• Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły

        • PROGRAM

           

          WYCHOWAWCZO  PROFILAKTYCZNY -  SZKOŁY

           

          PODSTAWOWEJ IM. K. URBAŃSKIEGO W ZŁOTNIKACH KUJ. 2022/23



           Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb  rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie  treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Podejmowane  działania kierowane są do dzieci i uczniów i wspomagają prawidłowe procesy rozwoju  fizycznego, psychicznego i społecznego. Mają na celu promocję zdrowego stylu życia,  opóźnienie wieku inicjacji seksualnej, a przez to zapobieganie lub zmniejszenie zasięgu  zachowań ryzykownych. Na tym poziomie oddziaływań ważne jest rozwijanie różnych  umiejętności, które pozwolą każdemu prawidłowo gospodarować czasem wolnym oraz radzić  sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi i z przeżywanymi w związku z nimi emocjami. 

          I. ZAŁOŻENIA PODSTAWOWE 

          1. Każdy członek społeczności szkolnej, od dyrektorai nauczycieli poprzez uczniów wraz z rodzicami, aż do pozostałych pracowników szkoły jest osobą, człowieki em wolnym, który świadomie wstąpił do tej społeczności i zdecydował się na  jej współtworzenie. 

          2. Wszyscy pracownicy szkoły są wychowawcami - wychowują swoją osobowością  i zachowaniem. 

          3. Podstawowym prawem i obowiązkiem w szkole jest nauka i uczestniczenie w zajęciach. 

          4. Szkoła zapewnia uczniom wszechstronny rozwój osobowy, wspomagając go  w rozwoju intelektualnym psychicznym, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym i duchowym. 

          5. Współpraca ze środowiskiem rodzinnym w zakresie wychowania i kształcenia, gdzie  rodzice są partnerami we wszystkich działaniach podejmowanych przez szkołę. 

          II. CELE WYCHOWAWCZE 

          1. Społeczność jako formę wspólnoty wychowawczej stanowią uczniowie, ich rodzice  oraz wszyscy pracownicy szkoły współpracujący w atmosferze wzajemnego zrozumieniu i szacunku w podejmowaniu wyznaczonych zadań. 

          2. Dojrzałą osobowością cechuje się wychowanek, który w swym postępowaniu zdolny jest otwierać się na innych ludzi, zachowując kontrolę własnych uczuć i dbając  o ich rozwój oraz jest zdolny realistycznie oceniać swoje możliwości.

          3. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację  zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu  wychowawczo-profilaktycznego. 

          4. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw  szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. 

          5. Działania na rzecz szerszego udostępniania kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia  w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz  poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze  i przemyślne wykorzystanie w tym względzie min, wycieczek edukacyjnych. 

          6. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby  rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19  w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat  szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. 

          7. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod  kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne. 

          8. Szkoła przygotowuje ucznia do ustawicznego kształcenia, świadomego wyboru drogi  zawodowej i rozwoju osobistego. 

          Winny Go cechować: 

          a. kultura osobista 

          zachowywanie się z godnością i szacunkiem drugiego wyrażona przez postawę,  słowa, strój, dbałość o estetykę pomieszczeń itp., 

          b. pozytywne nastawienie wobec innych, życzliwość, 

          c. odpowiedzialność za drugiego człowieka, 

          d. wrażliwość na krzywdę innych ludzi: biednych samotnych, cierpiących  z różnych powodów,

          e. dążenie do kształtowania prawidłowych relacji, więzi między pokoleniami (ucz eń - nauczyciel, dziecko - rodzic), 

          f. tolerancja i szacunek wobec ludzi o innych poglądach, wobec różnych narodów , ras, wobec wyznawców różnych religii, 

          g. miłość i szacunek do Ojczyzny - poznawanie jej historii, kultury i tradycji, 

          h. przygotowanie do podjęcia odpowiedzialności za losy kraju, szacunek do pracy  i nauki, rzetelność, aktywność społeczna, ofiarność bezinteresowność 

          i. umiejętność obcowania z przyrodą - 

          szacunek dla przyrody, odkrywanie jej piękna i tajemnic, zdrowy odpoczynek, 

          j. zdolność do samodzielnego myślenia, poszukiwanie jasnego i pewnego  światopoglądu, szacunek dla prawdy, postępowanie zgodnie z własnym sumieniem,  wysoki poziom inteligencji i umiejętności - na miarę własnych możliwości, 

          k. odporność na  

          negatywne wpływy różnych patologicznych zjawisk społecznych oraz środków   przekazu ( wartościowe ich używanie), 

          l. dbałość o zdrowie swoje i innych w szczególności w sytuacjach zagrożenia  epidemiologicznego. 

          m. świadomość z korzystania z Internetu-zna korzyści i zagrożenia płynące z użytkowania  narzędzi i zasobów cyfrowych oraz zasady netykiety. 

          9. Szkoła kształtuje u uczniów postawy sprzyjające ich dalszemu rozwojowi  indywidualnemu i społecznemu takie jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność,  wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek do innych ludzi, ciekawość poznawczą,  kreatywność, przedsiębiorczość, kulturę osobistą, gotowość do uczestnictwa w kulturze,  podejmowanie inicjatyw pracy zespołowej, kształtuje postawę obywatelską, postawę  poszanowania tradycji i kultury własnego narodu oraz poszanowania dla innych kultur  i tradycji. Szkoła podejmuje odpowiednie kroki w celu zapobiegania wszelkiej dyskryminacji.

          III. METODY I SPOSOBY DZIAŁANIA 

          A. FORMY I ŚRODKI DZIAŁANIA 

          1. Tematyczne godziny wychowawcze związane z problematyką „Programu  profilaktyczno  

          wychowawczego”. Równolegle wybrana tematyka winna być włączona do realizacji  wszystkich przedmiotów nauczania. 

          2. Prelekcje związane tematycznie z założeniami „Programu profilaktyczno-  wychowawczego”, wygłaszane przez specjalistów dla rodziców, nauczycieli   i uczniów. 

          3. Spotkania klasowe z rodzicami. Spotkania winny mieć nie tylko charakter  wywiadowczy, ale także w swej tematyce uwzględniać treści profilaktyczno – wychowawcze. 

          4. Indywidualne rozmowy młodzieży z wybranymi przez nią nauczycielami i innymi pracownikami szkoły. 

          5. Stworzenie możliwości działania Samorządu Uczniowskiego oraz innych organizacj i młodzieżowych mających prawo działać na terenie szkoły. 

          6. Stała współpraca ze specjalistami w celu rozwiązywania bieżących problemów  wychowawczych, szkolenia nauczycieli i rodziców oraz w prowadzeniu lekcji  tematycznych. 

          7. Przyjęcie kanonu dni częściowo lub w całości wolnych od zajęć dydaktycznych  zasad ich wykorzystania i organizowania. 

          Propozycje: 

          1. Dzień Edukacji Narodowej - 14 X - wolny od zajęć dydaktycznych. 2. Dzień Patrona – listopad. 

          3. Pierwszy dzień wiosny - 21 III - dzień bez klasówek, kartkówek i ocen.

          4. Ślubowanie klas pierwszych, pasowanie na ucznia - akademia, spotkanie  integracyjne. 

          5. Dzień Dziecka - zabawy integracyjne. 

          8. Pomoc w umiejętnym spędzaniu czasu wolnego: 

          1. organizacja przerw, 

          2. kluby uczniowskie (np. turystyczne, fotograficzne itp.), 

          3. zajęcia sportowe, 

          4. zajęcia artystyczne, kulturalne  

          (konkursy, koło teatralne, gazetka szkolna, kulturalne zabawy i dyskoteki  w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju), 

          5. zajęcia profilaktyczne (dotyczące profilaktyki zdrowotnej i profilaktyki uzależnień)- załącznik nr 2. 

          9. Podtrzymywanie i rozwijanie dobrych tradycji szkoły

          1. rocznice narodowe, 

          2. opieka nad miejscami pamięci, 

          3. pasowanie na ucznia - ślubowanie, 

          4. Dzień Patrona, 

          5. pielęgnowanie tradycji regionu. 

          10.Opracowanie przez bibliotekę szkolną bibliografii do tematów związanych z „Progra mem profilaktyczno - wychowawczym”. 

          B. ZADANIA NAUCZYCIELI, WYCHOWAWCÓW, INNYCH PRACOWNIKÓW SZKOŁY, RODZICÓW ORAZ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY

          1. Nauczyciele w swojej pracy wychowawczej wspierają 

          rodziców. Winni zmierzać do tego, aby uczniowie w szczególności: a. znajdowali w szkole środowisko wszechstronnego rozwoju osobowego; 

          b. rozwijali w sobie dociekliwość poznawczą, ukierunkowaną na poszukiwanie   prawdy, dobra i piękna w świecie; 

          c. mieli świadomość życiowej użyteczności zarówno poszczególnych przedmiotów  szkolnych, jak i całej edukacji na danym etapie; 

          d. stawali się coraz bardziej samodzielni w dążeniu do dobra w jego wymiarze  indywidualnym i społecznym; 

          e. poszukiwali, odkrywali i dążyli na drodze rzetelnej pracy do osiągnięcia  wielkich celów życiowych i wartości ważnych dla odnalezienia własnego miejsca 

           w świecie; 

          f. uczyli się szacunku dla dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego  oraz przygotowywali się do życia w rodzinie, w społeczności lokalnej  i w państwie w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania  postaw patriotycznych; 

          g. przygotowywali się do rozpoznawania wartości moralnych, dokonywali wyborów  i hierarchizacji wartości oraz mieli możliwość doskonalenia się; h. kształtowali w sobie postawę dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia  ich poglądów; umieli współdziałać i współtworzyć w szkole wspólnotę  nauczycieli i uczniów. 

          2. Warunkiem stawiania uczniowi wymagań punktualności i obecności na lekcjach jest 

          rzetelne odnotowanie obecności w dzienniku. Podstawowym obowiązkiem jest  punktualne rozpoczynanie i kończenie lekcji oraz solidne przygotowanie zajęć. 

          3. Każdy nauczyciel kieruje się dobrem ucznia, a nie swoją wygodą i jest do  dyspozycji ucznia, aby prowadzić z nim rozmowy indywidualne. 

          4. Nauczyciel zachowuje neutralność polityczną w pracy dydaktycznej   i wychowawczej. 

          5. Wszyscy nauczyciele wprowadzają do tematyki swego przedmiotu elementy  programu wychowawczego naszej szkoły. 

          6. Wszystkich nauczycieli obowiązuje stałe doskonalenie merytoryczne, pedagogiczne,  psychologiczne i etyczne. 

          7. Obowiązkiem każdego nauczyciela jest każdorazowe reagowanie na dobro i zło. 8. Nauczyciel nie powinien stosować „terroru” jako metody wychowawczej (co nie  oznacza rezygnacji ze stawiania wymagań) i stawiać ocen z przedmiotu  bezpośrednio za zachowanie ucznia. 

