Ciekawostki przyrodnicze
ZASADY DOKARMIANIA PTAKÓW
1. Systematyczność dokarmiania - rozpoczynając dokarmianie podejmujemy poważne zobowiązanie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca karmienia i rodzaju pokarmu. Zwabione obietnicą posiłku sikory, dzwońce, sierpówki, trznadle, wróble czy grubodzioby przylatują do miejsca dokarmiania i cierpliwie czekają. Jeśli nie dostaną pożywienia na czas, szybko zapadający o tej porze roku zmrok uniemożliwi im zgromadzenie zapasów energii niezbędnej do przetrwania kolejnej mroźnej nocy.
2. Rodzaj pokarmu – bardzo ważne jest, aby wykładany przez nas pokarm nie szkodził ptakom. Nie powinien zawierać soli gdyż ta zaburza gospodarkę wodną w organizmie. Nie podawajmy chleba gdyż powoduje kwasicę. Zazwyczaj też produkty, które są jadalne dla ludzi, nie nadają się na pożywienie dla ptaków, a więc resztki z naszych stołów nie powinny lądować w karmnikach. Dokarmiając najlepiej ograniczyć się do nie solonych pestek słonecznika, ziaren zbóż i roślin oleistych, kasz, mrożonych owoców i słoniny.
3. Miejsce ustawienia karmnika (wykładania pokarmu) - powinno ono być zaciszne, a jednocześnie umożliwić żerującym ptakom obserwację terenu, szybkie dostrzeżenie drapieżnika i ucieczkę w bezpieczne miejsce.
4. Utrzymanie higieny i czystości - szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie higieny w karmniku, który jako punkt koncentracji ptaków różnych gatunków sprzyjać może rozprzestrzenianiu się chorób. Dlatego konieczne jest regularne usuwanie odchodów i zalegających resztek pokarmu.
Jesienne liście...
Liście opadają, aby drzewo mogło obronić się przed nastającym chłodem. Zanim jednak gałęzie staną się całkiem gołe, liście najpierw zmieniają swoją barwę. Najczęściej przybierają kolor żółty, brązowy i czerwony.
Pod koniec września, kiedy wieczory i ranki robią się zimne, pomiędzy gałęzią drzewa a łodygą liścia tworzy się warstwa komórek (tzw. warstwa opadania), która odcina powoli dopływ składników odżywczych do liścia. Pozbawiony "jedzenia" liść nie jest w stanie odbudować w sobie chlorofilu, który w organizmach fotosyntezujących odpowiedzialny jest za zieloną barwę.
Większość z jesiennych barw liści jest w nich już w lecie, choć są wtedy niewidoczne. Gdy dzień staje się coraz krótszy, zanika produkcja chlorofilu, czyli barwnika, który odpowiedzialny jest za kolor zielony. Chlorofil rozkłada się i widoczne stają się inne barwniki m.in. karoten, ksantofil. Znamy je z marchewki, papryki czy dyni.
Dzięki różnym rodzajom pigmentów, liście mienią się całą paletą barw. Zielone liście barwi chlorofil, w żółtych występują karotenoidy, w czerwonych antocyjany, zaś pomarańczowe są wynikiem połączenia pigmentów z żółtych i czerwonych liści.
Bocian biały (Ciconia ciconia) to jeden z symboli polskiej przyrody. To także jeden z zwiastunów wiosny. Należy do rzędu brodzących i rodziny bocianowatych.
Jest dużym ptakiem, rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2 m, a stojący ptak mierzy około 80 cm. Będąc w powietrzu lecą jak szybowce. Ten sposób poruszania się pozwala im pokonać dystans nawet 20 tys. kilometrów Samica jest nieco mniejsza od samca, jednak upierzenie obu płci jest jednakowe. Bocian ma charakterystyczne długie czerwone nogi, białe upierzenie z czarnymi lotkami, długą szyję oraz czerwony dziób.
Bocian żywi się pokarmem zwierzęcym. Zjada m.in. dżdżownice, owady, pijawki, gryzonie (myszy, norki, krety, szczury), żaby (głównie trawną i moczarową), jaszczurki, zaskrońce, małe ryby, czasem żmije, młode zające, piżmaki czy pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi. I wcale żaby nie są ich przysmakiem. Dżdżownice i pijawki są podstawowym pokarmem dla małych piskląt. Szczególnie intensywne żerowanie odbywa się podczas wszelakich prac polowych. Wówczas maszyny wygrzebują z gleby dżdżownice, pędraki, gryzonie, płazy, które przyciągają gromady bocianów.
Według statystyk co piąty bocian przyszedł na świat w Polsce. Bociany budują swoje gniazda w pobliżu ludzkich siedzib, dlatego należą do ptaków synantropijnych. Gniazdują na dachach domów, kominach, słupach energetycznych i specjalnie przygotowanych platformach. Wiosną bociany powracają zawsze w te same miejsca aby wychować młode lub też zakładają gniazda w niewielkiej odległości od starych miejsc. Młode bociany także próbują powrócić w pobliże gniazda gdzie się urodziły. To powoduje, że niektóre gniazda są w ciągłym użytku przez dziesiątki lat.
Bocianie gniazda mają kolisty kształt i zbudowane są z warstwowo ułożonych gałęzi, wyściełane są słomą, pękami traw, torfem, łajnem, a także różnymi odpadami produkowanymi przez człowieka - jak np. workami foliowymi, szmatami czy papierem. Gniazda z roku na rok są rozbudowywane, dlatego mogą osiągnąć pokaźne rozmiary. Ich średnica sięga nawet 2 m, wysokość do 2 m (znane jest nawet gniazdo, które ma 4 m wysokości!), a waga dochodzi do 500 kg (najcięższe gniazdo ważyło 2 tony).
Na stronie internetowej http://www.bociany.miedzyrzecze.org.pl/index.php/karmnik, http://www.salamandra.org.pl/bocianonlinemożecie "podglądać" życie ptaków i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o wybranych gatunkach.
ŻYJ EKOLOGICZNIE!
Co możesz uczynić dla swojej planety?
- zasadź drzewo lub krzew!
Drzewa filtrują powietrze, którym oddychamy, poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy, w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.
- zbieraj makulaturę!
Makulatura zostanie przetworzona na nowy papier. Tona papieru oznacza wycięcie aż 17 dorosłych drzew! Oprócz tego, że dzięki makulaturze uratujesz drzewa, przyczynisz się do obniżenia skażenia powietrza i wody, zanieczyszczanych w wyniku produkcji papieru.
- segreguj śmieci!
Segregowane odpady łatwiej poddać recyklingowi.
Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych i ich ponownym przetwarzaniu w procesie produkcyjnym, w celu uzyskania materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub innym. Wykorzystywać można w ten sposób, nawet wielokrotnie, substancje zawarte w odpadach lub poszczególne materiały, np. aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskończoność - metal nie traci na jakości.
- oszczędzaj energię elektryczną i wodę!
Produkowanie energii wymaga korzystania z cennych źródeł naturalnych, np. węgla, ropy lub gazu. Dlatego też rozsądne używanie energii, np. korzystanie z żarówek energooszczędnych pomaga nam zachować te źródła, aby wystarczyły dłużej na przyszłość. Sposoby oszczędzania wody są różne, np.
- bierz szybki prysznic zamiast kąpać się w wannie,
- dokręcaj kran, aby nie kapała z niego woda,
- sprawdź uszczelki i spłuczkę w toalecie,
- zbieraj deszczówkę i nią podlewaj ogród.
- nie wstydź się zwracać uwagi innym, którzy zanieczyszczają nasza planetę - przecież robisz to dla dobra całej Ziemi!