Aktualności
„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”
Cyceron
rok szkolny 2024/2025
Nauczyciele bibliotekarze: p. Agnieszka Kostecka
p. Robert Mikołajczyk
Zapraszamy do biblioteki szkolnej:
Poniedziałek 8:00-14:00
Wtorek 8:00-14:00
Środa 8:00-14:00
Czwartek 8:00-14:00
Piątek 8:00-14:00
Biblioteka szkolna bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
rok szkolny 2023/2024
Bibliotekarz - Agnieszka Kostecka/ Robert Mikołajczyk
"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji"
Maria Dąbrowska
Zapraszamy do biblioteki szkolnej
poniedziałek - piątek w godzinach 8-14
Biblioteka szkolne serdecznie zaprasza czytelników po nowości książkowe.
Zosia i jej ZOO
Zosia mieszka w Azylu Zoologicznym, gdzie zawsze dzieje się coś ekscytującego. Dziewczynka kocha zwierzęta i uwielbia się nimi zajmować. Ma też pewien niezwykły dar… rozumie mowę zwierząt! Jest to jej największy sekret.
Zosia jest zachwycona ślicznymi, małymi pandami, które pojawiły się w zoo! Ale jak je rozróżnić? Bardzo łato: jedna jest BARDZO figlarna!
Kartofel i Werka Blogerka
Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Nie od dziś wiadomo, że ZŁO czasem chodzi w brokatowym przebraniu, a DOBRO bywa trochę naiwne i nieokrzesane.
Przeczytajcie tę książkę. Jest w niej mowa o tym, że pozory mylą. Bo kiedy poskrobiemy pazurkiem grubą trollową skórę i zdmuchniemy kwietny pyłek że ślicznej Elfinki, to prawda może nas zaskoczyć.
Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy.
Zosia i Gosia
Bliźniaczki wraz z rodzicami wybierają się na wakacje do Hiszpanii. Dodatkową atrakcją, przede wszystkim dla Zosi, ma być wycieczka na musical Król Lew. Niestety, okazuje się, że z wyjazdu do Hiszpanii muszą zrezygnować. Dziewczynki, kompletnie podłamane, chcąc nie chcąc wybierają się z ciotką Dianą i Rzepem na wycieczkę z Lüneburga do Malente. Siostry przypadkowo dowiadują się, że prawdziwym powodem odwołania wakacji w Hiszpanii były problemy sklepu z zabawkami „Żuczek” należącego do ciotki Diany i taty. Dziewczynki natychmiast udają się na pomoc, odnajdując napotkanego w pociągu sympatycznego grubasa, który staje się cichym wspólnikiem „Żuczka” i ratuje sklep przed zamknięciem.
Maja i tajemnicza szuflada
Nowa, urocza seria książek dla dzieci autorki bestsellerów - Agnieszki Krawczyk.
Poznajcie Ekipę Badaczy i rezolutną Maję.
Maja ma dziesięć lat. Jej rodzice wyjechali na Spitsbergen prowadzić badania naukowe, więc dziewczynka tymczasowo mieszka u babci Irenki, która robi najpyszniejsze konfitury na świecie, umie szyć i szydełkować, a nawet tańczy zumbę w Klubie Aktywnego Seniora. Dziewczynka mieszka w dawnym pokoju swojej mamy. Tam właśnie stoi biurko z niezwykłą szufladą…
Nagle w okolicy znikają wszystkie zegary!
Czy Maja i jej nowo poznani przyjaciele rozwikłają zagadkę?
Pełna ciepła i tajemniczych zdarzeń historia o rezolutnej Mai i jej radosnych przygodach przypomni wszystkim czytelnikom, że czasami całkiem dobrze jest nie nosić zegarka.
RONJA, córka zbójnika
Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników.
Ekipa na tropie
Z tą ekipą nie da się nudzić!
Kuba jest rezolutnym chłopakiem, który wraz z rodziną spędza wakacje nad jeziorem w lesie. Gdy przypadkiem odkrywa ukryty skarb, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, nie wtajemniczając w to nikogo z dorosłych.
Pomagają mu: brat Filip oraz sąsiadki – Oliwia i Jagoda. Pod nogami zawsze pałęta się ukochany pies.
Co złowrogo hałasuje na zakurzonym strychu? Jak rozszyfrować tajemniczą mapę? I co z tym wszystkim ma wspólnego Juliusz Cezar?
Zagadki, szyfry i nieodkryte tajemnice. Daj się porwać grupie młodych odkrywców i rusz wspólnie z nimi na poszukiwanie odpowiedzi na wszystkie pytania.
Witamina M
Jak żyć, kiedy nagle z czworga pozostaje troje?
Kamila od roku żyje osamotniona w cieniu nagłej i nieoczekiwanej śmierci ukochanej siostry, Magdy. Przez ten czas nie chodzi do szkoły, a swoje emocje przepracowuje w gabinecie terapeutki, którą nazywa Sokowirówką. Coraz częściej zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele ją omija. Zrozpaczeni rodzice chorobliwie chronią młodszą córkę, w której dzień po dniu wzbiera bunt. Kamila wie, że to nie ona najbardziej potrzebuje wsparcia specjalisty... Boli ją, kiedy rodzice starannie omijają temat śmierci Magdy, tak jakby to miało cokolwiek zmienić.