          9. Zadaniem każdego nauczyciela jest także dopilnowanie prawidłowego stylu  spędzania przerw przez młodzież np. zwracanie uwagi na kulturalna postawę,  poszanowanie bezpieczeństwa innych, dbałość o zdrowy styl życia, przeciwdziałanie  korzystania z używek.  Wszystkich pracowników szkoły wspierają w tych działaniach w szczególny sposób  nauczyciele-dyżurni.  

          10. Nauczycielom i innym pracownikom szkoły przysługuje podmiotowe traktowanie ich  

          przez Dyrekcję, rodziców, kolegów, uczniów.  

          Wszystkie funkcje wychowawcze podejmowane są świadomie i dobrowolnie. 11. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły sami dbają o godność zawodową.

          WYCHOWAWCA 

          1. Opracowuje w oparciu o „Program profilaktyczno-wychowawczy  szkoły”, klasowy plan wychowawczy (w porozumieniu z uczniami i rodzicami). 

          2. Podejmuje systematyczne wysiłki zmierzające do wytworzenia prawidłowej atmosfery wspólnoty klasowej. 

          3. Podejmuje działania zmierzające do złagodzenia napięć i stresów uwarunkowane  oceną szkolną (rozmowy z nauczycielami i uczniami). 

          4. Uczestniczy we wszystkich sytuacjach ważnych dla klasy np. imprezach, w których  uczestniczą wychowankowie. 

          5. Kieruje wycieczkami wyjazdowymi. 

          6. Czuwa nad postępami w nauce i frekwencją ucznia, jest w stałym  kontakcie z rodzicami, zna sytuacje pozaszkolne wychowanka. 

          7. Organizuje spotkania klasowe rodziców. 

          8. Prowadzi prawidłowo i systematycznie dokumentację klasową. 

          9. Realizuje zajęcia profilaktyczne w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy. 

          PEDAGOG 

          1. Dokonuje analizy i oceny sytuacji wychowawczej w szkole. 

          2. Przeprowadza diagnozy w różnych obszarach pracy wychowawczej - zarówno  indywidualne, jak i grupowe, 

          3. Dba o realizację obowiązku szkolnego przez wychowanków:

          a. egzekwowanie od uczniów i rodziców obowiązku szkolnego. 

          4. Prowadzi dla rodziców poradnictwo wspomagającego ich wychowawcze   i profilaktyczne oddziaływanie na dzieci. 

          4. Współpracuje z wychowawcami wspierając ich działania wychowawcze. 5. Opracowuje programy profilaktyczne i naprawcze dla danej grupy wychowawczej. 6. Współpracuje z różnymi instytucjami wychowawczymi (poradnia psychologiczno -  pedagogiczna, Sąd Rodzinny, Kościół i inne). 

          RODZICE 

          1. Każdy z rodziców powinien uczestniczyć w życiu szkoły i klasy. 2. Świadomie współpracuje ze szkołą zgodnie z jej założeniami wychowawczymi. 3. JEST PARTNEREM PROCESÓW ZACHODZĄCYCH W SZKOLE. 4. Rodzice powinni uczestniczyć w zebraniach rodziców, dniach otwartych, prelekcjach  poświęconych zagadnieniom wychowawczym i profilaktycznym. 

          5. Zobowiązuje się rodziców do dostarczania pisemnego usprawiedliwienia nieobecności  ucznia na zajęciach lekcyjnych oraz do stałego kontaktu z wychowawcą w innych  sytuacjach wychowawczych.  

          6. Rodzice powinni dbać o odpowiedni strój i wygląd dziecka. 

          7. Niezbędnym elementem wychowania jest pomoc młodzieży w obowiązkach  życia rodzinnego i domowego. 

          8. Propozycje współpracy rodziców ze szkołą to udział w: 

          a. wycieczkach, imprezach kulturalnych itp.,

          10 

          b. udział w zajęciach profilaktycznych, 

          c. działania wspierające rozwój szkoły. 

          SAMORZĄD TERYTORIALNY 

          1. Wspiera działania wychowawcze podejmowane poprzez wszystkie podmioty w szkole. 2. Współuczestniczy w działaniach przeznaczonych dla całej społeczności lokalnej. 3. Uczy postawy samorządności stanowiąc jej przykład. 

          C. SYTUACJE WYCHOWAWCZE GODNE NAŚLADOWNICTWA 1. Wyraźne wyniki pracy nad sobą np. poprawa ocen, zaprzestanie spóźnieńopanowanie agresji i innych emocji negatywnych. 

          2. Inicjatywa w różnorodnej działalności (w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych). 3. Systematyczna dbałość o klasę lub pracownię. 

          4. Systematyczna pomoc w bibliotece lub innych agendach szkoły. 5. Systematyczna dbałość o teren szkoły. 

          6. Pomoc koleżeńska udzielana systematycznie np. pomoc w nauce. 7. Systematyczna pomoc osobom starszym lub niepełnosprawnym spoza szkoły. 8. Działalność w wolontariacie. 

          9. Dobry wpływ na kolegów. 

          10. Szczególnie wyróżniająca kultura osobista. 

          11. Wyjątkowe zasługi np. dla ochrony zdrowia i życia, mienia środowiska

          11 

           przyrodniczego. 

          12. I inne powszechnie akceptowane. 

          D. SYTUACJE WYMAGAJĄCE INTERWENCJI WYCHOWAWCZEJ  ZASADY OGÓLNE 

          1. Podstawą wychowawczą systemu jest ponoszenie konsekwencji popełnionego czynu.  Uczniowie dokonują naprawy uczynionego zła bądź pokrywają koszty poniesionych  napraw. 

          2. Stosowane środki wychowawcze w miarę możliwości powinny przynosić pożytek  szkole. 

          3. Każdorazowo sprawcy (-om) należy wyjaśnić istotę dokonanego czynu i sens  zastosowanego środka wychowawczego. 

          4. Ocenie podlega zachowanie ucznia zarówno w szkole jak i poza szkołą. 

          5. Może nastąpić złagodzenie kary w przypadku incydentalnych wykroczeń  a przeważających szczególnych zasług ucznia. 

          6. W przypadkach nietypowych nie mieszczących się w schemacie należy próbować  indywidualnie określić karę dla ucznia. 

          7. Szczególnymi sytuacjami wymagającymi interwencji wychowawczej zajmuje się  zespół ds. wychowania. 

          SYTUACJE NIEWŁAŚCIWE

          12 

          1. Niesolidność, nieterminowość, nie wywiązywanie się ze zobowiązań, np. z zadania  społecznego, z regulaminu biblioteki itp. 

          2. Nieuzasadnione opuszczanie zajęć szkolnych : indywidualne i zbiorowe. 3. Spóźnienia na zajęcia. 

          4. Nieodpowiedni strój i wygląd: 

          a. niechlujny, niehigieniczny, wyzywający, makijaż, zmiana naturalnego koloru  włosów. 

          b. wskazujący na przynależność do nieformalnych grup młodzieżowych c. zagrażających porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu. 

          5. Dewastowanie i marnotrawstwo dóbr materialnych. 

          6. Niszczenie środowiska przyrodniczego.  

          7. Nieopanowany gniew, agresywne zachowanie. 

          8. Stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej. 

          9. Krzywdzenie innych poprzez bezpośrednie podważanie autorytetu lub opinii. 10. Unikanie odpowiedzialności za popełniane czyny poprzez obarczanie winą innych. 11. Wynoszenie się ponad innych np. nadmierne chwalenie się dobrami materialnymi,  strojem, przywilejami. 

          12. Palenie papierosów. 

          13. Picie alkoholu. 

          14. Stosowanie środków odurzających. 

          15. Rozprowadzanie środków odurzających.

          13 

          16. Kłamstwa, krętactwa. 

          17. Fałszerstwo. 

          18. Kradzież. 

          19. Wulgarny sposób bycia: zachowanie, gesty, słownictwo, wygląd. 20. Wulgaryzowanie uczuć intymnych swoich i cudzych. 

          21. Brak szacunku dla innych. 

          22. Obojętność wobec czynionego zła np. brak reakcji na niszczenie, dewastowanie,  znęcanie się. 

          23. Czyny podlegające kodeksowi karnemu. 

          24. Sytuacje gorszące i deprawujące. 

          25. Zachowanie narażające na szwank dobre imię szkoły.

          14 

          DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE 

          I. Założenia 

          1. Cel ogólny: 

          Kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju. 

          2. Cele operacyjne 

          Uczeń: 

          a) posiada podstawowe wiadomości o substancjach uzależniających, umiejętnościach  życiowych, sposobach rozwiązywania konfliktów, 

          b) ma świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie, 

          c) czynnie uczestniczy w zajęciach profilaktycznych, 

          d) nabywa umiejętności obrony przed naciskiem otoczenia, 

          e) kształci nawyk dbałości o czystość i estetykę, 

          f) czuje się odpowiedzialny za własne zdrowie. 

          II. Zadania programu 

          a) stworzenie warunków i umożliwienie uczestniczącym w programie zdobycia  umiejętności efektywnej komunikacji, podejmowania decyzji oraz radzenia sobie ze  stresem, 

          b) umożliwienie uczestnikom budowania pozytywnego obrazu samego siebie, c) umożliwienie młodzieży uczestnictwa w podejmowaniu decyzji społeczności, d) stworzenie pozytywnych, zdrowych warunków w otoczeniu, wspierających młodzież  

          w podejmowaniu racjonalnych decyzji odnoszących się do zdrowego stylu życia, e) zachęcanie młodzieży i dorosłych do współdziałania ze sobą, 

          f) pogłębianie i wzmacnianie naturalnych systemów wsparcia od dawna występujących  wśród młodzieży takich jak: koleżeństwo, przyjaźń, zaufanie i uczciwość, g) wspieranie uczniów uwzględniając zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne  wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego,  szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19. 

          III. Sposoby realizacji 

          a) zajęcia profilaktyczne realizowane podczas zajęć do dyspozycji wychowawcy, b) zawody sportowe, 

          c) konkursy promujące zdrowy styl życia, 

          d) spotkania i konsultacje z przedstawicielami służby zdrowia, 

          e) szkolenia rady pedagogicznej, 

          f) szkolenia dla rodziców, 

          g) spotkania z przedstawicielami organizacji działających na rzecz środowiska, h) konsultacje z osobami profesjonalnie zajmującymi się uzależnieniami, pomocą  psychologiczną, 

          i) wycieczki, imprezy szkolne i klasowe, wyjazdy do kina, teatru, 

          j) ankiety.

