Aktualności
rok szkolny 2022/2023:
DZIEŃ ZIEMI '2023
W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody Dnia Ziemi organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.
W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. Pierwszy Dzień Ziemi w Polsce obchodziliśmy w 1990 roku, a więc ponad 30 lat temu.
Celem wydarzenia jest szerzenie wiedzy związanej z ekologią i zmianami klimatycznymi, a także promocja postaw, oraz działań nastawionych na ochronę środowiska naturalnego.
Hasło przewodnie Dnia Ziemi 2023 to
Invest in our planet! - Zainwestuj w naszą planetę!
Przyłącz się i TY do akcji z okazji Dnia Ziemi!
W naszej szkole uczymy się dbać o przyrodę na różne sposoby:
- zbieramy zużyte baterie,
- sprzątamy okolicę zbierając porzucone śmieci,
- corocznie organizujemy marsz z okazji Dnia Ziemi, zachęcając mieszkańców do działań na rzecz naszej planety,
- prowadzimy pogadanki na temat ochrony środowiska,
- bierzemy udział w konkursach ekologicznych i innych akcjach na rzecz przyrody.
W akcje i konkursy angażowani są uczniowie całej szkoły.
W ramach sk LOP:
- prowadzimy pogadanki z zakresu ochrony środowiska,
- uczestniczymy w akcji "Sprzątanie świata",
- organizujemy własne akcje zgodnie z kalendarzem przyrodniczym i szkolnym,
- prowadzimy całoroczną zbiórkę zużytych baterii,
- organizujemy konkursy i wystawy prac plastycznych,
- przygotowujemy uczniów do udziału w konkursach pozaszkolnych,
- opiekujemy się gazetkami ściennymi i przygotowujemy materiały zgodnie z kalendarzem przyrodniczym oraz wydarzeniami zaplanowanymi w szkole
- udział w akcji "Sprzątanie Świata" i przeprowadzenie pogadanek dotyczących ochrony środowiska,
- organizacja konkursów:
· konkurs plastyczny dla klas IV- VIII pt. "Drzewo to życie" i wystawa prac (we współpracy z p. Grażyna Cichą)
Nagrodzeni uczniowie:
Radosław Polaszewski kl. IVa
Wiktoria Maciejczak kl. VIa
Julia Baran kl. VIa
Michał Leszczyński kl. VIb
· II edycja konkursu wiedzy o zdrowiu dla klas V-VIII pt. "Śladami
Karola Urbańskiego"
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce: Dominika Piekło kl. VIa
II miejsce: Martyna Stefańska kl. VIIIe
III miejsce: Hanna Światowska kl. VIIIb
· udział uczniów w konkursie powiatowym pt. "Recyklingowa Rewia Mody"
Nagrodzeni uczniowie:
III miejsce - Jakub Leliński kl. Vc
wyróżnienia: Jagoda Mikołajewska kl. Vb, Nikola Ciupak kl. Vb,
Weronka Szymańska kl. Vc
- przygotowywanie przyrodniczych gazetek ściennych
rok szkolny 2021/2022:
Konkurs „Drzewo to życie”
Nagrodzeni w konkursie:
Radosław Polaszewski – kl. IVa
Wiktoria Maciejczak – kl. VIa
Julia Baran – kl. VIa
Michał Leszczyński – kl. VIb
Gratulujemy!
Organizatorzy: Ewa Lewicka, Grażyna Cicha
rok szkolny 2021/2022
WYNIKI KONKURSU EKOLOGICZNEGO pt. "EKO-ZAKŁADKA"
Szkolne Koło LOP pod kierunkiem p. Wandy Sienkiewicz-Tymy oraz p. Ewy Lewickiej zorganizowało konkurs polegający na wykonaniu zakładki do książki z naturalnych materiałów lub surowców z wtórnego odzysku. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych dla klas I-III oraz klas IV-VIII. Zwycięzcom i wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie gratulujemy pomysłu na ekologiczną zakładkę i dziękujemy za zaangażowanie się w proekologiczne działania organizowane w naszej szkole. Każda z dostarczonych nam prac okazała się wyjątkowa, dlatego wskazanie zwycięzców było niezwykle trudne.
ZWYCIĘZCAMI ZOSTALI
w kategorii klas I-III
I miejsce - Weronika Grontkowska kl. 2a
II miejsce - Jagoda Grzegórska kl. 2a
III miejsce - Artur Cieślak -Gąsiorek kl. 2b
w kategorii klas IV-VIII
I miejsce - Hanna Szewczyk kl. 6a
II miejsce - Bartosz Obiała kl. 8c
III miejsce - Weronika SzymańsSPRZĄTANIE ŚWIATA 2021
17 września 2021 r. wyruszyliśmy sprzątać świat. Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątanie świata”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Z powodu pandemii koronawirusa Covid-19 akcja została ograniczona do terenu wokół szkoły. Ponadto nasi uczniowie klas 4-8 pod kierunkiem p. Wandy Sienkiewicz- Tymy oraz p. Ewy Lewickiej wzięli udział w pogadankach na temat ochrony środowiska i wpływu zanieczyszczeń na naszą planetę. Z tej okazji przygotowali również plakaty, gazetki, prezentacje oraz krzyżówki związane z tematem, który w ostatnim czasie zostaje poruszany na całym świecie.