Dziewczyna zdążyła pogodzić się ze stratą siostry, przeszła przez wszystkie możliwe w takiej sytuacji uczucia – od wściekłości po zgodę na to, co jest teraz... Wie też, że nigdy już nie będzie taka sama, ale desperacko pragnie żyć. Czeka na dzień, kiedy będzie mogła wrócić do normalności i czuje się coraz bardziej samotna. Pragnie chodzić do szkoły, spotykać się z przyjaciółką i… zakochać się. Dzień zakochanych wydaje się być do tego idealnym pretekstem. Pewnego dnia przed oknem jej domu ktoś zostawia osobliwą walentynkę. Od tego momentu trawnik przed blokiem staje się najbardziej nietypową skrzynką na listy, a fiolki po witaminach – kopertami na wiadomości. Dziewczyna rozpoczyna tajemniczą korespondencję z chłopakiem, który już na zawsze odmieni jej życie…Obiecałem ci gwiazdy
Maddy i Noah połączyła w dzieciństwie niezwykła przyjaźń. Wyjątkowa więź pozostała w ich sercach pomimo czterech lat rozłąki.
Kiedy w ostatniej klasie liceum spotykają się ponownie, Maddy dostrzega w oczach chłopaka smutek i chłód. Postanawia przebić się przez mur, który wokół siebie zbudował i dowiedzieć się, dlaczego przed laty zniknął bez pożegnania.
Noah przeszedł wiele trudnych chwil, a dawna przyjaciółka jest jak balsam dla jego poranionej duszy. Problem w tym, że chłopak boi się uczuć – dla niego oznaczają słabość i ból.
Pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość. Wzburzone morze emocji i dwa młode serca dryfujące ku sobie...Niebezpieczeństwo w starym kinie
Budynek starego kina od wielu lat stoi pusty i opuszczony, czy to nie wymarzone miejsce do przeżycia fantastycznych przygód? Trzy przyjaciółki Marie, Kim i Franziska to super agentki do zadań specjalnych. Pewnego razu zauważają, że w starym kinie dzieją się niezwykłe rzeczy: przez okna dostrzegają dziwne błyski i światła, słychać czyjeś kroki, a także pojawia się tajemnicza postać w czarnym płaszczu. Czy dziewczętom uda się wyjaśnić, co zaszło w starym kinie i jakie tajemnice skrywa to miejsce? Na pewno nie będzie łatwo, ale najważniejsze jest to, że przyjaciółki się wspierają i zawsze mogą na siebie liczyć!
Pasjonująca powieść detektywistyczna dla młodych wielbicieli Sherlocka Holmesa!
Po drugiej stronie
Epidemie, zarazy, choroby, na które początkowo brak skutecznych lekarstw towarzyszą nam od zarania dziejów. Im z kolei towarzyszy lęk, poczucie zagrożenia, izolacja i zakazy. I w tym przypadku współczesna rzeczywistość pandemiczna wcale nie różniła się od tej z przeszłości?
Dla nastoletniej Luli, tak jak dla wielu jej rówieśników, początek pandemii oznaczał przymusową izolację. Miejscem najbezpieczniejszym wydawał się dom jej ciotki, do którego trafiła w momencie największego zagrożenia.
To stara chałupa położona na skraju lasu, w której życie toczy się w kuchni ze starym piecem, poranki pachną świeżo wypieczonym chlebem, sieci komórkowe tracą zasięg, a drewniane okiennice chronią jego mieszkańców przed wszelkimi zagrożeniami. Nieopodal znajduje się niewielka wioska. To miejsce, w którym na pozór nie dzieje się nic i ludzie, którzy je zamieszkują zaczynają z czasem budzić w dziewczynie dziwny niepokój. Wkrótce okazuje się, że ta wręcz idylliczna okolica pełna jest pytań bez odpowiedzi, kłamstw, mrocznych tajemnic, niepokojących zjawisk i historii mrożących krew w żyłach. racjonalna współczesność oraz przeszłość, pełna przesądów, mitów, nadprzyrodzonych osobliwości i niewyjaśnionych legend…Ewa & Adam. Koniec z dziewczynami
Eva i Adam się pocałowali! Oczywiście tylko w zabawie – ale mieli wrażenie jakby zrobili to naprawdę. Wygląda jednak na to, że Eva ma teraz na głowie ważniejsze sprawy. Sebbe z ich klasy proponuje jej i Annice wspólny występ! Adam zgadza się wesprzeć na zawodach kolegów ze swojego dawnego klubu, chociaż wie, że spotka tam Molly. Przecież już raz się przed nią wygłupił. Tylko dlaczego tak go to stresuje, skoro teraz liczy się tylko Eva?
Eva &Adam. Głowa pełna Ciebie i mnie
Adam przeprowadza się z rodzicami do innego miasta i rozpoczyna naukę w nowej szkole. Po cichu ma nadzieję, że nowi koledzy z klasy go polubią. Niestety sprawy przybierają zły obrót. Adam wdaje się w bójkę, zaprzyjaźnia się z klasowym rozrabiaką i uderza piłką w głowę tę słodką dziewczynę Evę. Z kolei Evę pochłania prowadzenie bloga, gra w piłkę, przyjaciółka Annika i wzdychanie do Fetcha. Nie ma czasu na poznawanie tego nowego, dziwnego chłopaka, Adama. Ale pewnego dnia Eva organizuje imprezę urodzinową, na której pojawia się Adam i wydarza się coś nieoczekiwanego.