          15 

          RAMOWY PLAN DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH 

          REALIZOWANYCH PODCZAS ROKU SZKOLNEGO

          Zadanie 

          Cele 

          Odpowiedzial ni 

          Termin 

          Uwagi

          1. Systematyczne  prowadzenie  

          przez cały rok w  czasie lekcji  

          “godzina do  

          dyspozycji  

          wychowawcy”  zajęć z  

          elementami  

          psychoprofilaktyk i, profilaktyki  

          uzależnień i  

          prozdrowotnej

          poznanie się wzajemne; 

          doskonalenie umiejętności  komunikowania się; 

          budowanie zaufania; 

          rozwijanie empatii; 

          wzmacnianie poczucia własnej  wartości; 

          nauka i ćwiczenie zachowań  asertywnych; 

          poznawanie sposobów radzenia  sobie ze stresem; 

          wskazywanie na szkodliwość  używek; 

          ukazywanie zagrożeń, jakie  niosą ze sobą uzależnienia; projekcja filmów o tematyce  prozdrowotnej; 

          propagowanie zdrowego stylu  życia; 

          raz w roku przeprowadzanie  badań socjometrycznych  

          zmierzających do wykrycia  uczniów odrzuconych i gwiazd  socjometrycznych;

          Wychowawcy  klas, 

          pedagog



          2. Systematyczna  współpraca z  

          Poradnią  

          Psychologiczno – Pedagogiczną,  Policją,  

          Kuratorami do  spraw nieletnich

          poszerzenie przez  

          nauczycieli wiedzy na temat  metod i środków stosowania  działań profilaktycznych; 

          organizowanie dwa razy w roku  spotkań profilaktycznych dla  młodzieży z udziałem Policji,  mających na celu podniesienie  bezpieczeństwa w szkole;

          Pedagog,  

          wychowawcy 

          Listopad, maj


          3. Systematyczna  współpraca z  

          pielęgniarka  

          szkolną, lekarzem  pediatrą,  

          stomatologiem

          systematyczna kontrola stanu  zdrowia dzieci; 

          realizacja programów  

          profilaktycznych dotyczących  zwalczania próchnicy, skoliozy,  otyłości i innym schorzeniom;

          pielęgniarka  szkolna 

          stomatolog, 

          pediatra 

          Cały rok  

          szkolny




          16

          4. Organizowanie  w ciągu całego  roku imprez  

          klasowych:  

          ognisk,  

          wycieczek,  

          dyskotek,  

          wyjazdów do  kina, udziału  

          w spektaklach teatralnych,  

          wieczorach  

          poezji,  

          wystawach itp.,  udział  

          w dodatkowych  zajęciach  

          o charakterze  rekreacyjnym,  sportowym,  

          edukacyjnym 

          integracja zespołu  

          klasowego i rozwój grupy; 

          budowanie zaufania; 

          kształcenie wrażliwości; 

          wskazywanie wartościowych  

          rozrywek; 

          kreowanie wzorców spędzania  

          wolnego czasu; 

          budowanie więzi ze szkołą; 

          tworzenie i utrwalanie tradycji  

          klasowych i szkolnych; Wszyscy  nauczyciele 

          Wg  

          harmonogramu  wycieczek  

          szkolnych  

          i imprez 

          (w zależności od  sytuacji  

          epidemiologiczn ej)


          5. Nawiązanie  

          ścisłej  

          współpracy z  

          rodzicami.  

          Organizowanie  spotkań z  

          rodzicami.  

          Prowadzenie  

          rozmów  

          indywidualnych z  rodzicami  

          uczniów

          informowanie rodziców, co  mogą zrobić, aby zapobiegać  uzależnieniom swoich dzieci; zwrócenie ich uwagi na sygnały  ostrzegawcze pojawiające  się w przypadku  

          uzależnień; 

          inspiracja do lektury  

          wartościowych pozycji  

          traktujących o tej problematyce; mobilizowanie do bardziej  aktywnego udziału w życiu  szkoły i klasy, do której  

          uczęszczają ich dzieci; 

          upowszechnienie wśród  

          rodziców „Procedur  

          postępowania nauczycieli i  metod współpracy szkół z  Policją, w sytuacjach zagrożenia  dzieci oraz młodzieży  

          przestępczością oraz  

          demoralizacją” (MENiS i KGP  Warszawa 2004);

          Nauczyciele – wychowawcy Pedagog





          17 

          6. Systematyczna  współpraca z  rodzicami i  

          instytucjami  

          mająca na celu  podniesienia u  uczniów  

          motywacji do  nauki. 

          Realizowane poprzez: 

          -aktywizowanie uczniów do  nauki przez stosowanie  aktywnych metod pracy; - wprowadzenie systemu  OK; 

          - zapoznanie rodziców z  systemem OK; 

          - wyposażenie rodziców w  wiedzę na temat niepowodzeń  dydaktycznych oraz sposobu  pracy z dzieckiem; 

          - konsekwentne przestrzeganie  zaleceń PPP; 

          - monitorowanie postępów w  nauce uczniów drugorocznych; 

          dyrekcja, 

          nauczyciele, pedagog 

          wszyscy  

          nauczyciele


          Organizowanie  różnorodnych  

          zadań  

          i doświadczeń w  celu  

          kształtowania  

          u uczniów  

          postaw  

          moralnych,  

          prospołecznych i  patriotycznych.

          umożliwienie uczniom uczestn ictwa w: sekcjach sportowych,  zajęciach kół przedmiotowych,  kołach zainteresowań, zajęciach  

          pozalekcyjnych organizowanych  przez szkołę np. dyskoteki,  konkursy, wycieczki; 

          - działalność ZHP, Szkolnego  Klubu Wolontariusza;

          dyrekcja, 

          nauczyciele, pedagog 

          wszyscy  

          nauczyciele



          6. Prowadzenie  przez cały rok  

          zajęć świetlicy  szkolnej

          wskazywanie pożądanych  wzorców zachowań; 

          ukazywanie sposobów  

          “trzeźwego” spędzania wolnego  czasu; 

          rozwijanie zainteresowań i  hobby 

          wdrażanie do pomocy innym;

          Nauczyciele  pracujący  

          w świetlicy  

          szkolnej



          7. Systematyczna  współpraca Rady  Pedagogicznej

          wymiana  

          informacji o  ewentualnych niepokojących  sygnałach; 

          wspólne planowanie działań  zapobiegawczych; 

          rozwijanie zainteresowań  sportowych i turystyczno – krajoznawczych;

          dyrekcja 

          nauczyciele  wszyscy , 

          pedagog,





          18 

          ZAŁĄCZNIK NR 1 

          GŁÓWNE ZAŁOŻENIA ZESPOŁU DS. WYCHOWANIA 

          I. SKŁAD KOMISJI. 

           W skład Komisji Wychowawczej wchodzą: 

          ● dyrektor, 

          ● pedagog, 

          ● wychowawca klasy 

          ● w zależności od potrzeb reprezentanci instytucji wspomagających proces wychowania dzieci i młodzieży. 

          II. ROZPOZNANIE ŚRODOWISKA. 

          1. Rozpoznanie środowiska i rodzin, w których występują nieprawidłowości  wywierające ujemny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży dokonane w oparciu  o informacje uzyskiwane podczas wywiadów. 

          2. Konsultowanie z wychowawcami klas posiadanych informacji. 

          III. DZIAŁANIE BEZPOŚREDNIE ORAZ PROFILAKTYKA. 

          1. Semestralna analiza i ocena sytuacji wychowawczej w szkole. 

          2. Rozpatrywanie indywidualnych przypadków wychowanków sprawiających trudności  wychowawcze. 

          3. Ustalenie środków zaradczych, rodzajów i sposobów pomocy, toku postępowania  w stosunku do wychowanków, których sprawy rozpatruje komisja. 4. Przeprowadzanie rozmów wychowawczych z wychowankami i ich rodzicami. 5. Inspirowanie wychowanków z grupy ryzyka do udziału w różnych formach zajęć  pozalekcyjnych. 

          6. Analiza realizacji obowiązku szkolnego przez wychowanków. 

          7. Współpraca z instytucjami i organizacjami społecznymi, dla których pomoc dziecku jest statutowym obowiązkiem.

          19 

          STRATEGIA DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZYCH, ZAPOBIEGAWCZYCH  I INTERWENCYJNYCH WOBEC MŁODZIEŻY ZAGROŻONEJ UZALEŻNIENIEM  W SZKOLE PODSTAWOWEJ 

          W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH 

          Za realizację Strategii odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Szkoły  Podstawowej w Złotnikach Kujawskich, a koordynatorem działań jest dyrektor  szkoły

          1. Systematyczne prowadzenie w środowisku szkoły edukacji prozdrowotnej, promocji  zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia wśród młodzieży, rodziców i nauczycieli 

          W Szkole Podstawowej systematycznie prowadzona jest edukacja prozdrowotna, promocja  zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia. Działania w tym zakresie prowadzone są  w ramach realizacji: 

          a. Szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego, 

          b. zajęć edukacyjnych – zgodnie z obowiązującą podstawą programową, c. konkursów z zakresu edukacji prozdrowotnej, 

          d. współpracy z: pielęgniarką szkolną, policją, 

          e. godzin z wychowawcą, 

          f. imprez sportowych i rekreacyjnych, 

          g. akcji informacyjnych w ramach realizacji programów profilaktycznych, h. zebrań z rodzicami, 

          i. spotkań indywidualnych i grupowych z pedagogiem szkolnym oraz pielęgniarką  szkolną,

          20 

          j. spotkań ze specjalistami/praktykami w zakresie profilaktyki zdrowotnej  (dietetyk, onkolog, kosmetyczka), 

          k. wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. 

