Rys historyczny
Rys historyczny Szkoły Podstawowej w Złotnikach Kujawskich
Ø Szkoła Podstawowa w Złotnikach Kujawskich działa od roku 1945. Początkowo mieściła się w budynku przedwojennej szkoły ewangelickiej. Funkcjonowała w systemie siedmioklasowym.
Ø Nowy budynek szkoły przy ul. Powstańców Wielkopolskich został uroczyście otwarty 1 września 1966 r. W roku szkolnym 1966/1967, w wyniku reformy oświatowej, szkołę przekształcono w szkołę ośmioklasową.
Ø Od roku 1973 szkoła pełniła rolę Zbiorczej Szkoły Gminnej. Trwało to do 1984 roku. Od tej daty szkoła funkcjonowała jako samodzielna placówka – szkoła podstawowa.
Ø Od roku szkolnego 1999/2000 szkoła funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa. Z części budynku wydzielono gimnazjum.
Ø Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich istniało w latach 1999-2019. Było szkołą trzyletnią. W 2019 roku, w ramach reformy systemu oświatowego w Polsce z roku 2017, gimnazja zostały całkowicie zlikwidowane z polskiego systemu szkolnego.
Ø 1 września 2000 r. uroczyście otwarto halę widowiskowo – sportową.
Ø 3 listopada 2001 r. Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich nadano imię Karola Urbańskiego, lekarza, pediatry związanego z gminą Złotniki Kujawskie oraz wręczono sztandar.
Ø 12 kwietnia 2004 roku Szkole Podstawowej w Złotnikach Kujawskich nadano imię Mikołaja Kopernika i otrzymano sztandar.
Ø Od 1 września 2017 roku szkoła podstawowa ulega przekształceniu w 8 letnią, a uczniowie, którzy ukończyli klasę VI, kontynuują naukę w klasie VII (gimnazja nie prowadzą już rekrutacji).
Ø 28 listopada 2017 r. odbyła się premiera filmu pt. ”Karol Urbański. Historia z syrenką w tle.” To fabularyzowany film dokumentalny poświęcony Karolowi Urbańskiemu, złotnickiemu pediatrze i patronowi szkoły.
Ø 6 maja 2022 r. Szkoła Podstawowa im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich otrzymała nowy, obecny sztandar. Główna strona sztandaru (awers) posiada ciemnoniebieskie tło. Centralne miejsce zajmuje portret patrona szkoły – Karola Urbańskiego. Wizerunek otoczony został złotym napisem z nazwą szkoły. Napis zwieńczono otwartą księgą. W lewym górnym rogu płata widnieje herb Złotnik Kujawskich: w czerwonym polu między ramionami srebrnej zawiasy kotłowej barkiem w dół złoty kielich, nad którym takaż korona. Rewers sztandaru to biało – czerwone barwy. Na tym tle umieszczono orła białego z głową zwróconą w prawą stronę i ozdobioną złoto – czerwoną koroną. Dziób i szpony są złote. Wszystkie elementy płótna – zarówno awersu i rewersu wykonano metodą sublimacji tj. nadruku na tkaninie. Sztandar jest przechowywany w gablocie okolicznościowej na korytarzu szkolnym, w tym samym miejscu znajdują się insygnia pocztu sztandarowego.