Historia Rollyego
Rolly to pies, który wie czego chce. Zdecydował, że nie potrzebuje już człowieka. Potrafi zadbać o siebie. Ale dla szczeniaka żyjącego na ulicy każdy dzień to walka o przetrwanie. Życie Rolly’ego zmienia się, gdy pojawia się Freya. Psiak z każdym dniem nabiera do niej zaufania i zdaje sobie sprawę, że mimo wszystko szukał prawdziwego domu. Ale czy uda mu się przekonać mamę Freyi i sprawić, by zaakceptowała szczeniaka w swoim życiu? Ciepła historia o więzi między psem i człowiekiem, opowiedziana z humorem, merdaniem ogonem i przede wszystkim... widziana z perspektywy psa!
Edison
Wynalazcy już w dzieciństwa zdradzają swoje skłonności do eksperymentowania. Tak było z Edisonem, który wywołał pożar, gdy sprawdzał, co wydarzy się, gdy podłączy się to z tym lub tamtym. Nie poprzestał na eksperymentach z łączeniem czy chemikaliami. Lubił mówić, że sukces to jeden procent natchnienia, a dziewięćdziesiąt dziewięć procent pracy. Trzymając się tego, ulepszył telefon, żarówkę, oświetlił ulice, stawiając na nich latarnie, wymyślił fonograf... Był bardzo pracowity, opatentował ponad tysiąc różnych rzeczy! Nazywano go czarodziejem. I o tym jest książka Ewy Nowak, którą sugestywnie zilustrowała Agata Kopff.
Droga do Nobla
Maria Skłodowska-Curie niezmiennie fascynuje, przede wszystkim tym, jaką siłą ducha musiała się wykazać, aby w czasach, kiedy nie przyjmowano kobiet na studia, skończyć je na najlepszej francuskiej uczelni, Sorbonie. I to z pierwszym wynikiem! Piotr Curie, gdy poznał Marię, pomyślał: „Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem”. Bo była genialna. Odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Dostała za to dwa Noble. Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. O tym wszystkim pisze Ewa Nowak: o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu. To historia kobiety, z której powinniśmy być dumni. Trudno oderwać się od kart tej książki.
Maluchy
Książka Jeżynka idzie do szkoły autorstwa Piotra Rowickiego to prześmieszna książka o przygodach dziewczynki o „smacznym” imieniu Jeżynka. Zwariowane historie, dużo humoru i świetna zabawa przy czytaniu. Zapraszamy!
Kącik ucznia I-III
Zosia i Gosia autorstwa Antje Szillat to książka o uroczych bliźniaczkach, które bardzo wiele łączy, choć bardzo różnią się wyglądem i charakterem. Kochają się i kłócą. Zapraszamy po książkę z tej serii pod tytułem „Czary-Mary”. Poznajcie ciut zwariowane siostry Podkowińskie.
Kącik ucznia 4-8
Historie Nieoczywiste Katarzyny Ryrych to zbiór dziesięciu opowiadań z pogranicza realizmu i magii. Historie na pozór zupełnie zwyczajne, ale każda z nich skrywa w sobie baśniowy klimat i nutkę tajemnicy. A każde z miejsc, o których opowiada książka, istnieje naprawdę. A wtedy po plecach przebiegnie Wam dreszcz.
Mistrzowie Piłki Nożnej – wystawa
Od 21 maja br. w bibliotece szkolnej, Szkoły Podstawowej im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich, można oglądać wystawę pt„ Mistrzowie Piłki Nożnej”. Ideą wystawy jest popularyzowanie wiedzy o piłce nożnej oraz jej wybitnych gwiazdach. Wystawa przedstawia piłkarzy z całego świata. Opisując ich życiorysy, sukcesy i styl gry, a także rozmaite ciekawostki i liczne zdjęcia.
Polskie stroje ludowe – wystawa
W bibliotece szkolnej od 7 lutego br. można oglądać wystawę poświęconą polskim strojom ludowym. Celem ekspozycji jest krzewienie wiedzy o kulturze ludowej regionów Polski, w tym głównie strojów ludowych. Na wystawie zaprezentowano 63 stroje ludowe, noszone niegdyś na terenach obecnie znajdujących się w granicach państwowych Polski .Zachęcamy do odwiedzania naszej ekspozycji stałej.
rok szkolny 2022/2023
Bibliotekarz - Joanna Batkowska
SPRAWOZDANIE Z PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZŁOTNIKACH KUJAWSKICH
za rok 2022/2023
Główne cele działalności biblioteki szkolnej:
- zaspokajanie potrzeb uczniów i nauczycieli związanych z realizacja programu dydaktyczno – wychowawczego
- przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji
- kształtowanie zainteresowań czytelniczych
- współpraca z nauczycielami i Gminną Biblioteką w Złotnikach Kujawskich
- doskonalenie warsztatu pracy, samokształcenie i doskonalenie zawodowe.
Biblioteka jest czynna 30 godzin tygodniowo, w godzinach od 8.00 do 14.00. Godziny pracy biblioteki są dostosowane do potrzeb uczniów.