          2. Działalność informacyjna 

          Działalność informacyjna obejmuje upowszechnianie wśród młodzieży, rodziców  i nauczycieli wiedzy na temat: 

          1. szkodliwości środków lub substancji, których używanie łączy się zagrożeniem  bezpieczeństwa i zdrowia oraz może prowadzić do uzależnień, 

          2. dostępnych form pomocy młodzieży zagrożonej uzależnieniem, 

          3. możliwości rozwiązywania problemów powodujących powstawanie uzależnień, 4. skutków prawnych związanych z naruszeniem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Upowszechnienie tej wiedzy następuje poprzez: 

          1. realizowanie konkursów i akcji profilaktycznych na terenie szkoły, 

          2. motywowanie uczniów do udziału w pozaszkolnych imprezach, akcjach i konkursach  o tematyce profilaktycznej, 

          3. opracowywanie gazetek o tematyce profilaktycznej, 

          4. wykorzystanie filmów o tematyce profilaktycznej, 

          5. rozmowy indywidualne i grupowe z uczniami mające na celu przekazywanie  informacji na temat zagrożeń związanych ze środkami psychoaktywnymi, 

          6. przeprowadzanie zajęć o tematyce profilaktycznej przez przedstawicieli policji,  spotkania z terapeutą uzależnień i uzależnionymi, 

          7. edukację rodziców, 

          8. opracowywanie i udostępnianie materiałów informacyjnych dotyczących zagadnień  profilaktycznych dla uczniów, rodziców i nauczycieli, 

          9. edukację nauczycieli – przekazywanie informacji na temat szkoleń i warsztatów, udział  w szkoleniach i warsztatach.

          21 

          3. Zadania pracowników szkoły w zakresie pomocy młodzieży zagrożonej uzależnieniem 1. Dyrektor szkoły: 

          a. realizuje zadania wynikające ze Statutu Szkoły, 

          b. monitoruje i odpowiada za realizację strategii działań wychowawczych,  zapobiegawczych i interwencyjnych, 

          c. na bieżąco informowany jest przez wychowawców, nauczycieli i innych  pracowników szkoły o podejmowanych przez nich działaniach wynikających  z realizacji strategii, 

          d. podejmuje stosowne decyzje tak, aby każda interwencja była przeprowadzona z zachowaniem praw uczniów, jak i ich rodziców. 

          2. Nauczyciele i wychowawcy klas: 

          a. realizują działania profilaktyczne i interwencyjne określone w Szkolnym Programie  wychowawczo - profilaktycznym, 

          b. systematycznie prowadzą edukację prozdrowotną, promocję zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia wśród uczniów na godzinach do dyspozycji wychowawcy, na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań 

          c. realizują zagadnienia dotyczące zapobiegania narkomanii w ramach przedmiotów,  których podstawy programowe uwzględniają te zagadnienia, 

          d. uczestniczą w kursach, szkoleniach i konferencjach z zakresu profilaktyki  uzależnień i innych problemów młodzieży oraz sposobów podejmowania wczesnej  interwencji w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem, 

          e. wykorzystują zdobytą wiedzę w pracy z młodzieżą i ich rodzicami informując o szkodliwości środków i substancji, których używanie łączy się z zagrożeniem  bezpieczeństwa oraz może doprowadzić do uzależnienia, 

          f. wychowawcy klas organizują szkolenia z rodzicami uczniów o charakterze  profilaktycznym, 

          g. wychowawcy klas dokonują diagnozy sytuacji wychowawczej, przejawów  zachowań ryzykownych uczniów swojej klasy oraz sytuacji życiowej rodzin  dysfunkcyjnych,

          22 

          h. wychowawcy klas i nauczyciele współpracują z pedagogiem szkolnym oraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, a także pielęgniarką szkolną w zakresie  realizowania zagadnień profilaktycznych, wychowawczych i edukacji prozdrowotnej. 

          3. Pielęgniarka szkolna podczas pobytu na terenie szkoły: 

          a. udziela pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie szkoły uczniowi, który  wymaga takiej interwencji, 

          b. wzywa pogotowie ratunkowe, jeśli wymaga tego stan zdrowia ucznia, c. powiadamia dyrektora szkoły o każdej interwencji w sytuacji, gdy stwierdzi, że  uczeń jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, 

          d. współpracuje z pedagogiem w sytuacjach kryzysowych, wymagających udzielenia  uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub podejrzewa, że uczeń ma  problemy zdrowotne spowodowane zaniedbywaniem stanu zdrowia lub złym  odżywianiem. 

          4. Pracownicy niepedagogiczni: 

          a. na szkoleniach pracownicy są informowani o sposobach reakcji w sytuacjach  zagrożenia i podejrzeń związanych z zażywaniem środków odurzających  i spożywaniem alkoholu, 

          b. informują dyrektora szkoły lub pedagoga, psychologa szkolnego, wychowawcę lub  nauczyciela o każdej zaobserwowanej sytuacji kryzysowej, wymagającej interwencji  pracownika szkoły. 

          5. Spis procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych 

          I. Wulgarne słownictwo 

          II. Wagary  

          III. Samowolne opuszczanie szkoły w czasie zajęć lekcyjnych lub zorganizowanych  wyjazdów szkolnych  

          IV. Stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej. Posiadanie na terenie szkoły  przedmiotów zagrażających zdrowiu i życiu uczniów i pracowników szkoły.  V. Używanie substancji szkodliwych dla zdrowia 

          VI. Podejrzenie, że uczeń w szkole jest w stanie odurzenia  

          VII. Podejrzenie, że uczeń posiada przy sobie substancję mogącą być substancją  psychoaktywną 

          23 

          VIII. Znalezienie na terenie szkoły substancji przypominającej narkotyk  IX. Postępowanie wychowawcy (nauczyciela) w momencie wypadku dziecka w szkole X. Usiłowanie popełnienia samobójstwa lub zamiaru samobójczego  

          XI. Śmierć samobójcza ucznia na terenie szkoły i poza nią 

          XII. Popełnienie czynu karalnego  

          XIII Postępowanie wobec ucznia – ofiary czynu karalnego  

          XIV. W przypadku otrzymania zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego lub  telefonicznego odebrania zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego XV. Wybuchu pożaru lub podłożenia ognia 

          XVI. Kontakt z mediami w sytuacji kryzysowej 

          XVII. Procedura postępowania w przypadku, gdy po dziecko zgłasza się rodzic/opiekun  prawny pod wpływem alkoholu 

          XVIII . Procedura kontaktów z rodzicami uczniów 

          XIX. Procedura postępowania w przypadku przemocy w Internecie (na terenie szkoły) XX. Procedura postępowania w przypadku zniszczenia mienia szkolnego i cudzej własności. 

          I. Wulgarne słownictwo. 

          Gdy nauczyciel jest świadkiem używania przez ucznia wulgarnego słownictwa ma  bezwzględny obowiązek zareagowania: 

          1. Sam przeprowadza rozmowę z uczniem. 

          2. Wpisuje informację dla rodziców do e-dziennika . 

          3. Powiadamia wychowawcę klasy. 

          Jeżeli świadkiem stosowania wulgarnego słownictwa jest pracownik obsługi, zgłasza ten fakt  wychowawcy klasy, który wpisuje informację dla rodziców do e-dziennika. W przypadku powtarzających się zachowań wychowawca: 

          1. Przeprowadza rozmowę z rodzicami / opiekunami ucznia i sporządza krótką notatkę  z przeprowadzonej rozmowy. 

          2. W przypadku braku poprawy przekazuje sprawę pedagogowi szkolnemu, który  przeprowadza rozmowę z uczniem i rodzicami. 

          2. W przypadku braku poprawy wychowawca lub pedagog powiadamia dyrektora, który  udziela uczniowi upomnienia lub podejmuje inne kroki przewidziane regulaminem szkoły.

          24 

          II. Wagary. 

          W sytuacji, gdy wychowawca lub nauczyciel podejrzewa, że uczeń jest nieobecny w szkole  z powodu wagarów: 

          1. Nauczyciel natychmiast kontaktuje się z wychowawcą. 

          2. Wychowawca natychmiast kontaktuje się z rodzicem. 

          3. Jeżeli podejrzenia się potwierdziły, po przyjściu ucznia do szkoły przeprowadza z nim  rozmowę wychowawczą i powiadamia pedagoga szkolnego, który przeprowadza z uczniem  rozmowę motywującą, spisuje kontrakt lub podejmuje inne środki oddziaływania  wychowawczego. Pedagog szkolny przeprowadza rozmowę z rodzicami ucznia na temat  prawnych konsekwencji niezrealizowania obowiązku szkolnego. 

          4. Jeżeli uczeń nadal wagaruje pedagog informuje o tym fakcie dyrektora szkoły. 5. Jeżeli ww. działania są nieskuteczne, dyrektor szkoły w obecności wychowawcy, pedagoga  szkolnego, rodzica przeprowadza rozmowę dyscyplinującą. 

          6. Jeżeli ww. działania są nieskuteczne, postępuje się zgodnie z WZO. 

          7. Jeżeli uczeń nadal uporczywie wagaruje dyrektor zgłasza ten fakt do Sądu Rodzinnego  i Nieletnich z uwagi na zagrożenie demoralizacją. 

          III. Samowolne opuszczanie szkoły w czasie zajęć lekcyjnych lub zorganizowanych  wyjazdów szkolnych. 

          1. Pracownik szkoły, który stwierdził, że uczeń samowolnie opuścił teren szkoły zgłasza ten  fakt wychowawcy klasy, a jeżeli ten jest nieobecny pedagogowi szkolnemu. 2. Uczeń otrzymuje uwagę w e-dzienniku. 

          3. Ww. osoby niezwłocznie zawiadamiają rodziców i umawiają się na rozmowę. 4. Wychowawca oraz pedagog przeprowadzają rozmowę dyscyplinującą z uczniem  w obecności rodzica. 

          5. Jeżeli podobna sytuacja powtórzy się pedagog zawiadamia dyrektora szkoły, który  przeprowadza rozmowę z uczniem w obecności rodziców. 

          6. W przypadku kolejnego samowolnego opuszczenia szkoły uczeń otrzymuje upomnienie.  Wychowawca postępuje zgodnie z WZO. 

          7. Jeżeli uczeń nadal uporczywie opuszcza szkołę w czasie lekcji dyrektor zgłasza ten fakt do  Sądu Rodzinnego i Nieletnich z uwagi na zagrożenie demoralizacją.

          25 

          IV. Stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej. Posiadanie na terenie szkoły  przedmiotów zagrażających zdrowiu i życiu uczniów oraz pracowników szkoły. 1. Nauczyciel, pracownik szkoły, który jest świadkiem stosowania przemocy lub użycia  niebezpiecznego przedmiotu ma obowiązek zareagować w celu zabezpieczenia przed dalszą  agresją. 

          2. Nauczyciel, pracownik szkoły zgłasza ten fakt dyrektorowi szkoły, wychowawcy klasy,  pedagogowi szkoły. 

          3. Wychowawca przeprowadza rozmowę wyjaśniającą z uczniem i powiadamia rodziców. 4. Wychowawca natychmiast powiadamia rodziców sprawcy i poszkodowanego pisemnie lub  telefonicznie i odnotowuje ten fakt w e-dzienniku. 

