobecności, po uprzedniej konsultacji z rodzicami;
          4. w sprawach spornych z zakresu usprawiedliwienia nieobecności ucznia ostateczną decyzję podejmuje dyrektor szkoły.
          1. Podczas zajęć edukacyjnych uczeń:
          1. bierze aktywny udział w zajęciach, angażuje się w realizację zadań;
          2. współpracuje z nauczycielem i uczniami danego oddziału;
          3. dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem po uzyskaniu zgody nauczyciela;
          4. korzysta z pomocy dydaktycznych i naukowych wykonując polecenia nauczyciela;
          5. wykonuje niezwłocznie zadania i prace zlecone przez nauczyciela;
          6. korzysta z urządzeń multimedialnych tylko na polecenie nauczyciela; w przypadku niekorzystania z nich, wyłącza je przed zajęciami;
          7. przestrzega zasad przyjętych przez oddział, w którym się uczy.
          1. Ucznia obowiązuje całkowity zakaz:
          1. picia alkoholu, palenia papierosów, e-papierosów i zażywania środków psychoaktywnych;
          2. przynoszenia do szkoły przedmiotów, materiałów i substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia;
          3. stosowania jakiejkolwiek formy przemocy;
          4. nagrywania głosu i obrazu osób trzecich.
          1. Szkoła w zakresie swoich obowiązków edukacyjnych i wychowawczych dba  o estetykę wyglądu ucznia:
          1. w szkole obowiązuje  strój: codzienny, sportowy i galowy;
          2. codzienny strój ucznia powinien być: estetyczny, skromny, czysty i funkcjonalny - dziewczęta spódniczki/spodenki stosownej długości (minimum do połowy uda) oraz obuwie na niskim obcasie (ze względu na bezpieczeństwo).
          3. podczas lekcji wychowania fizycznego oraz  zajęć sportowych obowiązuje zmiana obuwia i stroju na strój sportowy; strój sportowy ucznia to: sportowa podkoszulka i  spodenki sportowe lub dres i obuwie sportowe;
          4.  podczas uroczystości wynikających z ceremoniału szkolnego, wyjść poza teren szkoły o charakterze reprezentacyjnym oraz imprez okolicznościowych, ucznia  obowiązuje strój galowy:
          1. strój galowy ucznia stanowi:
          • dla dziewcząt – granatowa lub czarna spódnica lub spodnie i biała bluzka,
          • dla chłopców – granatowe lub czarne spodnie i biała koszula.

           

          1. Zabrania się w szkole:
          1. noszenia i posiadania płaszczy i kurtek w klasach;
          2. noszenia w szkole ciemnych okularów (z wyjątkiem leczniczych), szalików i nakrycia głowy;
          3. widocznych na skórze nalepek i tatuaży;
          4. noszenia ubrań, które posiadają elementy związane z narkotykami, alkoholem,   papierosami, seksem, bronią, znaki grup przestępczych albo ubrania z obscenicznymi, wulgarnymi lub sugestywnymi znakami, napisami;
          5.  noszenia kolczyków u chłopców oraz biżuterii zagrażającej bezpieczeństwu osobistemu dziewcząt i chłopców;
          6. stosowania makijażu, malowania paznokci;
          7. farbowania włosów;
          8.  noszenia obuwia na wysokim obcasie.
          1. W szkole obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych. Uczeń może skorzystać z telefonu komórkowego jedynie za zgodą i w obecności nauczyciela prowadzącego zajęcia, dyżurującego lub nauczyciela świetlicy.
          2.  W sytuacji, gdy uczeń w sposób nieuprawniony użyje telefonu komórkowego jest zobowiązany odnieść go do sekretariatu i odpowiednio zabezpieczyć do chwili odbioru telefonu przez rodziców.

           

           

           

           

          Rozdział 2

          Tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia

           

          § 89. 1. Jeśli prawa dziecka zostały złamane, a dziecko nie może znaleźć rozwiązania tej sytuacji, o pomoc zwraca się do pedagoga szkolnego.