Na stronie internetowej szkoły, w zakładce BIBLIOTEKA zamieszczane są informacje dotyczące działalności biblioteki: imprezy biblioteczne, konkursy, wystawki i gazetki szkolne. Na wyposażeniu biblioteki znajdują się pomoce naukowe w postaci płyt CD i DVD.
Konkursy czytelnicze:
- Comiesięczny Błyskawiczny Konkurs Czytelniczy
- „Choinkowi goście”
- „Brzechwa na wesoło”
- Rozstrzygniecie konkursu dla klas I - VIII Zabierz książkę na ferie. Przyznano 3 nagrody - 26 uczestników
- Konkurs wiedzy z I części książki o Harrym Potterze - rozstrzygnięcie - 08.05. (18 osób)
- Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszego Czytelnika Semestru Letniego – rozstrzygnięcie - 07.06. (40 osób).
Konkursy plastyczne:
- „Mój ulubiony bohater bajkowy” – dla klas I – III
- konkurs na plakat reklamującego bibliotekę szkolną dla klas IV –VI
- konkurs na logo biblioteki szkolnej dla klas VII – VIII
Lekcje biblioteczne:
- Budowa książki
- Jak powstaje książka
- Katalog i karta katalogowa
- Pasowanie na czytelnika
- 17.02. lekcja biblioteczna dla grupy świetlicowej z okazji Dnia Kota
- 16.03. i 22.03. lekcja biblioteczna: Korzystamy ze słowników frazeologicznych dla klas 5
- 03.04. i 04.04. lekcja biblioteczna Andersen i jego baśnie z dla klas 3 i grupy świetlicowej okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Inne działania biblioteki:
- styczeń 2023: współpraca z nauczycielami przy konkursie czytelniczym dla uczniów klas II – III pn. „Brzechwa na wesoło”
- współpraca z administratorem szkolnej strony internetowej – opracowywanie i zamieszczanie informacji w Internecie szkolnej stronie internetowej z działalności biblioteki,
- na bieżąco informowanie wychowawców i na stronie internetowej o stanie czytelnictwa poszczególnych klas,
- współpraca z biblioteką publiczną w ramach Projektu Priorytet 2
- troska o porządek w księgozbiorze,
- naprawa uszkodzonych egzemplarzy,- prowadzenie działalności informacyjnej i propagującej czytelnictwo, bibliotekę i jej zbiory Współpraca z wychowawcami, nauczycielami przedmiotów w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły: zbieranie informacji od nauczycieli o potrzebie zakupu lektur szkolnych, informowanie wychowawców o stanie czytelnictwa.
- sporządzenie zestawień na koniec roku szkolnego.
- gromadzenie zbiórów zgodnie z potrzebami szkoły,
- uzupełnianie i konserwacja zbiorów
- prowadzenie dokumentacji pracy biblioteki (dziennik biblioteki, sprawozdania)
- prowadzenie statystyk czytelnictwa ( dziennej, miesięcznej, semestralnej, rocznej)
- pozyskiwanie darów
- aktualizacja kart czytelników, statystyki dzienne, miesięczne
Impreza biblioteczna:
- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - zabawy i zadania związane z bajkowymi postaciami. Uczniowie musieli rozpoznać tytuły bajek po przeczytanym fragmencie tekstu, rozwiązywanie baśniowe zagadek odgadywanie bajki po przedmiocie.
- „Światowy Dzień Pluszowego Misia”: opowiastki o zwierzętach, ciekawostki o niedźwiedziach, zgaduj zgadula, zagadki, quizy, konkursy, słuchanie głośnego czytania.
Wystawki i gazetki ścienne:
-„Święto Niepodległości”,
- Laureaci konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater bajkowy”,
- Walentynki - cytaty oraz książki o miłości (luty),
- Patroni Roku 2023 (kwiecień),
- Historia Książki - gazetka z okazji Światowego Dnia książki i Praw Autorskich (kwiecień)
- Zakazane Książki - gazetka ścienna z okazji Tygodnia Bibliotek 8-15 maja.
Przygotowanie:
- sprawozdania podsumowującego działalność biblioteki za rok szkolny 2022/2023.
Udzielanie porad czytelniczych, informacyjnych, bibliotecznych.
Prowadzenie dziennika biblioteki, ksiąg inwentarzowych.
Stan czytelnictwa
W roku szkolnego 2022/2023 odnotowano 2567 wypożyczeń literatury dla dzieci i młodzieży. Średnia wypożyczeń na jednego ucznia – 5,6 książki. Liczba odwiedzin w wypożyczalni – 3653. Liczba odwiedzin w czytelni – 696.
Głównymi czytelnikami biblioteki szkolnej są uczniowie klas 1- 3.
Uczniowie klas 4-8 wypożyczają przede wszystkim lektury.
Najlepiej czytające klasy to:
3a – 321
2a – 270
1b – 266
1a – 229
3b – 220
2c – 211
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA
NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA SEMESTRU LETNIEGO 2023 R.
eduresized_IMG_20230607_090752.jpg
Dnia 7 czerwca 2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej.