          7. Uczeń stosujący przemoc lub zachowujący się w sposób zagrażający zdrowiu  i bezpieczeństwu innych osób otrzymuje naganne zachowanie, a w poważniejszych  przypadkach lub powtarzających się aktach przemocy karę przewidzianą regulaminem. 8. W szczególnych przypadkach powtarzających się aktów agresji lub w przypadkach  szczególnie drastycznych, dyrektor szkoły zgłasza te fakty policji. 

          V. Używanie substancji szkodliwych dla zdrowia. 

          1. W przypadku zauważenia, że uczeń przyjmuje leki: 

          a. zgłasza sytuację wychowawcy, wychowawca w przypadku wątpliwości ma obowiązek  skontaktować się z rodzicami ucznia, czy lek jest przyjmowany za ich wiedzą i zgodnie  z zaleceniami lekarza, w uzasadnionych przypadkach powinien zatrzymać lek do czasu  kontaktu z rodzicami. 

          2. Nauczyciel, który znajdzie leki lub inne substancje niebezpieczne, ma obowiązek  zabezpieczyć je i zgłosić ten fakt dyrektorowi szkoły. 

          3. Pracownik szkoły, który był świadkiem lub dowiedział się o używaniu przez ucznia  tytoniu, alkoholu, środków psychoaktywnych lub narkotyków powiadamia niezwłocznie  wychowawcę klasy i dyrektora. 

          4. Wychowawca lub dyrektor przeprowadza rozmowę z uczniem i wzywa rodzica. 5. Uczeń i rodzic są powiadamiani o konsekwencjach takiego zachowania (zgodnie z WZO). 6. W przypadku stwierdzenia na terenie szkoły narkotyków lub innych środków odurzających  dyrektor zawiadamia policję. 

          7. Za używanie substancji psychoaktywnych uczeń otrzymuje naganne zachowanie. 8. Jeżeli sytuacje używania szkodliwych substancji powtórzą się, dyrektor: a. rozpoczyna procedurę zmierzającą do usunięcia ucznia ze szkoły; 

          b. zgłasza problem zagrożenia demoralizacją do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

          26 

          9. W razie potrzeby pedagog szkolny udostępnia rodzicom adresy placówek terapeutycznych. VI. Podejrzenie, że uczeń w szkole jest w stanie odurzenia. 

          1. Pracownik szkoły powiadamia o swoich przypuszczeniach wychowawcę klasy. 2. Odizolowuje ucznia od reszty klasy, ale ze względów bezpieczeństwa nie pozostawia go  samego; stwarza warunki, w których nie będzie zagrożone jego życie lub zdrowie.  Zawiadamia dyrektora/wicedyrektora. 

          3. Dyrektor wzywa lekarza w celu stwierdzenia stanu trzeźwości lub odurzenia, ewentualnie  udziela pomocy medycznej. 

          4. Wychowawca/osoba wyznaczona zawiadamia rodziców/opiekunów, których zobowiązuje  do niezwłocznego stawienia się w szkole.  

          O pozostaniu ucznia w szkole, czy przewiezieniu do placówki służby zdrowia, albo  przekazaniu go do dyspozycji funkcjonariuszom policji – decyduje lekarz, po ustaleniu  aktualnego stanu zdrowia ucznia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły. 5. Dyrektor szkoły zawiadamia najbliższą jednostkę policji, gdy rodzice ucznia będącego pod  wpływem alkoholu – odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny, bądź swoim  zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób. W  przypadku stwierdzenia rzez policję stanu nietrzeźwości (stężenie we krwi powyżej 0,5%  alkoholu lub w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm). 6. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których uczeń (przed ukończeniem 18 lat) znajduje się  pod wpływem alkoholu lub narkotyków na terenie szkoły, to dyrektor szkoły ma obowiązek  powiadomienia o tym policji lub sądu rodzinnego. 

          7. Spożywanie alkoholu na terenie szkoły przez ucznia, który nie ukończył 17 lat, stanowi  wykroczenie z art. 43 ust. 1 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu  w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Należy o tym akcie powiadomić policję.  Dalszy tok postępowania leży w kompetencji tej instytucji. 

          8. Uczeń, który w szkole przebywał w stanie odurzenia otrzymuje naganne zachowanie. 9. W razie potrzeby pedagog szkolny udostępnia rodzicom adresy placówek terapeutycznych. VII. Podejrzenie, że uczeń posiada przy sobie substancję mogącą być substancją  psychoaktywną. 

          1.Nauczyciel w obecności innej osoby (wychowawca, pedagog, dyrektor, itp.) ma prawo  żądać, aby uczeń przekazał mu tę substancję, pokazał zawartość torby szkolnej oraz kieszeni  (we własnej odzieży), ew. innych przedmiotów budzących podejrzenie co do ich związku  z poszukiwaną substancją. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać czynności  przeszukania odzieży ani teczki ucznia – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla policji.

          27 

          2. O swoich spostrzeżeniach powiadamia dyrektora szkoły oraz rodziców/opiekunów i wzywa  ich do natychmiastowego stawiennictwa. 

          3. W przypadku, gdy uczeń, mimo wezwania, odmawia przekazania nauczycielowi substancji  i pokazania zawartości teczki, dyrektor szkoły wzywa policję, która przeszukuje odzież  i przedmioty należące do ucznia oraz zabezpiecza znalezioną substancję i zabiera ją do  ekspertyzy. 

          4. Jeżeli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel, po odpowiednim zabezpieczeniu,  zobowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić jednostkę policji. Wcześniej próbuje ustalić, w  jaki sposób i od kogo, uczeń nabył substancję. Całe zdarzenie nauczyciel dokumentuje,  sporządzając możliwie dokładną notatkę z ustaleń wraz ze swoimi spostrzeżeniami.  

          5. Uczeń otrzymuje naganę dyrektora szkoły lub dyrektor rozpoczyna procedurę usunięcia  ucznia ze szkoły. 

          VIII. Znalezienie na terenie szkoły substancji przypominającej narkotyk. W przypadku znalezienia substancji przypominającej narkotyk pracownik powinien: 1. Zachowując środki ostrożności zabezpieczyć substancję przed dostępem do niej osób  niepowołanych oraz ewentualnym jej zniszczeniem do czasu przyjazdu policji, próbuje (o ile  jest to możliwe w zakresie działań pedagogicznych) ustalić, do kogo znaleziona substancja  należy.  

          2. Powiadamia o zaistniałym zdarzeniu dyrektora szkoły, który wzywa policję. 3. Po przyjeździe policji niezwłocznie przekazuje zabezpieczoną substancję i przekazuje  informacje dotyczące szczegółów zdarzenia. 

          IX. Postępowanie wychowawcy (nauczyciela) w momencie wypadku dziecka w szkole 1. Nauczyciel udziela pierwszej pomocy. 

          Pracownik szkoły, który otrzymał wiadomość o wypadku ucznia lub był jego świadkiem: 1. Niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, tzn. sprowadza fachową pomoc  medyczną, a w miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy; 2. Nie dopuszcza do zajęć lub przerywa je, wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia; (jeżeli sytuacja jest możliwa). 

          3. Niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły. 

          Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia z klasą – przywołuje innego nauczyciela np.  uczącego w najbliższej sali i prosi o nadzór nad swoimi uczniami. 

          2. Nauczyciel zawiadamia o zaistniałej sytuacji rodziców/prawnych opiekunów lub osobę  wskazaną przez rodzica/prawnego opiekuna oraz dyrektora (wicedyrektora) szkoły.

          28 

          O każdym wypadku nauczyciel, pod opieką którego przebywał uczeń w chwili wypadku,  powiadamia rodziców poszkodowanego ucznia. 

          Przy lekkich przypadkach (brak wyraźnych obrażeń – np. widoczne tylko lekkie  zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej pomocy  poszkodowanemu uczniowi, nauczyciel lub dyrektor powiadamiając rodzica o zdarzeniu  ustala z nim: 

          a. potrzebę wezwania pogotowia, 

          b. potrzebę wcześniejszego przyjścia rodzica, 

          c. godzinę odbioru dziecka ze szkoły w dniu zdarzenia. 

          Dziecko musi zostać odebrane przez rodzica, a dopóki rodzic się nie zgłosi, opiekę nad  dzieckiem sprawuje nauczyciel. Nie można dziecka, które uległo lekkiemu wypadkowi  wypuścić samego ze szkoły, nawet, gdy skończyło lekcje. Uczeń (przy lekkich przypadkach)  może pozostać w szkole tylko na wyraźne życzenie rodzica. 

          3. Nauczyciel wyjaśnia okoliczności wypadku. 

          Nauczyciel, który jest świadkiem wypadku ustala jak najbardziej szczegółowo o okoliczności  wypadku i sporządza notatkę zawierającą m.in.: czas zajścia wypadku, miejsce, opis  sytuacji, świadków. 

          4. Nauczyciel dba o kontakt z rodzicami poszkodowanego dziecka, w celu wyjaśnienia  przyczyn wypadku i poznania stanu zdrowia dziecka. 

          5. Postępowanie dyrektora 

          a. W każdym trudniejszym przypadku (widoczne obrażenia, urazy, niepokojące objawy)  nauczyciel lub dyrektor szkoły wzywa pogotowie ratunkowe

          b. O każdym groźnym wypadku dyrektor szkoły zawiadamia niezwłocznie organ prowadzący  i współpracującego ze szkołą pracownika służby bhp. 

          c. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor szkoły zawiadamia niezwłocznie  prokuratora i kuratora oświaty. 

          d. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, dyrektor szkoły zawiadamia  niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego. 

          e. Jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub  urządzeń, miejsce wypadku pozostawia się nienaruszone. Dyrektor zabezpiecza je do czasu  dokonania oględzin lub wykonania szkicu przez zespół powypadkowy. 

          f. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, imprezy organizowanej poza terenem szkoły,  wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun grupy/kierownik wycieczki i odpowiada za  nie.

          29 

          g. Dyrektor szkoły prowadzi rejestr wypadków. 

          X. Usiłowanie popełnienia samobójstwa lub zamiaru samobójczego. A. Kontakt, komunikacja i wsparcie: 

          1. Pracownik szkoły, który dowiedział się o zamiarze lub usiłowaniu popełnienia  samobójstwa ucznia (w szkole lub poza szkołą) natychmiast nawiązuje i podtrzymuje kontakt  niewerbalny i werbalny z dzieckiem. 

          2. Następnie zawiadamia niezwłocznie dyrekcję szkoły/wychowawcę/pedagoga szkolnego. B. Dyrektor szkoły zapewnia uczniowi bezpieczeństwo fizyczne poprzez: 1. Stałą obecność z uczniem osoby dorosłej. 