Opiekunowie SK LOP
rok szkolny 2020/2021
Lekcja ekologii
16 czerwca 2021 roku w naszej szkole odbyły się mobilne warsztaty edukacyjne dla klas 3-6. Zajęcia na świeżym powietrzu przeprowadzili eksperci ze Szkoły Leśnej na Barbarce. Mimo palącego słońca uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych grach i zabawach. Bawiąc się poszerzali swoją wiedzę na temat życia płazów. Korzystając z wielu pomocy dydaktycznych i wystawy plenerowej dowiedzieli się też o konieczności ochrony gatunkowej płazów. W nagrodę za sumienną pracę każdy uczestnik został nagrodzony breloczkiem i broszurą .
Ogłoszenie wyników konkursów ekologicznych
"List do Matki Ziemi"
kl. 4-6
I miejsce - Witold Witt kl. 6 c
II miejsce - Urszula Kubiak kl. 6 b
III miejsce - Hanna Sadowska kl. 6 b
"Człowiek przyjacielem, czy wrogiem przyrody?"
kl. 7-8
I miejsce - Nikodem Sulinowski kl. 7 b
II miejsce - Jakub Biernacki kl. 7 c
III miejsce - Amelia Wiktorowicz kl. 7 d
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach i gratulujemy zwycięzcom.
Opiekunowie SK LOP : W. Sienkiewicz -Tyma, E. Lewicka
Światowy Dzień Pszczół
Wystawa płazów w naszej szkole
Dzięki współpracy ze Szkołą Leśną na Barbarce w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone płazom Polski. Uczniowie młodszych klas mieli okazję zapoznać się z wystawą gatunków płazów żyjących w naszym kraju i odkryć tajniki ich życia. Podczas zajęć omówione zostały również sposoby ochrony tych pożytecznych zwierząt.naszej szkole.
Wyniki konkursów ekologicznych, zorganizowanych przez SK LOP w I semestrze roku szkolnego 2020/2021
Klasy 0-III: "EKO-zabawka"
1 m. - Przemysław Niespodziany (kl. 0a); 2 m. - Oliwier Szargan (kl. 0c); 3 m. - Kevin Grzegórski (kl. 1c); wyróżnienie - Alan Miernik (kl. 0c)
Klasy IV-VI: "SMOG - nieproszony gość w powietrzu"
udział - Witold Witt (kl. VIc)
Klasy VII-VIII: EKO-komiks pt. "Na ratunek Ziemi"
udział - Ignacy Starczewski (kl. VIIc)
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursach.
opiekunowie SK LOP - W. Sienkiewicz-Tyma, E. Lewicka
rok szkolny 2018/2019
Dzień Ziemi
09.05.2019 r. odbył się marsz ekologiczny z okazji Dnia Ziemi. Tego dnia uczniowie klas 4-8 przemaszerowali ulicami Złotnik Kujawskich w celu propagowania ochrony środowiska i uświadamiania lokalnej społeczności o potrzebie dbania o czystość naszej planety. Uczniowie przygotowali transparenty głoszące ekologiczne hasła oraz stroje nawiązujące do tego święta. Rozdawali również ulotki mieszkańcom wsi i okolic. Podczas marszu zostały odczytane informacje pomagające nam dbać o czystość wody, gleby i powietrza, a także ciekawostki mające na celu zrozumieć, dlaczego Ziemia woła nas o pomoc! Czas marszu umiliły nam piosenki o tematyce ekologicznej. W ramach tej akcji uczniowie klas 6 na początku kwietnia sadzili las na terenie Nadleśnictwa Będzitowo w miejscowości Prądocin. Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie w te szczytne działania, a policjantom za czuwanie nad bezpieczeństwem naszych uczniów podczas marszu. Towarzyszyły nam również panie z Sołectwa Złotniki Kujawskie na czele z panią sołtys W. Olejnik.
16.05.2019 r. Dzień Ziemi celebrowali uczniowie klas młodszych - zerówek oraz klas 1- 4. Z tej okazji odbyły się zabawy, mające na celu edukować najmłodszych z zakresu dbania o stan środowiska naturalnego, za które zostali nagrodzeni. Dzieci z pomocą wychowawców oraz rodziców przygotowali pokaz mody ekologicznej oraz piosenki i wiersze - rymowanki o tematyce ekologicznej. Ponadto przygotowali plakaty i spotkali się z pracownikami z Nadleśnictwa Solec Kujawski, którzy przeprowadzili pogadanki i zabawy edukacyjne. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w zajęciach przyrodniczych, przygotowanych przez przedstawicieli Szkoły Leśnej na Barbarce. Dziękujemy bardzo za współpracę i profesjonalne wsparcie edukacyjne leśnikom z Nadleśnictwa Solec Kujawski, dydaktykom z Osady Leśnej na Barbarce oraz p. sołtys W. Olejnik i Radzie Sołectwa Złotnik Kujawskich za ufundowanie nagród dla najmłodszych.
