- Statut Szkoły - wyciąg
- Sprawozdanie finansowe SP Złotniki Kujawskie za 2022r.
- Deklaracja dostępności
- Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły
- Regulamin Świadczeń Socjalnych
- Regulamin oceniania z zachowania
- Regulamin dowozów
- Konsultacje nauczycieli w roku szkolnym 2024/25
- Harmonogram dni wolnych od zajęć
- Standardy ochrony małoletnich
- .
- .
Regulamin oceniania z zachowania
w Szkole Podstawowej im. Karola Urbańskiego
w Złotnikach Kujawskich
§ 1. Zachowanie ucznia ocenia się w ośmiu kategoriach opisowych oznaczonych cyframi rzymskimi.
I STOSUNEK DO NAUKI
4 pkt
W stosunku do swoich możliwości, wkładu pracy i innych uwarunkowań:
bierze udział w konkursach i olimpiadach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, uczeń osiąga maksymalne wyniki, uczeń jest zawsze przygotowany do lekcji, posiada niezbędne pomoce, aktywnie uczestniczy w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, zawsze wywiązuje się z powierzonych mu zadań dodatkowych, chętnie sam podejmuje dodatkowe obowiązki. Samodzielnie przygotowuje się do zajęć.
3 pkt
W stosunku do swoich możliwości, wkładu pracy i innych uwarunkowań:
uczeń jest przygotowany do zajęć, aktywnie uczestniczy w zajęciach szkolnych, zwykle dotrzymuje ustalonych terminów, czasem samodzielnie zgłasza się do danego zadania.
2 pkt
W stosunku do swoich możliwości, wkładu pracy i innych uwarunkowań:
uczeń czasami nie przygotowuje się do lekcji, ale stara się samodzielnie uzupełnić wiedzę, zdarza się, że nie dotrzymuje terminów, niechętnie lub niezbyt starannie wykonuje powierzone mu zadania i prace.
1 pkt
W stosunku do swoich możliwości, wkładu pracy i innych uwarunkowań:
uczeń bardzo rzadko przygotowuje się do lekcji, nie jest zainteresowany zdobywaniem wiedzy, nie dotrzymuje terminów, nie wywiązuje się z powierzonych mu zadań.
0 pkt
Uczeń nie uczy się, nie interesują go zajęcia szkolne, nie dotrzymuje terminów, nie podejmuje żadnych zadań dodatkowych. Nagminnie odpisuje (ściąga).
II. KULTURA OSOBISTA
(Kartę wypełniają wszyscy nauczyciele uczący w danej klasie, wychowawca wyprowadza średnią arytmetyczną - załącznik nr 1)
4 pkt
Uczeń w szkole i poza jej terenem jest taktowny, grzeczny, prezentuje wysoką kulturę osobistą, kulturę słowa i dyskusji, jest koleżeński.
3 pkt
Uczeń nie używa wulgaryzmów, okazuje szacunek wszystkim pracownikom szkoły, jest koleżeński,
2 pkt
Zdarzyło się ( maksymalnie 3 razy), że uczeń zachował się niezbyt taktownie i użył mało kulturalnego słownictwa w rozmowie lub dyskusji. Ma maksymalnie 2 wpisy w zeszycie uwag (dotyczące np. przeszkadzania, jedzenia, picia lub żucia gumy, używania telefonu komórkowego w czasie lekcji, wyjątek cele edukacyjne.
1 pkt
Uczeń jest nietaktowny, niegrzeczny, używa sformułowań wulgarnych w rozmowie. Ma od 4 do 10 wpisów w zeszycie uwag.
0 pkt
Uczeń bardzo często używa wulgaryzmów, jest agresywny, nie wykazuje chęci poprawy. Ma powyżej 10 wpisów w zeszycie uwag.
III. DBAŁOŚĆ O WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
4 pkt
Uczeń ubrany jest w strój odpowiedni do zajęć szkolnych oraz podczas uroczystości (uczennice: spódnica do kolan/spodnie z materiału, długie czarne/granatowe, biała bluzka; uczniowie; biała koszula i czarne/granatowe spodnie z materiału) zajęć w-f, nie używa makijażu, nie maluje paznokci, nie farbuje włosów, nie nosi nieodpowiedniej biżuterii, ma schludną fryzurę. Uczeń dba o swój wygląd. Systematycznie zmienia obuwie.
3 pkt
Uczeń nie zastosował się do powyższych zasad (2 razy)
2 pkt
Uczniowi kilkakrotnie (3-5 razy) zwracano uwagę na niewłaściwość stroju bądź używania makijażu lub niestosownej fryzury. Uczeń nie dba o swój wygląd.