          2. Udzielenie w razie potrzeby pierwszej pomocy. 

          3. Zawiadomienie rodziców ucznia, pogotowia ratunkowego, ewentualnie policji. 4. Izolację ucznia od grupy rówieśniczej. 

          C. Dyrektor szkoły: 

          1. Zawiadamia organ nadzoru pedagogicznego o zaistniałej sytuacji. 

          2. Przekazuje ucznia rodzicom i ewentualnie służbom ratunkowym przygotowaną wcześniej  informacją o możliwości pomocy specjalistycznej dla ucznia i jego rodziców. D. Następnie Dyrektor koordynuje: 

          1. Powołanie Doraźnego Zespołu Kryzysowego do zdiagnozowania sytuacji i podejmowania  działań interwencyjnych. 

          2. Zespół nawiązuje współpracę z instytucjami, które mogą pomóc w rozwiązaniu sytuacji  kryzysowej. 

          3. Interwencję w środowisku rówieśniczym ucznia prowadzoną przez: pedagoga szkolnego  lub psychologa z Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (ewentualnie z Poradni  Zdrowia 

          Psychicznego) lub inną osobę przeszkoloną w interwencji kryzysowej na terenie szkół  placówek oświatowych – w celu prewencji naśladownictwa i pomocy uczniom w  odreagowaniu stresu. 

          4. Spotkanie dla wychowawcy, nauczycieli uczących ucznia i Rady Pedagogicznej w celu: a. poinformowania o zaistniałej sytuacji i jej przebiegu, 

          b. pomocy nauczycielom i pracownikom szkoły w odreagowaniu stresu psychicznego, c. diagnozy sytuacji życiowej ucznia i formułowania sposobów pomocy uczniowi. E. Dyrektor szkoły zapewnia realizację planu zapobiegania ostrym sytuacjom  kryzysowym: 

          1. Wspieranie ucznia po zamiarze lub usiłowania samobójstwa i jego rodziny poprzez:

          30 

          a. pomoc w uzyskaniu przez ucznia i jego rodzinę wsparcia specjalistycznego (medycznego,  psychologicznego), 

          b. realizowanie zaleceń zawartych we wskazaniach specjalistów opiekujących się dzieckiem. 2. Opracowania i wdrażania na terenie szkoły strategii zapobiegania samobójstwom uczniów  poprzez: 

          a. rozpoznanie uczniów z zaburzeniami osobowości i zaproponowanie im pomocy  psychologicznej, 

          b. nawiązanie bliższych kontaktów z młodymi ludźmi, 

          c. zmniejszenie ich negatywnych emocji wynikających ze stresu psychicznego, d. zwracanie uwagi i uczenie się, jak w wypowiedziach i/lub w zmianie zachowania  niewerbalnego wcześnie rozpoznawać sygnały ostrzegające o samobójstwie, e. pomaganie w nauce uczniom o mniejszych umiejętnościach, 

          f. zwracanie uwagi na przypadki wagarowania, 

          g. eliminowanie używania alkoholu i narkotyków, 

          h. ograniczenie dostępu uczniów do środków umożliwiających popełnienie samobójstwa na  terenie szkoły. 

          i. podjęcie działań, w miejscu pracy nauczycieli i innych członków personelu szkoły  zmniejszających stres zawodowy. 

          XI. Śmierć ucznia na terenie szkoły i poza nią. 

          A. W każdym przypadku wykrycia śmierci na terenie szkoły: 

          a. Pracownik, który pierwszy dotrze na miejsce zdarzenia: 

          1. Sprawdza czynności życiowe. 

          2. Informuje innego pracownika szkoły celem powiadomienia dyrekcji 

          3. Pozostaje w miejscu zdarzenia do przybycia właściwych służb 

          4. Dyrekcja zapewnia obecność drugiego pracownika celem izolacji miejsca zdarzenia oraz  pomocy w prowadzeniu pierwszej pomocy 

          b. Dyrektor szkoły 

          1. Niezwłocznie kontaktuje się w sytuacji próby samobójczej lub śmierci samobójczej  dokonanej na terenie szkoły z: 

          a. służbami medycznymi, 

          b. rodzicami, 

          c. policją, prokuraturą, 

          d. organem nadzoru pedagogicznego. 

          2. Powiadamia rodziców o wydarzeniu.

          31 

          3. Organizuje i udziela niezbędnej pomocy służbom ratowniczym i policji. 4. Podejmuje decyzje o dalszej organizacji pracy szkoły w danym dniu. 5. Organizuje interwencję grupową lub indywidualną dla uczniów i nauczycieli. B. Dyrektor szkoły podejmuje następujące działania w sytuacji śmierci samobójczej  poza szkołą

          1. Powiadamia nadzór pedagogiczny. 

          2. Organizuje interwencję w środowisku rówieśniczym ucznia i nauczycieli. XII Postępowanie wobec ucznia – sprawcy czynu karalnego lub przestępstwa. W przypadku, gdy uczeń na terenie szkoły popełni czyn karalny, pracownik szkoły: 1. niezwłoczne powiadamia dyrektora szkoły, 

          2. ustala okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia, 

          3. przekazuje sprawcę (o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły) dyrektorowi szkoły, lub  pedagogowi szkolnemu pod opiekę, 

          4. powiadamia rodziców ucznia – sprawcy, 

          5. niezwłoczne powiadamia policję w przypadku, gdy sprawa jest poważna (rozbój,  uszkodzenie ciała, itp.), lub sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu  znana, 

          6. Zabezpiecza ewentualne dowody przestępstwa lub przedmioty pochodzące z przestępstwa  i przekazuje je policji (np. sprawca rozboju na terenie szkoły używa noża i uciekając porzuca  go lub porzuca jakiś przedmiot pochodzący z kradzieży). 

          XIII. Postępowanie nauczyciela wobec ucznia, który stał się ofiarą czynu karalnego. W przypadku, gdy uczeń na terenie szkoły jest ofiarą czynu karalnego, pracownik szkoły  powinien: 

          1. udzielić pierwszej pomocy (przedmedycznej), bądź zapewnić jej udzielenie poprzez  wezwanie lekarza, kiedy ofiara doznała obrażeń, 

          2. niezwłoczne powiadomić dyrektora szkoły 

          3. powiadomić rodziców ucznia 

          4. niezwłoczne wezwać policję w przypadku, kiedy istnieje konieczność profesjonalnego  zabezpieczenia śladów przestępstwa, ustalenia okoliczności i ewentualnych świadków  zdarzenia. 

          XIV. W przypadku otrzymania zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego lub  telefonicznego odebrania zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. 1. Należy natychmiast powiadomić dyrekcję szkoły. 

          2. Dyrektor podejmuje decyzję o:

          32 

          a. powiadomieniu policji – 112, 997, 

          b. przerwaniu lekcji, 

          c. przeprowadzeniu ewakuacji uczniów, 

          d. zabezpieczeniu dokumentów. 

          3. Uczniom i pracownikom szkoły nie wolno dotykać przedmiotów, urządzeń, które budzą  podejrzenie. 

          4. Należy zachować spokój nie dopuścić do paniki. 

          5. Do czasu przybycia policji akcją kieruje dyrektor szkoły. 

          XV. Wybuch pożaru lub podłożenie ognia. 

          Osoba, która zauważyła pożar: 

          1. Powiadamia i ostrzega o pożarze w każdy dostępny sposób a w szczególności sygnałem  dźwiękowym trzy długie dzwonki. 

          2. Należy niezwłocznie powiadomić: 

          a. Państwową Straż Pożarną 998,tel. alarmowy 112. 

          3. Należy zawiadomić dyrekcję szkoły. 

          4. Przeprowadza się natychmiastową ewakuację. 

          5. Do czasu przybycia straży pożarnej akcją ewakuacji kieruje dyrektor szkoły. Zasady ewakuacji osób z obiektu zagrożonego 

          1. Decyzję o ewakuacji podejmuje dyrektor szkoły lub osoba kierująca akcją. 2. Dyrektor szkoły zabezpiecza dokumenty szkolne. 

          3. Ewakuowane osoby przed opuszczeniem budynku powinny zabrać ze sobą plecaki i rzeczy osobiste. 

          4. Drzwi sal zostają zamknięte. 

          5. Ewakuację prowadzi się w sposób zorganizowany, według opracowanych i oznaczonych  dróg ewakuacyjnych. 

          6. W czasie ewakuacji nauczyciele uczący w poszczególnych salach lekcyjnych, zapewniają  właściwą organizację ruchu, nie dopuszczają do wybuchu paniki. 

          7. Miejscem zbiórki uczniów jest wyznaczone przez dyrektora szkoły. 

          XVI. Kontakt z mediami w sytuacji kryzysowej. 

          Osoba do której zwracają się przedstawiciele mediów: 

          1. Nauczyciel nie upoważniony przez dyrektora nie udziela informacji. 

          2. Zawiadamia niezwłocznie dyrektora. 

          3. Kieruje przedstawiciela mediów do dyrektora. 

          4. Dyrektor udziela niezbędnych informacji.

          33 

          5. W szczególnych przypadkach dyrektor udziela pełnomocnictwa wybranym osobom do  udzielania informacji mediom. 

          XVII Procedura postępowania w przypadku, gdy po dziecko zgłasza się rodzic/opiekun  prawny pod wpływem alkoholu. 

          1. Pracownik szkoły, który jest świadkiem zdarzenia lub otrzymał informację o tym, że po  nieletniego ucznia przyszedł pijany rodzic, bezzwłocznie powiadamia o tym wychowawcę  klasy, pedagoga szkolnego i dyrekcję;  

          2. Dyrektor wydaje takie dyspozycje, które natychmiast pozwolą udzielić dziecku wsparcia  i odizolować je od pijanego;  

          3. Szkoła nawiązuje kontakt z drugim rodzicem lub na podstawie wcześniejszej zgody  przekazuje dziecko osobom upoważnionym (wskazanym przez rodziców na piśmie, pismo  takie powinno znajdować się u wychowawcy klasy); 

          4. Jeżeli nie ma możliwości przekazania dziecka drugiemu rodzicowi lub nie są upoważnieni  inni dorośli do odbioru osoby nieletniej, dziecko umieszcza się w świetlicy szkolnej  5. Niezależnie od wymienionych czynności dyrektor dba, by o zdarzeniu powiadomiona  została policja; zawsze wtedy, gdy nie ma osoby mogącej odebrać dziecko ze świetlicy. 6.Jeżeli sytuacja nie miała miejsca jednorazowo, szkoła ma obowiązek o zdarzeniach  zawiadomić pisemnie sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich.  