Opiekunowie Szkolnego Koła LOP - E. Lewicka i W. Sienkiewicz-Tyma
Sadzimy drzewa
Dnia 04.04.2019 r. uczniowie klas szóstych brali udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Będzitowo w miejscowości Prądocin. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Solec Kujawski uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych, na których dowiedzieli się m.in. jaka jest rola lasu w przyrodzie i dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Zdobyli też wiedzę na temat budowy i funkcjonowania ekosystemu leśnego.
Uczniowie najpierw zostali poinstruowani przez pracowników nadleśnictwa, jak należy prawidłowo sadzić drzewa iglaste. Następnie z zapałem zabrali się do pracy. Udało się wykonać zaplanowane nasadzenia. Lekcja odbyła się w ciszy, z dala od hałasu, przy śpiewie ptaków, a co najważniejsze - w terenie.
opiekunowie: W. Sienkiewicz- Tyma, E. Lewicka
rok szkolny 2017/2018
100 dębów na 100-lecie niepodległości
Dnia 24 kwietnia 2018 r. uczniowie klas VI oraz członkowie Szkolnego Koła LOP ze Szkoły Podstawowej w Złotnikach Kujawskich im. K. Urbańskiego wzięli udział w nasadzeniach lasu w Leśnictwie Dobromierz z siedzibą w Będzitowie. Uczniowie pod okiem leśniczych, pani Lucyny Barwik z Nadleśnictwa Solec Kujawski oraz nauczycieli - pani E. Lewickej, pani W. Sienkiewicz -Tymy i pana R. Mikołajczyka sadzili dęby na terenach poklęskowych, dotkniętych zeszłoroczną wichurą. W ten sposób obchodzili Dzień Ziemi oraz upamiętnili 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, sadząc 100 dębów.
rok szkolny 2016/2017
Zwycięzcy rymowanek dotyczących zdrowego odżywiania.
Przypominamy, że w naszej szkole prowadzona jest zbiórka zużytych baterii. Zebrane odpady odbiera organizacja REBA, która zajmuje się ich utylizacją. Zbiórką odpadów kierują opiekunki sk LOP. W zeszłym roku szkolnym udało się zebrać prawie 100 kg zużytych baterii.
Dziękujemy za zaangażowanie na rzecz ochrony przyrody i zachęcamy do dalszych działań.
Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Inowrocławiu
Akcja- Dzień bez futra!
SPRAWOZDANIE
Z PLANU PRACY SZKOLNEGO KOŁA LOP
w roku szkonym 2014/2015
Jednym z celi Szkolnego Koła LOP jest poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Ma to na celu pokazanie uczniom, jak kształtować własne życie, aby być zdrowym i stworzyć odpowiednie warunki dla siebie i przyszłych pokoleń.
W roku szkolnym 2014/2015 zgodnie z założeniami planu pracy zostały zrealizowane następujące zagadnienia z zakresu ochrony środowiska:
- zbiórka zużytych płyt CD/DVD trwająca cały rok szkolny (współpraca z zakładem ZAPTECH Sp. Sobańscy z Janikowa),
- zbiórka zużytych baterii i akumulatorów przenośnych trwająca cały rok szkolny (współpraca z organizacją REBA SA.):zebrano 74 kg zużytych baterii,
- przygotowanie gazetki ściennej w trosce o ochronę ptaków w okresie zimowym pt. „Dbamy o ptaki zimą” oraz gazetki pt. „Nie wypalajmy traw” – przestrzegającej przed rujnowaniem naturalnych środowisk i inymi zagrożeniami z tego wynikającymi,
- zorganizowanie akcji rozwieszania karmników i budek lęgowych w najbliższej okolicy (rozwieszono 10 karmników),
- zbiórka karmy dla ptaków w okresie zimowym,
- zorganizowanie konkursu szkolnego pt. „Ekologiczna torba” i szkolnej wystawy przygotowanych prac,
- zorganizowanie wycieczki pieszej do miejscowej oczyszczalni ścieków (kl.V),
- zorganizowanie wycieczki do Nowej Wsi Wielkiej na ścieżkę dydaktyczną i zajęcia poprowadzone przez leśników z Nadleśnictwa Solec Kujawski (kl. IV),
- spotkanie leśnikiem z Nadleśnictwa Solec Kujawski w szkole (zajęcia z leśnikiem w kl. IV),
- prowadzenie zajęć z uczniami należącymi do skLOP przez opiekunów koła.
Ekologiczna torba - prace uczniów
Życzymy Wszystkim bezpiecznych i ekologicznych wakacji!
Ewa Lewicka, Karolina Sadowska, Irena Kulpa