          1. W przypadku, gdy do złamania prawa doszło pomiędzy uczniami pedagog szkolny podejmuje następujące kroki:
          1. zapoznaje się z opinią stron konfliktu;
          2. podejmuje mediacje ze stronami konfliktu przy współpracy z wychowawcą lub wychowawcami oddziałów w celu wypracowania wspólnego rozwiązania polubownego, z którego każda ze stron będzie zadowolona;
          3. w przypadku niemożności rozwiązania konfliktu, pedagog przekazuje sprawę do dyrektora szkoły;
          4. ostateczną decyzję, co do sposobu rozwiązania konfliktu, podejmuje dyrektor szkoły.
          1. W przypadku, gdy do złamania prawa ucznia doszło przez nauczyciela, uczeń zgłasza sprawę do pedagoga, który podejmuje następujące działania:
          1. zapoznaje się z opinią stron konfliktu: ucznia i nauczyciela;
          2. zasięga opinii wychowawcy lub innego nauczyciela;
          3. podejmuje działania mediacyjne ze stronami, w celu wypracowania wspólnego rozwiązania polubownego, z którego każda ze stron będzie zadowolona;
          4. jeśli na wcześniejszym etapie postępowania nie doszło do ugody pomiędzy stronami, zgłasza sprawę do dyrektora szkoły, który podejmuje ostateczną decyzję, co do sposobu rozwiązania sprawy.
          1. Szkoła ma obowiązek obrony praw ucznia, który zwraca się o pomoc w przypadku ich łamania. Tożsamość ucznia składającego skargę jest objęta ochroną i nieudostępniana publicznie, chyba że uczeń składający skargę wyrazi na to zgodę.
          2. Wszelkie informacje uzyskane przez pedagoga w toku postępowania mediacyjnego stanowią tajemnicę służbową.
          3. Pedagog  ma prawo i możliwość aktywnie ingerować w każdym przypadku, gdy naruszone zostaną prawa ucznia lub prawa dziecka.
          4. Pedagog w swoich działaniach nie może wyręczać wychowawcy oddziału.
          5. Pedagog ma prawo do swobodnego działania w ramach obowiązujących przepisów prawa.
          6. Pedagog podejmuje działania na wniosek ucznia, jego rodziców, wychowawcy oddziału, samorządu uczniowskiego.

          Rozdział 3

          Rodzaje i warunki przyznawania nagród oraz tryb wnoszenia zastrzeżeń do przyznanej nagrody

           

          § 90. 1. Nagrody przyznaje się uczniowi na wniosek:

          1. samorządu uczniowskiego;
          2. wychowawcy;
          3. nauczycieli;
          4. dyrekcji;
          5. rodziców;
          6. osób i organizacji zewnętrznych.
          1. Uczeń może być nagradzany za:
          1. wzorowe wyniki w nauce i zachowaniu:
            1. w klasach I – III – wyróżniające osiągnięcia edukacyjne i wzorowe zachowanie,
            2. w klasach IV – VIII  i klasach gimnazjalnych – średnia ocen przynajmniej 4,75 oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie;
          2. uczestnictwo w konkursach:
            1. laureat konkursu powiatowego, rejonowego i wyższego szczebla;
            2. miejsce I-III w konkursie wewnątrzszkolnym,
          3. wybitne osiągnięcia sportowe;
          4. aktywność i zaangażowanie w prace na rzecz szkoły, klasy i środowiska lokalnego;
          5. działania na rzecz promocji szkoły.
          1. Formy nagradzania uczniów:
          1. pochwała ustna udzielona przez wychowawcę lub innego nauczyciela na forum klasy;
          2. pochwała ustna udzielona przez dyrektora szkoły na apelu;
          3. list pochwalny do rodziców podpisany przez dyrektora szkoły;
          4. dyplom lub nagroda rzeczowa przyznawana na zakończenie roku szkolnego;
          5. nagroda dla najlepszego absolwenta "Kryształowy stetoskop";
          6. tytuł  „Sportowiec szkoły”
          7. tytuł „Wolontariusz roku”.
          8. nagroda dla uczniów, którzy uzyskali wysokie wyniki na egzaminie.
          1. Do przyznanej nagrody rodzic ucznia może wnieść uzasadnione zastrzeżenie do dyrektora szkoły w terminie siedmiu dni od ogłoszenia jej przyznania.