W kategorii klas 1-3 zwyciężyli:
I miejsce – Milena Stefańska kl.1b
II miejsce – Dominika Pugęsek kl. 3a
III miejsce – Alicja Kaczmarowska 1a
Wyróżnienie otrzymali:
Oliwier Michalski – 1b
Hieronim Pałetko – kl. 3b
w kategorii klas 4-8:
I miejsce – Paulina Bittner kl. 5c
II miejsce – Amelia Skórzybut kl. 5b
III miejsce – Kinga Pawlewska 5b
Wyróżnienie – Maja Foint kl. 4d.
Upominki otrzymali:
Amelia Tlałka kl. 2a
Lena Obiała kl. 1b
Kaja Lewandowska kl. 1a
Anna Cicha kl. 2a
Zofia Bańka kl. 2c
Stanisław Pamuła kl. 1a
Oliwia Cieślewicz kl. 2c
Wiktoria Lampka kl. 2a
Pola Powierska kl. 2c
Nikola Jankowska kl. 3a
Mielenka Stefańska jest rekordzistą w wypożyczaniu książek. W czasie semestru letniego wypożyczyła 74 książki, co jest ewenementem w dzisiejszych czasach. Starsi uczniowie szkoły powinny brać z Niej przykład.
Wszystkim laureatom gratulujemy!
Wyniki Konkursu czytelniczego
W kwietniu Biblioteka Szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości treści książki pt. Harry Potter i Kamień Filozoficzny" autorstwa J.K. Rowling. Celem konkursy była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 8 maja 2023 r., z okazji Dnia Bibliotekarza ogłoszono wyniki konkursu. Komisja Konkursowa w składzie: pani Magdalena Pikora, nauczyciel języka polskiego, pani Dorota Luzeńczyk, pedagog szkolny i pani Joanna Batkowska, nauczyciel bibliotekarz, po sprawdzeniu pracwybrała laureatów.
I miejsce, z największą liczbą punktów (39 na 42 punkty) zdobył Maciej Sommer z klasy 6a.
II miejsce – Amelia Skórzybut kl. 5b (34,5 pkt.)
III miejsce – Antoni Nowak kl. 5a (34 pkt.)
Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy posiadanej wiedzy !!!eduresized_IMG_20230508_115336.jpg
eduresized_IMG_20230508_115559.jpg
eduresized_IMG_20230508_115920.jpg
WYNIKI BŁYSKAWICZNEGO KONURS CZYTELNICZEGO
za miesiąć kwiecień
W konkursie wzięło udział 32 uczniów z klas I –VI.
Nagrody otrzymali:
KLASY I-III
ALEX SKÓRZEWSKI 1b
SZYMON KOTYŃSKI 3a
KLASY IV-VI
MARIA WIELOSZYŃSKA 4b
MARCELINA PAMUŁA 4ceduresized_IMG_20230426_090255.jpg
eduresized_IMG_20230427_125244(1).jpg
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowiony został w 1967 r. w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła w swoje progi uczniów klas trzecich oraz grupę świetlicową. Na początku pani bibliotekarka przybliżyła postać autora popularnych baśni oraz jego twórczość. Uczniowie wymieniali tytuły baśni Andersena, które poznali na lekcjach oraz te, które czytali w domu. Następnie wysłuchali utwór pt. „Słowik”. Wszyscy z uwagą słuchali opowiadania, a później odpowiadali na pytania do przeczytanego tekstu. Następnie uczniowie wykonywali zadania: poprawiali pomieszane tytuły utworów oraz odgadywali po fragmencie tekstu tytuł baśni. Odpowiadali również na pytania dotyczące bohaterów baśniowych. Na zakończenie każdy mógł obejrzeć wystawkę książek znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki, które napisał Andersen.
Wyniki Konkursu Błyskawicznego za miesiąc marzec
W dniu 28.03. 2023 r., podczas przerwy odbyło się losowanie zwycięzców Błyskawicznego Konkursu Czytelniczego za miesiąc marzec. Udział wzięło 33 uczniów klas I – VI. Pytania konkursowe nie sprawiły uczestnikom większego problemu.
Laureatami konkursu zostali:
kategoria I-III
Gracjan Kunicki, kl. 2c
Alicja Kobus, kl. 2b
kategoria IV-VI
Blanka Woźniak, kl. 5b
Liwia Radzięda, kl. 4dZa nami marcowy czytelniczy konkurs ze znajomości książki pt.
Czarna owieczka.
Nagrody otrzymali:
Maja Foint, kl. 4d
Dominika Pugęsek, 3a
Upominki otrzymali:
Milena Stefańska, kl. 1b
Hanna Modrzejewska, kl. 3b
Paulina Bitter, kl. 5c
Agnieszka Tyl, kl. 5cZwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych
konkursach!
Lekcja biblioteczna dla klas 5
W marcu bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas 5 wraz znauczycielami. Tematem spotkania była nauka korzystania ze słownika frazeologicznego. Uczniowie zdowiedzieli co to jest słownik oraz czym są związki frazeologiczne. Nauczyciel bibliotekarz, na podstawie prygotowanych zdań przedstawił zabawne językowe nieporozumienia, jakie mogą wyniknąć z dosłownego odczytywania związków frazeologicznych. Następnie uczniowie w parach, korzystając ze słownika rozwiązywali zadania polegające na zastąpieniu związków frazeologicznych zwrotami używanymi na co dzień. Drugie zadanie polegało na zamianie zwrotów na frazeologizmy, tak by treść zdań nie uległa zmianie.Celem spotkania było uświadomienie roli i znaczenia związków frazeologicznych w języku polskim, wskazanie na jego obrazowość i bogactwo języka.