1 pkt
Często (6-10 razy) przypominano uczniowi o noszeniu odpowiedniego stroju szkolnego i potrzebie odpowiedniego wyglądu ( makijaż, pomalowane paznokcie, przesadna biżuteria). Uczeń nie dba o swój wygląd.
0 pkt
Uczeń bardzo często (powyżej 10 razy) był ubrany niestosownie, nie reaguje na zwracane mu uwagi dotyczące ubioru lub makijażu. Uczeń nie dba o swój wygląd.
IV. FREKWENCJA (Dotyczy zajęć dydaktycznych)
4 pkt
Uczeń nie ma nieusprawiedliwionych nieobecności i spóźnień.
3 pkt
Uczeń nie ma godzin nieusprawiedliwionych i do 5 spóźnień.
2 pkt
Uczeń ma do 7 godzin nieusprawiedliwionych i do 7 spóźnień
1 pkt
Uczeń ma od 8 do 14 godzin nieusprawiedliwionych i do 10 spóźnień.
0 pkt
Uczeń ma powyżej 14 godzin nieusprawiedliwionych i powyżej 15 spóźnień.
V. PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA
4 pkt
Uczeń nie opuszcza terenu szkoły w czasie przerw międzylekcyjnych i/lub przebywania w świetlicy szkolnej. Prawidłowo reaguje na występujące zagrożenia (zgłasza wychowawcy, pedagogowi, nauczycielowi lub pracownikowi szkoły).
3 pkt
Zdarzyło się, że uczeń 1 raz nieumyślnie spowodował zagrożenie bezpieczeństwa lub zlekceważył takie zagrożenie. Uczeń nie więcej niż 2 razy był widziany poza terenem szkoły w czasie przerw lub w czasie przebywania w świetlicy szkolnej.
2 pkt
Uczniowi kilkakrotnie zwrócono uwagę, że jego zachowanie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dla niego lub innych osób. Uczeń wychodzi poza teren szkoły w czasie przerw oraz oczekiwania na zajęcia lub odwóz (ma do 4 uwag z tego powodu i/lub 4 odnotowane nieusprawiedliwione nieobecności w świetlicy).
1 pkt
Uczeń stwarza zagrożenie dla siebie lub innych osób. Uczeń wychodzi poza teren szkoły w czasie przerw oraz oczekiwania na zajęcia lub odwóz (ma od 4 do 10 uwag z tego powodu i/lub od 4 do 10 odnotowanych nieusprawiedliwionych nieobecności w świetlicy).
0 pkt
Uczeń stwarza zagrożenie. Uczeń wychodzi poza teren szkoły w czasie przerw oraz oczekiwania na zajęcia lub odwóz (ma powyżej 10 uwag z tego powodu i/lub od 4 do 10 odnotowanych nieusprawiedliwionych nieobecności w świetlicy).
VI. POSTAWA WOBEC NAŁOGÓW I UZALEŻNIEŃ
4 pkt
Czynnie propaguje styl życia wolny od nałogów. Bierze udział w wydarzeniach związanych z profilaktyką uzależnień(gazetki, konkursy, pogadanki).
3 pkt
Uczeń nie ma wpisów w zeszycie uwag dotyczących palenia papierosów, e-papierosów lub stosowania innych używek
2 pkt
Uczeń był 1 raz przyłapany na paleniu papierosów, e-papierosy lub stosowaniu innych używek i/lub przebywał w grupie osób palących/zażywających.
1 pkt
Uczeń od 2 do 5 razy palił papierosy, e-papierosy lub stosował inne używki i/lub przebywał w grupie osób palących/zażywających.
0 pkt
Uczeń powyżej 5 razy palił papierosy lub e-papierosy. Zażył lub rozprowadzał dopalacze lub inne środki/substancje odurzające.
Uczeń spożywający alkohol i/lub zażywający środki odurzające bądź będący pod ich wpływem podlega odrębnym przepisom zawartym w § 3.
VII. ZAANGAŻOWANIE W ŻYCIE KLASY / SZKOŁY
4 pkt
Czynny udział w organizacjach typu PCK, ZHP, SKKT, wolontariat, Pen Club, projekty unijne. Uczeń aktywnie uczestniczy w życiu społeczności szkolnej (minimum 5 pozytywnych wpisów w zeszycie uwag), podejmuje samodzielnie lub w grupie działania na rzecz szkoły, klasy.