           

          Rozdział 4

          Rodzaje kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwołania się od kary

           

          § 91. 1. Kary przyznaje się uczniowi na wniosek:

          1. samorządu uczniowskiego;
          2. wychowawcy;
          3. nauczycieli;
          4. dyrekcji;
          5. rodziców;
          6. osób i organizacji zewnętrznych.
          1. Uczeń może być ukarany za:
          1. stworzenie zagrożenia dla życia lub zdrowia własnego oraz innych;
          2. umyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu własnym bądź innych;
          3. używanie środków psychoaktywnych;
          4. wymuszenia, pobicie, zastraszanie, poniżanie i zachęcanie do bójek;
          5. demoralizowanie innych uczniów (zły przykład, namawianie do negatywnych zachowań);
          6. nierespektowanie regulaminów obowiązujących w szkole;
          7. dewastowanie mienia szkolnego i cudzej własności;
          8. lekceważący i arogancki stosunek do pracownika szkoły;
          9. utrudnianie nauczycielowi prowadzenia lekcji i zdobywania wiedzy pozostałym uczniom;
          10. nagminne spóźnienia i wagary;
          11. wulgarne słownictwo i zachowanie;
          12. kłamstwo, oszustwo, cyberprzemoc.
          13. 3. Kara może być udzielona w formie:
          14. ustnego upomnienia nauczyciela;
          15. pisemnego upomnienia sporządzonego przez nauczyciela w dzienniku elektronicznym lub zeszycie uwag wychowawcy;
          16. pisemnej nagany wychowawcy;
          17. ustnego upomnienia udzielonego przez dyrektora szkoły na forum klasy;
          18. pisemnej nagany dyrektora szkoły;
          19. przeniesienia do innej, równoległej klasy w danej szkole;
          20. odebrania prawa do pełnienia funkcji społecznych na terenie szkoły;
          21. zakazu reprezentowania szkoły na zewnątrz;
          22. karnego przeniesienia ucznia do innej szkoły zgodnie z odrębnymi przepisami.
          1. Uczeń, który został wybrany do reprezentowania szkoły w konkursach, zawodach lub olimpiadach oraz zobowiązał się do uczestnictwa, powinien wywiązać się z tego obowiązku pod rygorem nagany wychowawcy (wyjątek stanowią sytuacje usprawiedliwione ważną przyczyną).
          2. Uczeń ma obowiązek dbać o schludny wygląd. Za jego powtarzający się wielokrotnie brak, uczeń otrzymuje naganę wychowawcy.
          3. Uczeń zobowiązany jest do zwrotu w wyznaczonym terminie wypożyczonych  z biblioteki podręczników i książek. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje obniżeniem oceny zachowania na koniec roku szkolnego.
          4. Od każdego rodzaju kar uczeń lub jego rodzice mogą się odwołać w ciągu 3 dni od powiadomienia o nałożeniu kary. Odwołanie wraz z jego umotywowaniem należy przekazać dyrektorowi szkoły za pośrednictwem wychowawcy.
          5. Dyrektor szkoły po rozpatrzeniu odwołania informuje rodziców o podjętej decyzji: utrzymaniu kary bądź jej uchyleniu.

           

           

          Rozdział 5

          Tryb postępowania przy przeniesieniu ucznia do innej szkoły

           

          § 92. 1. W przypadku, gdy zostały wyczerpane wszelkie oddziaływania wychowawcze, o których w mowa w § 77  ust. 3 - 8, a zachowanie ucznia nie uległo zmianie wychowawca oddziału zwraca się do dyrektora szkoły z pisemnym wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do przeniesienia ucznia do innej szkoły.

          1. Dyrektor szkoły występuje z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły po zasięgnięciu opinii pedagoga szkolnego i samorządu uczniowskiego.
          2. W celu podjęcia decyzji o przeniesieniu ucznia do innej szkoły, dyrektor szkoły przeprowadza rozmowę ze wszystkimi zainteresowanymi osobami: uczniem, jego rodzicami, pedagogiem szkolnym.
          3. Jeżeli przeniesienie ucznia jest uzasadnione, dyrektor szkoły występuje do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia.
          4. W przypadku ucznia, który ukończył 18 lat rada pedagogiczna może podjąć decyzję o skreśleniu go z listy uczniów.
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich
      • kpgimnazjum@gmail.com darek1xyz@wp.pl
      • (52) 351-71-29, 881 326 930
      • ul. Powstańców Wielkopolskich 3 88-180 Złotniki Kujawskie Poland
      • 000273229
      • /SPZlotnikiKuj/SkrytkaESP
    • Logowanie