Dzień Kota w Bibliotece Szkolnej
Dnia 17 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Święto to przywędrowało do Polski z Włoch w 2006 r.
Do biblioteki na zajęcia przybyła, wraz z Panią Celiną Kopydłowską grupa uczniów korzystających ze świetlicy. Dzieci poznały historię kota, kiedy został udomowiony i jak był traktowany w starożytnym Egipcie. Dowiedziały się jak słowo kot brzmi w różnych języka, na przykład w języku japońskim – neko, czeskim – kocka i hiszpańskim – gato. Następnie obejrzały ilustracje przedstawiające ciekawe rasy kotów: persa, sfinksa, kota europejskiego oraz tureckiego vana, który uwielbia pływać, a nawet nurkować i łowić ryby. Uczniowie zgadywali popularnych kocich bohaterów bajek przedstawionych na obrazkach. Kolejnym etapem było wysłuchanie bajki pt. „Pancerne jedzonko” o przygodach ulubionego przez dzieci kota Sylwester. Po wysłuchaniu bajki uczniowie odpowiadali na pytania do wysłuchanego tekstu. Dowiedzieli się, że koty potrzebują zaledwie 1/6 światła wymaganego przez ludzkie oko do rejestrowania obrazu, z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście na ziemię stanowi dla nich problem, ponieważ haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę, kocie wąsy są tak czułe, że nie muszą dotykać przedmiotu, by go wykryć, kot może biec z maksymalną prędkością 49 km/h, najgrubszy kot ważył 21 kilogramów i to, że koty zawsze spadają na cztery łapy.
Podczas zabawy nie mogło zabraknąć także układania puzzli z ulubionymi bajkowymi kotami. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawie „Złap mysz”. Uczniowie w parach mieli za zadanie jak najszybciej zwinąć włóczkę w kłębek, na końcu której znajdowała się przymocowana myszka zrobiona z klamerki.
Na zakończenie uczniowie podziękowali za spotkanie i w dobrych humorach udali się do świetlicy.
Wyniki szkolnego konkursu bibliotecznego
pn. „Zabierz książkę na ferie”
Dnia 22.02.2023 r. w bibliotece szkolnej miało miejsce rozstrzygnięcie
konkursie czytelniczego pn. „Zabierz książkę na ferie”.
Celem konkursu było wprowadzenie uczniów w świat literatury, zapewnienie im
kontaktu z książką oraz rozbudzenie u uczniów zamiłowanie do czytania.
Uczestnicy mieli za zadanie wypożyczyć książkę na ferie zimowe. Uczniowie z
klas I –IV rysowali ilustrację do przeczytanej książki, a z klas V – VIII musieli
napisać krótką recenzję książki, zachęcającą do przeczytania jej przez
rówieśników. Komisja konkursowa w składzie: p. Agnieszka Kostecka –
nauczyciel plastyki, p. Magdalena Pikora – nauczycie języka polskiego oraz p.
Joanna Batkowska – nauczyciel bibliotekarz wyłoniła zwycięzców.
Nagrody otrzymali:
KLASY I - III
I miejsce – Aleksandra Kierecka kl. 2a
II miejsce – Liliana Michalska kl. 2b
III miejsce – Wiktoria Nowak kl.4a
Wyróżnienie – Marcel Modliński kl. 2b
KLASY V-VIII
I miejsce – Wojciech Foint kl. 6c
II miejsce – Oliwia Bratoszewska kl. 7a
III miejsce – Witold Witt kl. 8c
Wyróżnienie – Karolina Kubiak kl. 6c
Zwycięzcom gratulujemy!
Stan czytelnictwa uczniów w I semestrze roku 2022/2023
Klasa
Liczba uczniów
Liczba
wypożyczonych
książek
Średnia
na ucznia
Zajęte miejsce
w szkole
1a
25
54
2,1
XII
1b
24
70
2,9
VIII
2a
22
121
5,5
III
2b
18
68
3,7
VI
2c
21
85
4,0
V
3a
18
176
9,7
I
3b
19
126
6,6
II
3c
18
85
4,7
IV
4a
17
29
1,7
XVI
4b
20
47
2,4
X
4c
18
32
1,8
XV
4d
18
45
2,5
IX
5a
20
19
0,96
XX
5b
19
30
1,6
XVII
5c
16
30
1,9
XIV
6a
18
39
2,2
XI
6b
21
8
0,4
XXIII
6c
21
16
0,77
XXI
7a
16
46
2,9
VII
8a
16
31
1,9
XIII
8b
21
14
0,67
XXII
8c
19
20
1,1
XVIII
8d
17
17
1,0
XIX
8e
19
28
1,48
XVII
Razem
461
1236
2,7
W I semestrze roku szkolnego 2022/2023 odnotowano 1236 wypożyczeń literatury dla dzieci i młodzieży. Średnia wypożyczeń na jednego ucznia – 2,7 książki.
Najlepiej czytające klasy to: kl. 3a, 3b i 2a.