3 pkt
Aktywnie uczestniczy w życiu społeczności szkolnej (4 pozytywne wpisy w zeszycie uwag lub informacje przekazane wychowawcy przez nauczycieli), powierzone zadania na terenie szkoły, klasy wykonuje w terminie i dobrze.
2 pkt
Chętnie pracuje na rzecz klasy lub szkoły (3 pozytywne wpisy w zeszycie uwag).
1 pkt
Sporadycznie uczestniczy w życiu klasy lub szkoły (do 2 pozytywnych wpisów w zeszycie uwag).
0 pkt
Nie wykazuje chęci, by uczestniczyć w życiu klasy ani szkoły.
VIII. POSTAWA UCZNIA
4 pkt
Uczeń zawsze jest życzliwy dla kolegów, jest przykładem dla klasy, czynnie interweniuje (zgłasza wychowawcy, pedagogowi, nauczycielowi, dyrekcji), gdy ktoś znęca się psychicznie i fizycznie nad słabszymi,.
3 pkt
Uczeń jest życzliwy dla kolegów, nie wymusza pieniędzy ani przedmiotów od innych, nie demoralizuje, nie ubliża kolegom i nauczycielom.
2 pkt
Maksymalnie 2 razy zdarzyło się, że uczeń odniósł się nieżyczliwie w stosunku do kolegów (słownie obraził, ośmieszył itp.)
1 pkt
Zdarzyło się, że uczeń 1 raz wziął udział w bójce i/lub od 2 do 4 razy odniósł się nieżyczliwie w stosunku do kolegów (słownie obraził, ośmieszył itp.)
0 pkt
Uczeń znęca się psychicznie i/lub fizycznie nad innymi, bez zgody osoby zainteresowanej nagrywa, robi zdjęcia i/lub rozpowszechnia obraźliwe treści za pomocą Internetu/telefonu komórkowego. Świadomie prowokująco zachowuje się wobec nauczycieli. Prowokuje i bierze udział w konfliktach i bójkach, demoralizuje otoczenie, przynajmniej raz wymusił pieniądze lub przedmiot od innych, dokonał kradzieży.*
*Wszelkie przewinienia, w stosunku, do których nastąpiła interwencja policji, podlegają odrębnym przepisom zawartym w § 3.
§ 2. 1.Punktacja końcowa i ocena obowiązująca w klasie IV-VIII i IIIG:
32 – 29 punktów– wzorowe
28 – 25 punktów - bardzo dobre
24 – 20 punktów - dobre
19 – 16 punktów- poprawne
15 – 12 punktów - nieodpowiednie
od 11 punktów – naganne
2. W edukacji wczesnoszkolnej zachowanie jest w formie oceny opisowej.
§ 3. Postanowienia końcowe:
Uczeń, który uzyskał ocenę dobrą, a reprezentował szkołę w konkursach, olimpiadach, zawodach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i wyżej, może otrzymać ocenę o jedną wyższą.
Uczeń, który godnie zachował się w sytuacjach zagrażających życiu lub mieniu, może otrzymać ocenę o dwie wyższą.
Jeżeli uczeń ma powyżej 60 godzin nieusprawiedliwionych w semestrze, to bez względu na liczbę punktów w punktacji końcowej otrzymuje ocenę o dwa stopnie niższą.
Ocenę naganną bez względu na liczbę punktów otrzymuje uczeń, który:
a) wszedł w konflikt z prawem (stosuje przemoc psychiczną lub fizyczną, dopuszcza się kradzieży)
b) posiada, używa lub rozprowadza narkotyki, środki odurzające, środki psychotropowe, dopalacze, alkohol na terenie szkoły, poza szkołą, gdy ją reprezentuje lub podczas wyjazdów, wycieczek szkolnych
c) dopuścił się fałszowania dokumentów np. podrabianie podpisu, dopisywanie ocen w dzienniku lekcyjnym
d) na wniosek wychowawcy lub pedagoga za nagminne naruszanie zasad ustalonych w Statucie Szkoły
W szczególnych przypadkach ocena może ulec zmianie po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną.
Regulamin zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną 13 września 2018 r.
Załącznik 1
Lp.
Imię i nazwisko ucznia
Nauczyciel
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
Załącznik 2Lp
Nazwisko i imię ucznia
LICZBA PUNKTÓW UZYSKANYCH W POSZCZEGÓLNYCH KRYTERIACH
I
II
III
IV
V
VI
VII
VII
ŁĄCZNIE
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.