          XVIII. Procedura kontaktów z rodzicami uczniów. 

          1. Szeroko rozumianych informacji o dziecku udzielają wyłącznie wychowawcy klas,  nauczyciele, pedagog szkolny, pielęgniarka szkolna, wicedyrektor, dyrektor szkoły. 2. Miejscem kontaktów rodziców z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów,  pedagogiem szkolnym i dyrektorem jest szkoła. 

          3. Spotkania odbywają się w formach: 

          - zebrań ogólnych z rodzicami, 

          - zebrań ogólnych z rodzicami i zaproszonymi specjalistami, 

          - zebrań klasowych z rodzicami, 

          - zebrań klasowych z rodzicami w obecności uczniów, 

          - indywidualnych konsultacji rodziców z wychowawcami, nauczycielami przedmiotów,  pedagogiem,  

          - innych spotkań wynikających z planu pracy szkoły. 

          4. Rodzice uczniów szkoły mają możliwość dodatkowego kontaktu z nauczycielami  w przypadkach uzasadnionych losowo, jednak po uprzednim uzgodnieniu takiego spotkania  z nauczycielem (poprzez telefon do szkoły).

          34 

          5. W żadnym przypadku nauczyciel nie udziela informacji rodzicom w trakcie prowadzonych  przez siebie zajęć szkolnych (w tym również dyżurów na korytarzach i boisku szkolnym). 6. Miejscem kontaktów nauczycieli i rodziców na terenie szkoły są gabinety lekcyjne.  Miejscem kontaktów dyrektorów szkoły i rodziców na terenie szkoły jest gabinet dyrektora,  a pedagoga – ich gabinety. Niedopuszczalne jest przekazywanie informacji rodzicom w  pokoju nauczycielskim w obecności innych nauczycieli. Poza tymi miejscami informacje nie  są udzielane. 

          7. Terminy spotkań z rodzicami ustalone są w harmonogramie zebrań z rodzicami  przedstawionym nauczycielom i rodzicom na początku roku szkolnego.  8. Obecność rodzica na zebraniach jest obowiązkowa. 

          9. W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo, szkoła wzywa rodziców poza ustalonymi  terminami. 

          10. Wychowawca w nagłych sytuacjach może skontaktować się z rodzicami telefonicznie,  w innych sytuacjach wzywa rodzica do szkoły za pośrednictwem sekretariatu szkoły  w formie pisemnej. 

          11. Wychowawca klasy utrzymuje kontakt z rodzicami w formach:  

          - zebrań z rodzicami, 

          - pisemnych lub ustnych informacji o postępach w nauce i zachowaniu uczniów, - wizyty wychowawcy w towarzystwie pedagoga szkolnego, pracownika socjalnego w domu  wychowanka, 

          - indywidualnych spotkań z rodzicami na terenie szkoły, po uprzednim uzgodnieniu terminu. 12. Corocznym obowiązkiem wychowawcy klasy w trakcie zebrań klasowych jest zapoznanie  rodziców z: 

          - statutem szkoły, 

          - programem wychowawczym szkoły, 

          - programem profilaktyki szkoły,  

          - planem wychowawczym klasy,  

          - zasadami wewnętrznego oceniania 

          - kryteriami ocen z zachowania, 

          - procedurami przeprowadzania sprawdzianów zewnętrznych,  

          - postępami edukacyjnymi i wychowawczymi uczniów, 

          - informacjami bieżącymi dotyczącymi funkcjonowania klasy. 

          13. Podczas spotkań klasowych z rodzicami wychowawca zobowiązany jest uwzględnić  następujące zasady:

          35 

          - najtrudniejsze sprawy dotyczące ucznia należy omawiać szczerze, ale w indywidualnej rozmowie z rodzicami, 

          - największą uwagę należy przywiązywać do spraw opiekuńczych, wychowawczych  i dydaktycznych , 

          - najważniejszym składnikiem informacji o wynikach w nauce mają być poczynione postępy  oraz wskazanie, w porozumieniu z nauczycielami przedmiotów, treści niezbędnych do ich  uzupełnienia, 

          - udzielać konkretnych rad co do przezwyciężania określonych trudności lub wskazywać  osoby, instytucje, które to uczynią. 

          14. W trakcie zebrań klasowych nie wskazane jest: 

          - dokonywanie tylko negatywnych ocen zespołu uczniowskiego, 

          - publicznego czytania ocen, 

          - używanie nazwisk przy przykładach negatywnych, 

          - podważania hierarchii wartości wyznawanych przez rodziców, 

          - nieograniczonego udostępniania rodzicom dziennika lekcyjnego. 

          15. Aktywizowanie i motywowanie rodziców do współpracy ze szkołą odbywa się poprzez: - wspólne rozwiązywanie problemów klasowych, 

          - pomoc „trójki klasowej” w organizacji imprez klasowych, 

          - udział rodziców w takich formach pracy szkoły, jak: wycieczki, lekcje otwarte, święta  szkoły, przegląd twórczości uczniowskiej, itp., 

          - uhonorowanie przez dyrekcję szkoły aktywnie działających rodziców listami gratulacyjnymi  wręczanymi na apelu kończącym rok szkolny, 

          - wspólne dbanie o estetykę pomieszczeń klasy, 

          - pomoc przy wykonywaniu prac na rzecz szkoły, klasy. 

          16. Pedagog szkolny zobowiązany jest do: 

          - organizowania warsztatów i spotkań dla rodziców z udziałem przedstawicieli instytucji  zajmujących się wychowaniem lub wspomagających szkołę (w miarę potrzeb zgłaszanych  przez wychowawców klas, nauczycieli, dyrektora szkoły ), 

          - wspierania rodziców uczniów mających kłopoty z nauką oraz wywodzących się ze  środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym, 

          - wspomagania wychowawców w zbieraniu informacji o problemach uczniów, 17. Dyrektor szkoły w szczególności: 

          - współpracuje z Radą Rodziców wg przyjętego harmonogramu, 

          36 

          - udziela pomocy wychowawcom w kontaktach z rodzicami, którzy nieregularnie uczestniczą  w zebraniach, 

          - przygotowuje oraz przeprowadza zebrania ogólne dla rodziców wg przyjętego  harmonogramu. 

          18. Wyklucza się następujące zachowania rodziców: 

          - uzyskiwanie informacji o uczniu od nauczycieli na ulicy, 

          - przeszkadzanie w czasie lekcji, 

          - telefonowanie pod prywatny numer nauczyciela bez jego zgody, 

          - zajmowanie przerw nauczycielowi dyżurującemu. 

          - zasięganie informacji o uczniu u pracowników niepedagogicznych szkoły. 19. Wszystkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły rodzice kierują kolejno do: - nauczyciela danego przedmiotu, 

          - wychowawcy klasy, 

          - pedagoga szkolnego 

          - dyrektora i wicedyrektora szkoły, 

          - Rady Pedagogicznej, 

          - organu nadzorującego szkołę, 

          - organu prowadzącego szkołę. 

          20. Dokumentowanie współpracy: 

          - odnotowanie obecności rodziców w e-dzienniku, 

          - notatka o temacie rozmowy w e-dzienniku, notatkach służbowych nauczyciela, dzienniku  pedagoga (należy podać datę oraz przyjęte ustalenia). 

          XIX. Procedura postępowania w przypadku przemocy w Internecie (na terenie szkoły). 1. Po zgłoszeniu placówce zdarzenia zebranie informacji na temat jego przebiegu oraz  zabezpieczenie ewentualnych dowodów (wychowawca, pedagog).  

          2. Poinformowanie rodziców/opiekunów prawnych/kuratorów lub pracowników socjalnych  szczególnie w przypadku rodzin zastępczych o danym zdarzeniu oraz wezwanie na spotkanie  do szkoły rodziców/ opiekunów prawnych.  

          3. Sporządzenie notatki służbowej z ustalonego przebiegu zdarzenia oraz spotkań  z rodzicami/opiekunami prawnymi.  

          4. W przypadku, gdy zdarzenie jest odosobnionym incydentem niewłaściwego zachowania  ucznia o powiadomieniu policji decydują rodzice/opiekunowie prawni poszkodowanego  dziecka. 5. W przypadku, gdy uczeń będzie przejawiał zachowania wskazujące na 

          37 

          postępującą demoralizację i niedostosowanie społeczne Szkoła powiadomi właściwe  instytucje, czyli sąd rodzinny lub policję.  

          6. Uczeń poniesie konsekwencje: wynikające z WZO. 

          W przypadku, gdy uczeń będzie przejawiał zachowania wskazujące na postępującą  demoralizację i niedostosowanie społeczne uczeń zostanie ukarany nagannym zachowaniem.  XX. Procedura postępowania w przypadku zniszczenia mienia szkolnego i cudzej  własności.  

          1. Interwencja świadka zdarzenia - powstrzymanie sprawców  

          2. W przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy/sprawców, rozmowa z wszystkimi  osobami mogącymi się znajdować w miejscu zdarzenia, podjęcie czynności mających na celu  ustalenie sprawcy/ sprawców.  

          3. Wezwanie rodziców.  

          4. W przypadku dużej szkody obligatoryjne wezwanie policji.  

          5. Ponoszenie konsekwencji przez sprawców zgodnie z WZO. 

          6. Dostosowanie treści i form zajęć profilaktycznych do zachowań ryzykownych dzieci  i młodzieży oraz stopnia zagrożenia

          Wybór przekazywanych wychowankom treści oraz stosowanych form pracy odbywa się  zgodnie z ich wiekiem, możliwościami intelektualnymi oraz percepcyjnymi. Podejmowane  działania uwzględniają potrzeby danej grupy związane ze stopniem zagrożenia uzależnieniem  oraz występującymi aktualnie zachowaniami ryzykownymi. Pod uwagę są brane między  innymi następujące zagrożenia: 

          1. zagrożenia wynikające z wagarowania, 

          2. zagrożenia związane z uzależnieniami, 

          3. zagrożenia wynikające z uczestnictwa w ruchu drogowym (w drodze do i ze szkoły), 4. zagrożenia związane ze zjawiskiem przemocy i agresji (w szkole i poza nią), 5. zagrożenia związane z niehigienicznym stylem życia, 

          6. zagrożenia związane z niebezpieczeństwami występujące w Internecie  (cyberprzemoc). 

          Oceny sytuacji w tym zakresie dokonuje wychowawca klasy planując pracę wychowawczą  i zapobiegawczą w danym roku szkolnym, uwzględniając informacje uzyskane od innych  nauczycieli, wychowawców oraz pedagoga i psychologa, dokonując okresowej oceny sytuacji  wychowawczej w klasie i szkole. Ponadto szkoła podejmuje działania zapobiegawcze poprzez 

          38 

          różnorodność form i treści profilaktycznych, organizowanie akcji i imprez o charakterze  profilaktycznym oraz zajęć z: 

          1. wychowawcą, 

          2. specjalistami z różnych dziedzin, 

          3. pedagogiem. 