Najlepiej czytający uczniowie:
Dominika Pugęsek – 99
Hieronim Pałetko kl. 3b – 55
Kamila Wołek kl. 3c – 15
Stan czytelnictwa uczniów klas V, VI i VIII jest niski. Klasy 6 i 8 wypożyczają głównie lektury szkolne. Część uczniów ma pojedyncze wypożyczenia na karcie czytelnika. Uczniowie klas starszych rzadko odwiedzają bibliotekę szkolną.
Rozstrzygnięcie konkursu pn. „Brzechwa na wesoło”
24 stycznia 2022 r. w bibliotece szkolnej drużyny z klas II – III wzięli udział w konkursie czytelniczym ze znajomości wierszy Jana Brzechwy. Konkurs miał na celu popularyzację twórczości Jana Brzechwy, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zachęcenie do uważnego czytania. Zabawa polegała na rozwiązaniu w grupach 6 zadań dotyczących znajomości 10 wierszy Jana Brzechwy. Łącznie można było uzyskać 29. Komisja w składzie: p. Robert Mikołajczyk, wicedyrektor, p. Dorota Luzeńczyk, pedagog szkolny i p. Joanna Batkowska, nauczyciel-bibliotekarz, po sprawdzeniu kart pracy poszczególnych drużyn wytypowali zwycięzców.
I miejsce zdobyła drużyna z klasy 3b w składzie:
- Wiktor Mierzwa
- Hanna Modrzejewska
- Hieronim Pałetko
II miejsce przypadło klasie 2a:
- Anna Cicha
- Łucja Sobolewska
- Amelia Tlałka
III miejsce – klasie II c:
- Zofia Bańka
- Lena Kutnik
- Pola Powierska
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!
Comiesięczny Błyskawiczny Konkurs Czytelniczy – wyniki
W styczniu w konkursie błyskawicznym łącznie wzięło udział 50 uczniów.
Zadania nie sprawiły dzieciom żadnego problemu. Wylosowano następujące osoby:
klasy I-III
Aleksandra Filipiak 2b,
Dominika Pugęsek 3a
klasy IV-VI
Zofia Kopeć 4c,
Oliwia Górka 4b
Konkurs czytelniczy dla klas IV-VI dotyczący treści książki pt. Franek Marii Konopnickiej wygrały:
Amelia Sieg 4d,
Amelia Czernik 5a
Słodkie co nieco otrzymali:
Antonim Wiśniewski 2a
Antoni Nowak 5a
Zuzanna Kasprowicz 4c
Dominki Niemczewski 4c
Pasowanie na czytelnika
16 i 17 stycznia 2023 r. bibliotekę szkolną odwiedziły klasy pierwsze. Celem spotkania było pasowanie uczniów na czytelników biblioteki. Na początku pani bibliotekarka powiedziała kilka słów o bibliotece, a także znajdujących się tu książkach. Dzieci dowiedziały się jak kiedyś wyglądały książki i czym pisano w dawnych czasach. Poznały również etapy powstawania książki dzisiaj. Po zakończeniu historii uczniowie wspólnie odtwarzali ciąg zdarzeń przedstawiony z rozsypani wyrazowej.
Aby zdobyć tytuł czytelnika uczniowie musieli rozwiązać bajkową krzyżówkę. Dzieci wysłuchały także skargi książki z wiersza Jana Huszczy. Podawały przykłady jak powinniśmy dbać o książki, co wolno, a czego nie wolno robić z książką. Następnie odczytane zostały prośby jakie książka miała do dzieci. Kolejnym zdaniem było odpowiedzenie na pytanie o postać z bajki, której obrazek losowano z koszyczka.
Wszystkie zadania zostały wykonane, dlatego uczniowie oficjalnie zostali pasowani na czytelników i złożyli uroczystą przysięgę. Po zaprzysiężeniu pani bibliotekarka każdego z osobna pasowała Piórem, ponieważ jest to starodawne narzędzie pisarskie. Każdy młody czytelnik otrzymał na pamiątkę książkę.
Na zakończenie pani bibliotekarka podziękowała za odwiedziny i zaprosiła do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Wyniki Konkursu Błyskawicznego za miesiąc listopad i grudzień
Za nami czytelnicze konkursy błyskawiczne. Udział w zabawie wzięli uczniowie klas I – VI. Pytania konkursowe nie sprawiły uczestnikom większego problemu. Upominki otrzymali:
Listopad
Agata Tomaszewska – klasa 1a
Eliza Sommer – klasa 3c
Maja Foint – klasa 4d
Aleksandra Popławska – klasa 4d
Grudzień
Amelia Boińska – klasa 2b
Aleksandra Filipiak – klasa 2b
Aleksandra Popławska – klasa 4d
Kamil Olejniczak – klasa 5b
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach
Rozstrzygnięcie Konkursu pn. „Choinkowi goście”
W grudniu biblioteka szkolna ogłosiła konkurs czytelniczy dla klas I-III. Zadaniem uczestników było rozpoznanie bohaterów książek, których rysunki zostały umieszczone na ozdobach choinkowych. Karteczki z odpowiedziami uczniowie wrzucali do wyznaczonego miejsca. Celem zabawy było popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz propagowanie autorów literatury polskiej i zagranicznej.