          7. Edukacja rówieśnicza. 

          W szkole edukacja rówieśnicza realizowana jest przez nauczycieli współdziałających  z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz innymi organizacjami młodzieżowymi  propagującymi ideę zdrowego stylu życia. 

          Formami działania w tym zakresie są między innymi: 

          a. organizacja akcji charytatywnych, 

          b. propagowanie wolontariatu, 

          c. organizowanie akcji dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom i współudział  w imprezach, 

          d. przygotowywanie gazetek ściennych dotyczących problemów nurtujących młodzież, e. pomoc koleżeńską, 

          f. propagowanie zdrowego stylu życia poprzez udział w konkursach prozdrowotnych ,  oraz udział zajęciach i zawodach sportowych, 

          g. zajęcia lekcyjne poświęcone problematyce otwartości i tolerancji, praw człowieka,  oraz istnienia jednostki w społeczeństwie demokratycznym z zachowaniem norm  prawnych i społecznych, 

          h. propagowanie idei edukacji rówieśniczej jako skutecznej drogi rozwiązywania  konfliktów i problemów życiowych. 

          8. Sposoby współdziałania pracowników szkoły ze Służbą Zdrowia i Policją w sytuacjach  wymagających interwencji 

          Współpraca z policją: 

          a. informowanie policji o zdarzeniach występujących na terenie szkoły, mających  znamiona przestępstwa, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów oraz przejawach demoralizacji, 

          b. współpraca w rozwiązywaniu trudnych sytuacji mających miejsce w szkole i poza  nią,

          39 

          c. organizowanie spotkań z zakresu profilaktyki dla uczniów i rodziców, 

          d. zgodnie z procedurami i metodami postępowania współpraca szkoły z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją a w szczególności narkomanią, alkoholizmem i prostytucją. 

          Współpraca ze służbą zdrowia: 

          a. pielęgniarka szkolna udziela pomocy w przypadkach nagłych zachorowań, zatruć,  złego samopoczucia, urazów, 

          b. podejmuje działania o charakterze profilaktycznym i informacyjnym, dotyczące  zagrożeń uzależnieniami, 

          c. informuje o zachowaniach ryzykownych i zachowaniach bezpiecznych  a możliwością zarażenia się wirusem HIV, 

          d. rozwiązuje problemy szkolne, społeczne i zdrowotne z pedagogiem, 

          e. w przypadku nieobecności na terenie szkoły pielęgniarki, w razie konieczności  dyrektor, pedagog lub nauczyciel wzywa Pogotowie Ratunkowe. 

          9. Współpraca z różnymi instytucjami, w szczególności organizacjami pozarządowymi,  wspierającymi działalność szkół i placówek w zakresie rozwiązywania problemów dzieci  i młodzieży. 

          Szkoła współpracuje z: 

          a. policją, 

          b. Sądem Rodzinnym i Nieletnich (kuratorzy zawodowi i kuratorzy społeczni), c. Poradnią Psychologiczno – Pedagogicznej w Inowrocławiu, 

          d. Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Złotnikach Kujawskich, e. Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotnikach Kuj., f. Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy, 

          g. Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu. 

          10. Wspieranie uczniów zagrożonych uzależnieniem i demoralizacją, rozwijanie ich  poczucia własnej wartości oraz motywowanie do podejmowania różnych form  aktywności, w tym aktywności pozaszkolnej, zaspokajających ich potrzeby psychiczne  i społeczne, rozwijających zainteresowania i umiejętności psychospołeczne. 

          W ramach opieki psychologiczno – pedagogicznej uczniowie mają możliwość korzystania  z pomocy nauczycieli, wychowawcy, pedagoga szkolnego w celu rozwiązywania osobistych 

          40 

          i rodzinnych problemów. Organizacja pracy szkoły zapewnia uczniom możliwość  zaspokajania potrzeb psychicznych, społecznych a także rozwój umiejętności i zainteresowań.  Wobec tych osób, u których zespół zjawisk psychicznych i oddziaływań środowiskowych  stwarza wysokie prawdopodobieństwo powstania zależności od środków uzależniających oraz  wobec uczniów, o których wiemy, że sporadycznie używają środków uzależniających,  zagrożonych niedostosowaniem społecznym realizowane są następujące zadania z zakresu  profilaktyki: 

          a. diagnoza psychologiczna i pedagogiczna problemu, w tym diagnoza sytuacji  rodzinnej i szkolnej ucznia oraz jej monitorowanie, 

          b. indywidualne rozmowy z uczniami, opieka specjalistów szkolnych, organizowanie i udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej, 

          c. umożliwienie uczniom wszechstronnego rozwoju podczas zajęć lekcyjnych oraz  godziny z wychowawcą, których tematyka dostosowana jest do potrzeb uczniów, 

          d. spotkania i zajęcia o charakterze profilaktycznym i opiekuńczo - wychowawczym,  budowanie poczucia własnej wartości poprzez wsparcie indywidualne uczniów i rozwijanie umiejętności psychospołecznych, 

          e. organizowanie zajęć pozalekcyjnych zapewniających uczniom możliwość rozwoju  zainteresowań i aktywnego spędzania wolnego czasu, w tym związanych z realizacją  pomocy psychologiczno – pedagogicznej, również akcje profilaktyczne,  parady, konkursy, koła zainteresowań czy zajęcia sportowe, 

          f. organizacja zajęć warsztatowych prowadzonych przez specjalistów, 

          g. osobiste wsparcie, w tym motywowanie do podejmowania form aktywności  alternatywnych do wszelkiego rodzaju zachowań, mających związek z uzależnieniami  lub demoralizacją, 

          h. współpraca z rodzicami (opiekunami) w zakresie wymiany informacji, poradnictwo  i konsultacje, podejmowanie działań wychowawczych oraz udzielania wsparcia  rodzicom, 

          i. przekazywanie informacji dotyczących dostępnych form pomocy specjalistycznej, 

          j. nawiązywanie współpracy z instytucjami i organizacjami wspierającymi szkołę  i rodzinę, 

          k. udzielanie uczniom wsparcia materialnego, 

          l. pomoc w rozwiązywaniu konfliktów z rówieśnikami (prowadzenie mediacji  szkolnych i działań interwencyjnych wobec uczniów – współpraca nauczycieli,  dyrekcji i specjalistów), 

          m. organizowanie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego.

          41 

          11. Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli w zakresie profilaktyki uzależnień  i innych problemów dzieci i młodzieży oraz sposobu podejmowania wczesnej interwencji  w sytuacjach zagrożenia uzależnieniami. 

          Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli uwzględnia tematykę profilaktyki uzależnień  i odbywa się zgodnie z potrzebami szkoły oraz wewnątrzszkolnym systemem doskonalenia  zawodowego. Zasadniczym celem podejmowanych w tym zakresie działań jest  przygotowanie nauczycieli do realizacji zadań wynikających ze szkolnego programu  profilaktyki oraz programu wychowawczego. Służą temu również spotkania szkoleniowe  w ramach realizowanych programach we współpracy z instytucjami z otoczenia szkoły. 

          13. Dokonywanie systematycznej oceny podejmowanych działań wychowawczych  i zapobiegawczych 

          Członkowie Rady Pedagogicznej systematycznie dokonują oceny efektów podejmowanych  działań wychowawczych i zapobiegawczych poprzez: 

          a. ewaluację skuteczności realizacji Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki, b. modyfikację Programu Wychowawczego i Programu Profilaktyki, 

          c. analizę sytuacji wychowawczej oraz występujących problemów i zagrożeń zawartą  w sprawozdaniach sporządzonych przez pedagoga, 

          d. pracę nad analizą bieżącej sytuacji wychowawczej oraz występujących  problemów i zagrożeń w zespole wychowawczym składającym się z wychowawców  i nauczycieli uczących w poszczególnych oddziałach, 

          e. wyznaczanie kierunków dalszej pracy profilaktycznej oraz określanie zagadnień  i zjawisk wymagających szczególnej uwagi, 

          f. współpracę nauczycieli i wychowawców mającą na celu planowanie kroków  zaradczych oraz rozwiązywanie bieżących problemów związanych z nieprawidłowym  zachowaniem uczniów, 

          g. analizę postaw poszczególnych uczniów przy wystawianiu ocen zachowania, h. modyfikację statutu szkoły.

          42 

          ZAŁĄCZNIK NR 2 

          Profilaktyka zdrowotna w Szkole Podstawowej im. K. Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach, w tym Polsce,  przypadkami zachorowań wywołanych przez koronawirusa SARSCoV-2. Zgodnie z rekomendacjami Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej, w związku z pojawiającymi się przypadkami zakażeń Covid-19, w szkole  zostaną wprowadzone cykliczne działania profilaktyczne: 

          ● Rozmowa z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym  np. częstego myci rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrona podczas kaszlu  i kichania; 

          ● W łazienkach będą wywieszone instrukcje dotyczące mycia rąk oraz inne zasady  dotyczące higieny osobistej; 

          ● Pogadanki z rodzicami na temat profilaktyki zdrowotnej i pomocy, jaka  przysługuje rodzicom, apele o wysyłanie do szkoły zdrowych dzieci; 

          ● Umieszczanie w widocznych miejscach ważnych numerów telefonów: organu  prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej, Kuratorium Oświaty  w Bydgoszczy, służb medycznych; 

          ● Zabezpieczenie szkoły w niezbędne środki czystości; 

          ● Zapoznanie nauczycieli, pracowników, rodziców oraz uczniów z procedurami  postępowania Szkoły Podstawowej im. K. Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich do pracy w czasie epidemii; 

          ● Szkoła promuje działania związane z profilaktyką szczepień. 

          Program wychowawczo - profilaktyczny szkoły nie jest dokumentem zamkniętym, ulega  zmianom wraz ze zmieniającą się rzeczywistością. Jest zapisem swoistych  oczekiwań i przewidywań, dotyczących efektów wychowania szkolnego. Analiza  jego skuteczności będzie polegać na bieżącym monitorowaniu i cyklicznej ewaluacji.


           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich
      • kpgimnazjum@gmail.com darek1xyz@wp.pl
      • (52) 351-71-29, 881 326 930
      • ul. Powstańców Wielkopolskich 3 88-180 Złotniki Kujawskie Poland
      • 000273229
      • /SPZlotnikiKuj/SkrytkaESP
    • Logowanie