Upominki otrzymali:
Aleksandra Kierecka – klasa 2a
Liliana Michalska – klasa 2b
Wizyta klas 2 w bibliotece szkolnej
W listopadzie bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas 2, którzy wzięli udział w zajęciach o etapach powstawania książki. Na początku dowiedzieli dlaczego warto czytać książki i zaletach ich czytania. Dowiedzieli się jak jest zbudowana książka i po co w książce jest spis treści. Po wybraniu przez dzieci książeczek zadaniem uczestników było odnalezienie przepisanie z karty tytułowej autora oraz tytułu wybranej książki. Następnie pani bibliotekarka omówiła etapy powstawania książki od autora do pojawienia się dzieła w bibliotece. Wiele radości sprawiło dzieciom składanie własnej książeczki. Uczniowie mogli także dowiedzieć się jaka różnica jest między księgarnią a biblioteką oraz jakiego rodzaju książki znajdziemy w bibliotece.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali stempel z pieczątki biblioteki szkolnej i zaproszenie do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej!!!
Biblioteka Szkolna zachęca do wzięcia udziału w konkursach błyskawicznych, które będą odbywać się każdego miesiąca i trwać będą przez cały rok szkolny 2022/2023.
· Każdy z uczestników raz w miesiącu pobiera i wypełnia specjalną kartkę z zadaniami, a następnie czytelnie podpisaną imieniem i nazwiskiem, wrzuca do urny znajdującej się w bibliotece.
· Pod koniec każdego miesiąca nastąpi oficjalne losowanie kart w bibliotece, podczas dużej przerwy, o czym zainteresowani zostaną poinformowani,
· Dwie wylosowane osoby, po jednej z każdej kategorii wiekowej:
kl. II – III oraz kl. IV-VI / z prawidłowymi odpowiedziami otrzymają niespodzianki.
O szczegóły pytaj w bibliotece szkolonejJ
Rozstrzygnięcie październikowych konkursów plastycznych
Dnia 8 listopada Komisja Konkursowa rozstrzygnęła konkursy plastyczne zorganizowano z okazji Miesiąca Biblioteka Szkolnych. Jury w składzie: przewodniczący p. Robert Mikołajczyk, wicedyrektor, p. Dorota Luzeńczyk pedagog i p. Joanna Batkowska, nauczyciel – bibliotekarz, spośród wszystkich prac wybrało zwycięzców. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.
W kategorii „Mój ulubiony bohater bajkowy” klasa I-III nagrody
otrzymali:
I miejsce – Agata Tomaszewska, klasa 1a
II miejsce – Staś Pamuła, klasa 1a
III miejsce – Hanna Modrzejewska, klasa 3b
Wyróżnienie dla:
- Aleksander Kiliańczyk, klasa 3a
- Natan Urbański, klasa 1a
Za plakat reklamującego bibliotekę szkolną klasa IV-VI nagrody zdobyli:
I miejsce – Malika Mikołajczyk, klasa 4d
II miejsce – Patrycja Wudnik, klasa 4d
III miejsce – Julia Rosińska klasa, 6b
Wyróżnienie dla:
- Filip Luba, klasa 6b
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną!!!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Bibliotekę szkolną, wraz opiekunami odwiedziły dzieci z oddziałów „0” Szkoły Podstawowej.
Dzieci miały okazję poznać sylwetkę Walta Disney’a, na cześć którego obchodzimy to nietypowe święto.
Każdy z uczestników brał udział w zabawach i zadaniach, które związane były właśnie z bajkowymi postaciami. Uczniowie musieli rozpoznać tytuły bajek po przeczytanym fragmencie tekstu. Rozwiązywali także baśniowe zagadki. Uczestnikom najbardziej podobało się odgadywanie bajki po wylosowanym z kuferka przedmiocie kojarzącym się z konkretną bajkową postacią. Również zabawa pn. Traf w Baba Jagę, sprawiła im wiele radości.
Na koniec pani bibliotekarka podziękowała wszystkim za mile spędzony czas i zachęciła do częstych odwiedzin biblioteki szkolnej.
W ramach współpracy, w zajęciach brały również udział dzieci korzystające ze świetlicy, które na zakończenie spotkania wypożyczyły wybrane przez siebie książki i obiecały, że będą częściej zaglądać do biblioteki.
Odwiedziny klas III
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku biblioteka szkolna zorganizowała lekcje biblioteczne dla uczniów klas III. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się jak zbudowana jest książka.
Pani bibliotekarka pokazała części, z który składa się książka, przedstawiła charakterystyczne cechy poszczególnych elementów. Dzieci dowiedziały się co to jest obwoluta i wyklejka, jaką funkcję pełni spis treści i do czego służy zakładka.
Następnie miały miejsce ćwiczenia praktyczne w posługiwaniu się spisem treści. Każdy musiał odnaleźć rozdział podany w zadaniu w wybranej przez bibliotekarza książce. Kolejnym zadaniem było ułożenie w grupach z rozsypani wyrazowej prośby książki. Po zakończeniu zadania każda grupa odczytywała głośno ułożone napisy. Na zakończenie uczniowie przypomnieli jak zbudowana jest książka i jak należy o nią dbać.
Na koniec pani bibliotekarka podziękowała wszystkim za przybycie i zaprosiła do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.